Za doping ne dva, ale nově čtyři roky!

Za doping ne dva, ale nově čtyři roky!

David Bystroň může být ještě rád. Kdyby se jeho dopingové provinění provalilo o 4 roky později, už by mohl na návrat do velkého fotbalu zřejmě zapomenout. Světová antidopingová agentura totiž navrhla několik změn v kodexu a tou nejpodstatnější z nich je skutečnost, že za doping nebo napomáhání k němu, dostane viník místo dvou let čtyřletý zákaz činnosti.

Českým lékařům, specializujícím se na péči o fotbalisty, to na semináři v pražské Ústřední vojenské nemocnici přednesl předseda českého antidopingového výboru RNDr. Jan Chlumský.

„Světová antidopingová agentura přijala 15.listopadu 2013 v Johanesburgu nový kodex, který upravuje některé články a mezi nimi i trest za užívání zakázané látky ze 2 na 4 roky, totéž se týká spoluviny na dopingu. Od 1. ledna 2015 už tato pravidla vejdou v platnost.“, říká Chlumský.

Zpřísnění, ale i drobná výhoda.

Zajímavou skutečností je úprava tréninku v době trestu. Sportovec se nově bude moci připravovat se svým týmem v poslední čtvrtině trestu. „Znamená to, že pokud by třeba atlet dostal trest na 4 roky, může už poslední rok znovu začít přípravu s týmem a ihned po skončení trestu bude připraven pro závody“, dodává Chlumský.

Zatímco alkohol je zakázaný u 6 sportů, především motoristických sportů, karate nebo u lukostřelby, ostatní látky jsou velmi pozorně kontrolovány ve všech sportovních odvětvích. V preparátech, které sportovci v ČR užívají, vede Testosteron, Nandrolon nebo Marihuana. Tyto látky jsou ale poměrně snadno zjistitelné a odborníci dokonce dokáží odlišit i přirozenou a cizí formu v těle.

Pro předsedu FAČR Miroslava Peltu je to překvapivá informace. „Já jsem abstinent, takže si neumím ani představit, jak člověku může pomoci nějaká droga nebo doping. Podstatný je pro mě fakt, že fotbal je v Česku jedním z nejméně postižených sportů. Podle průzkumu má 0,8% pozitivních nálezů z testovaných vzorků a to je myslím dobré číslo“.