Uteče Messi ze španělského vězení, když neumí anglicky ani německy?

Uteče Messi ze španělského vězení, když neumí anglicky ani německy?

[hot]ANALÝZA[/hot] Už jsme o tom několikrát psali, argentinský útočník Lionel Messi, který měl od svých třinácti let až do konce své hráčské éry prožít hvězdnou kariéru v FC Barcelona, senzačně připustil odchod z klubu. Nyní sice spekulace v sobotu v utkání s FC Sevilla (5:1) poněkud utlumil svým skvělým výkonem a hattrickem, díky němuž se stal rekordním střelcem v historii španělské ligy s 253 góly na kontě, ale to může být jen na chvíli. Důvody možného Messiho přestupu jsou dvojího druhu: sportovní a finanční, totiž daňové. Jenže může Lionel Messi, jenž dokonale neovládá žádnou jinou řeč než španělštinu, vůbec odejít do jiné země, když do rodné Argentiny se vracet nejspíš nehodlá?

Podle vzoru Damková by Plzeň penaltu nekopala! Koupí Slavii bohatý Kazach?

Proberme si to postupně. Nejprve tedy důvody sportovní. V době, kdy v Barce mj. působí i Neymar a Luis Suárez, je v útoku poněkud těsno a Messiho hvězda se v poslední době dostala do stínu Portugalce Cristiana Ronalda, který v Realu Madrid v poslední době září - navzdory sobotnímu Messiho hattricku - mnohem víc.

Messimu ve Španělsku stále hrozí i vězení


„Vždycky jsem říkal, že bych v Barceloně rád zůstal navždy. Ale věci někdy nejdou tak, jak by si člověk přál. Něco prostě nejde naplánovat. Obzvlášť ve fotbale, v němž se věci neustále mění. To, co se teď děje v Barceloně, je složité,“ nechal se Lionel Messi slyšet v argentinském deníku Olé. Nikdy nic podobného v minulosti ani nenaznačil.

Ještě více se ale diskutuje o Messiho neustálých problémech se španělským finančním úřadem. „Podle španělských zákonů každý, kdo nezdaní více než 120 tisíc eur, čelí automaticky hrozbě vězení. Obecně ovšem stačí dluh doplatit. Messi loni sice doplatil pět milionů eur, ovšem španělské úřady ho i tak ženou k soudu. A tam mu skutečně hrozí i vězení,“ napsal britský deník The Guardian.

Deník El Confidencial sice připomněl případy fotbalistů Xabiho Alonsa a Ikera Casillase i tenisty Rafaela Nadala, kteří měli také s placením daní potíže a stačilo jim pouze chybějící částku doplatit, jenže to jsou Španělé. Lionel Messi je ovšem cizinec, Argentinec, navíc reprezentující Barcelonu, metropoli zlobivého Katalánce, které se chce od Španělska odtrhnout.

Z tohoto důvodu se zdá bezpředmětná nabídka trenéra Realu Madrid Carla Ancelottiho, že by Messimu našel místo v kabině svého hvězdného celku. I kdybychom si dovedli představit, že by Messi nastoupil vedle Cristiana Ronalda, nevyřešilo by to Argentincovy problémy se španělským „berňákem“. Tudy asi cesta nevede.

Takže padají jména jiných klubů a zemí. Německo a Bayern Mnichov. Francie a Paris Saint Germain, za který ovšem válí egoistický Zlatan Ibrahimovič, jenž už z Barcelony také utekl. A pak je tu Anglie. Manchester City byl už vyvracen coby fáma, ale padla i jména Manchesteru United či FC Chelsea.

V Anglii či v Německu neplatí žádné „maňana“


Jenže… Může se maličký Messi, který nezvykle často během utkání zvrací, prosadit v tvrdé Bundeslize či neúprosné Premier League? Navíc v daleko drsnějších klimatických podmínkách? Krom toho by musel čelit jazykové bariéře v podobě pro něj složité a neznámé němčiny či angličtiny. Ano, fotbalista se na hřiště domluví svými herními dovednostmi, ale co mimo trávník? Messi je zvyklý na slunné a pohodové Španělsko. Už od svých třinácti let. V Německu či Anglii neuznávají žádné jižanské „maňana“. Tedy, co můžeš, odlož na zítra.

Prezident FC Barcelona Josep Maria Bartomeu sice pro španělský sportovní deník Marca prohlásil, že Lionel Messi je stále nejlepším světovým fotbalistou a je v Barceloně šťastný, ovšem současně potvrdil, že: „Je tady na něj obrovský tlak. Navíc mu život v poslední době komplikují záležitosti s finančním úřadem. Lidé více než o Messiho rekordech mluví o jeho zvracení během zápasů. Někdo asi chce Lionela zničit mimo hřiště. Ovšem i tak, je stále číslo jedna.“

Pomohlo by Messimu odtržení Katalánska od Španělska?


Silná slova. Problém je v tom, že i Lionel Messi ve svých 27 letech nejspíš cítí, že číslem jedna se pomalu, ale jistě stává Cristiano Ronadlo, největší favorit na zisk Zlatého míče FIFA za rok 2014.

Že by se Messi přece jen začal učit anglicky? Uvidíme nejspíš po sezoně 2014/2015. Mohou o tom rozhodnout i (ne)úspěchy FC Barcelona v souboji s Realem Madrid ve španělské Prima División a v evropské Lize mistrů. A také benevolence, či neúprosnost španělských úřadů. Pro Messiho by možná bylo v tomto případě nejlepší, kdyby se Katalánsko co nejdříve od Španělska odtrhlo. Ale tak rychle to nepůjde a Messimu pomalu táhne na třicítku.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK