Liberec triumfoval v Portugalsku a v pohárech přežije zimu!

[tag]OBSAHUJE VIDEO[/tag] Hráči Liberce poprvé v postoupili ze základní skupiny evropských pohárů. V utkání 6. kola Evropské ligy dnes zvítězili v Estorilu 2:1 díky brankám Josefa Šurala a Michaela Rabušice a obsadili druhé místo v tabulce skupiny H. Pomohla jim k tomu i výhra Sevilly 2:0 v souběžné hraném utkání ve Freiburgu. Vyřazovací fáze se bude losovat v pondělí 16. prosince, v osudí bude i Plzeň.

Kováč: Děláme koeficient a oni na nás vytáhnou takové sr*čky, to je vrchol

Liberec si zahraje jarní část evropských pohárů podruhé v historii, v sezoně 2001/02 dokráčel až do čtvrtfinále Poháru UEFA, tehdy se ale ještě nehrálo ve skupinách. Český fotbal bude mít podruhé za sebou dva týmy ve vyřazovací fázi Evropské ligy. V minulé sezoně pokračovaly na jaře Plzeň a Sparta. Západočeši svůj úspěch zopakovali díky úterní výhře nad CSKA Moskva. Los play off se uskuteční v pondělí 16. prosince.

Liberecký trenér Jaroslav Šilhavý překvapil a mezi tyče postavil místo jedničky Kováře Slováka Hrošša, který kvůli karetnímu trestu svého brankářského kolegy naposledy chytal v Seville. Domácí kouč Silva, jehož celek už ztratil naději na postup, udělal oproti poslednímu ligovému duelu hned pět změn v sestavě.

Estoril přesto začal mnohem aktivněji a Slovan se v úvodu bránil. Hroššo si oddychl už po čtyřech minutách, když volný Gerso hlavičkoval z malého vápna spíš za sebe než k brance. Do hlediště šestitisícového stadionu dorazilo jen 1274 diváků a Liberec měl chvílemi domácí prostředí, které mu vytvářela početná skupina hostujících fanoušků.

Sedmnáct minut působili Severočeši pasivně, pak však zničehonic udeřili. Rybalkův rohový kop posunul hlavou kapitán Kováč a Šural povedenými nůžkami překonal gólmana Vágnera, kterého poté už po 27 minutách vystřídala dvojka Ribeiro.

Krátce nato měl čtvrtý celek portugalské ligy dvě šance na vyrovnání. Hroššo nestihl včas vyběhnout k centrujícímu Balboovi, který jej přehodil, ale Gerso podruhé v utkání selhal a odkrytou branku netrefil. Ve 30. minutě Galvao hlavičkoval jen do libereckého gólmana.

Aby Slovan postoupil, potřeboval získat více bodů než Freiburg v duelu se Sevillou. Kouč Šilhavý dostával o vývoji v Německu průběžně zprávy na lavičku a ve 40. minutě se mohl radovat, protože španělský celek otevřel skóre a Slovan se v tu chvíli výrazně přiblížil postupu.

I po pauze pokračoval nejzápadněji ležící účastník tohoto ročníku Evropské ligy v aktivitě, v 50. minutě se snesl centr na horní síť Hroššovy branky. Estoril tlačil, ale Slovan ho nepouštěl do šancí.

V polovině druhé půle se Severočeši trochu vymanili ze sevření a v 70. minutě přidali po brejku druhou branku. Pavelka vysunul Rabušice a ten svůj únik zakončil chladnokrevnou trefou, byť ho stíhali dva obránci. Domácí se nevzdali, v 82. minutě snížil Sebá, ale Liberec už svou první soutěžní výhru od domácího vítězství 2:1 nad Estorilem 3. října udržel.

Evropská liga - 6. kolo:

Estoril Praia - Slovan Liberec 1:2 (0:1)

Branky: 82. Sebá - 18. Šural, 70. Rabušic. Rozhodčí: Özkahya - Cem Satman, Yilmaz (všichni Tur.). ŽK: Evandro - Rabušic, Karišik. Diváci: 1274.

Estoril: Vagner (27. Ribeiro) - Mano, Tavares, Pedro, Babanco - Balboa, Galvao, Amado, Goncalves (62. Evandro), Gerso (62. Sebá) - Lopes. Trenér: Silva.
Liberec: Hroššo - Frýdek, Kováč, Karišik, Fleišman - Sackey (81. Hušek) - Šural, Pavelka, Rybalka, Kalitvincev (71. Kolár) - Rabušic (90. Pimpara). Trenér: Šilhavý.