Zruší UEFA po kritice V.I.P. osobností pravidlo o gólu na cizím hřišti?

Zruší UEFA po kritice V.I.P. osobností pravidlo o gólu na cizím hřišti?

[hot]PSALI JINDE[/hot] Dnes, v úterý 14. dubna začíná čtvrtfinále Ligy mistrů. Také se hrají odvety čtvrtfinále Poháru FAČR. A opět zde může být uplatněno stále častěji kritizované pravidlo o tom, že gól hostujícího týmu se počítá v konečném účtování při celkové rovnosti skóre po odvetě za dva. Podle renomovaných trenérů Arséne Wengera z Arsenalu a legendy Manchesteru United Alexe Fergusona už dávno přišel čas na změnu. Pravidlo je podle nich po padesáti letech již přežité a mělo by se přijít s jiným řešením.

Psali o tom nedávno i kolegové na idnes.cz a sport.cz. A s trenérskými ikonami Premier League souhlasí i čeští fotbaloví fanoušci. V nedávno zveřejněné anketě na idnes.cz se více než dvojnásobný počet fotbalových příznivců vyslovil pro zrušení uvedeného pravidla. Na anketní otázku „Prospělo by fotbalu zrušení pohárového pravidla o gólu vstřeleném na hřišti soupeře?“ odpovědělo 3242 čtenářů idnes.cz ANO a jen 1517 fotbalových fanoušků NE. Domnívám se, že podobně by dopadla anketa v kterékoli zemi.

Jak připomněli na sport.cz, pravidlo o větší síle gólů na cizím hřišti zavedla UEFA v roce 1965. Jako první na něj doplatila ve druhém kole tehdejšího Poháru vítězů pohárů pražská Dukla, která s maďarským Honvédem měla po odvetě celkové skóre 4:4. Protože soupeř dal v Praze více gólů, Dukla z poháru vypadla.

Mantrou pohárových zápasů už tedy padesát let v evropských, ale i v národních, pohárových utkáních bývá „Hlavně neinkasovat na domácím hřišti“ Protože, jak už jsme zmínili, gól hostujícího týmu se pak počítá v konečném účtování při celkové rovnosti skóre po odvetě za dva. Výsledek 1:0 je pro domácí mnohem lepší než 2:1, 3:2, 4:3 atd. Stejně tak nejnudnější fotbalová remíza 0:0 je lepší než 1:1, 2:2, 3:3 atd.

Což v minulosti naopak paradoxně vedlo často tomu, že kromě hostujícího celku hrál defenzívně i domácí tým. A když náhodou vstřelili hosté branku na cizím hřišti hned v úvodu utkání, bránili poté s ještě mnohem větší intenzitou.

A jaká další témata nabízí Blog Pavla Procházky? "Fotbal se za padesát let posunul", "Hlavně ať doma nedostaneme gól!" či "Ať se prodlužuje a kopou penalty". Více se dočtete na fotbal.hattrick.cz.