Barcelona ztratila body na hřišti Getafe, Real prohrál

Barcelona propásla v nedělním utkání 17. kola španělské Primera División na hřišti Getafe příležitost bodově se dotáhnout na dosavadního lídra FC Sevillu, když s devátým mužstvem soutěže pouze remizovala 1:1.

Barca uhrála v lize nerozhodný výsledek popáté v sezoně. V utkání byl katalánský tým bez distancovaných Ronaldinha a Deka v sestavě prakticky neškodný. V prvním poločase dokonce hosté vůbec nevystřelili na branku. Ani Getafe se však dlouho nemohlo prosadit - ojedinělý pokus mezi tři tyče vyslal z hranice šestnáctky ve 24. minutě Guiza, Valdés byl ovšem pozorný. Jedinou velkou šanci první půle spálil ve 4. minutě Alexis, když po centru Cosmina Contry hlavou zblízka těsně minul.

Ve druhé pětačtyřicetiminutovce se domácí probudili - v 54. minutě otevřeli skóre právě zásluhou Guizy, který napálil míč ze šestnácti metrů pod břevno Valdésovy svatyně po chybě Marqueze, kterému se nepovedla malá domů. Prakticky neviditelný byl hostující Eidur Gudjohnsen, který se vepředu marně pral s domácími zadáky a většina jeho akcí skončila v ofsajdové pasti. Trápil se také jeho útočný kolega Saviola, jenž přišel na hřiště na počátku druhé půle za Ezquerra.

Hosté nakonec přece jen vyrovnali. Rozhodla o tom v 70. minutě krásná rána Xaviho z volného přímého kopu - jedna ze tří střel Barcelony, které se vešly mezi tři tyče. V nastaveném čase byl ještě po druhé žluté vyloučen domácí Ruano Alexis.

Deportivo La Coruňa konečně zlomilo prokletí a po osmi zápasech bez výhry, v nichž inkasovalo osmnáct branek a dalo jen dvě, porazilo na domácím stadionu Riazor Real Madrid 2:0. Bílý balet opět předvedl bezkrevný výkon a jedinou střelu Raúla, která mířila na branku, zlikvidoval gólman Aouate.

K výhře posunul domácí Juan Capdevila už v 10. minutě přesnou dalekonosnou ranou k pravé tyči z trestného kopu. Druhou branku přidal v úvodu druhé půle zblízka po Arizmendiho akci Cristian Hidalgo. Trápící se domácí vyhráli v lize po více než dvou měsících a posunuli se na čtrnácté místo - sestupových starostí se ovšem nezbavili. Real zůstal třetí s pětibodovou ztrátou na vedoucí Sevillu.

V duelu dvou celků, které se perou o pohárové příčky, prokázal svou skvělou letošní formu nováček z Huelvy. Recreativo, které nedávno rozdrtilo Real Madrid, porazilo Espanyol Barcelona na jeho hřišti 1:0. V 56. minutě o tom rozhodl gól Jesúse Vázqueze.

V souboji dvou týmů bojujících o záchranu ztratila doma Mallorca tři body s Bilbaem, jež ji po výhře 3:1 o bod přeskočilo v tabulce. Vítěze určily dvě branky hostujícího Urzaíze a gól Etxeberii, domácí snižovali na 1:2 díky vlastní brance Exposita. Sestupové pásmo neopustil Betis Sevilla, byť vyhrál na domácím stadionu Manuela Ruize de Lopery 1:0 nad nevyzpytatelnou Celtou Vigo, která navíc posledních dvacet minut dohrávala bez vyloučeného Garcíi. Levante porazilo Racing Santander 2:0.

V posledním nedělním utkání porazila Valencia Villareal na jeho hřišti 1:0 zásluhou přesné trefy Angula ze 73. minuty a posunula se na páté místo. Valencijští mají stejně bodů jako čtvrtá Zaragoza a na lídra ligy ztrácejí sedm bodů.

Výsledky - 17. kolo:

Villareal - Valencia 0:1 (73. Angulo)
Deportivo La Coruňa - Real Madrid 2:0 (10. Capdevila, 56. Hidalgo).
Betis Sevilla - Celta Vigo 1:0 (60. Sobis)
Espanyol Barcelona - Huelva 0:1 (56. Muňoz)
Getafe - FC Barcelona 1:1 (54. Guiza - 70. Xavi)
Levante - Santander 2:0 (63. Camacho, 77. Kapo)
Mallorca - Bilbao 1:3 (82. vlastní Exposito - 30. a 53. Urzaíz, 84. Etxebarria).

[ 7.1.2006 - eFotbal.cz l Foto: Reuters ]