Slavia se svléká do naha. Insolvence: Smí vůbec Řebíček prodat Škodu?!

Slavia se svléká do naha. Insolvence: Smí vůbec Řebíček prodat Škodu?!

[hot]ANALÝZA[/hot] Minulý týden ve víru jiných fotbalových událostí poněkud zapadla jedna důležitá zpráva, týkající se pražské Slavie. Vlivný fanouškovský portál slavistickenoviny.cz akcentuje, že server ihned.cz se už začátkem minulého týdne věnoval vývoji insolvenčního řízení se Slavií. Soudkyně totiž zamítla námitku klubu proti nutnosti dodat soudu dokumenty o ekonomické situaci klubu. Soud neuznal námitku, že by zveřejnění citlivých dokumentů mohlo vést k jejich zneužití. Slavia tak musí do středy 15. července 2015 např. předložit aktualizovaný seznam majetku, zaměstnanců, pohledávek a věřitelů.

Hašek podporuje MS v Kataru a Blattera. Koho chleba jíš….

„Je možné, že údaje z těchto dokumentů mohou na žádost Slavie zůstat v insolvenčním rejstříku neveřejné, každopádně asi není žádoucí, aby se dostaly do rukou lidem okolo společnosti Online Services, která vymáhá údajnou pohledávku Zbyňka Kusého vůči Slavii,“ napsaly slavistické noviny.cz.

- Soudkyně v rámci insolvenčního řízení s klubem nařídila Slavii dodat účetní dokumenty a soupis jejího majetku.

- Soud tak nevyhověl Slavii, která dokumenty nechtěla předložit a tvrdí, že se jedná jen o šikanózní návrh.

- Náhled do často neveřejných interních dat fotbalových klubů umožněný touto cestou může být jistým precedentem.


Řebíček musí předložit klubové účty


To jsou tři závěry v článku ihned.cz.

„Fotbalovou Slavii čeká vysvlečení donaha. Klub totiž bude muset insolvenčnímu soudu předat přehled ne zcela zřejmých majetkových vazeb a doložit dokumenty o ekonomické situaci celého klubu. V insolvenčním rejstříku pak bude moci kdokoliv vidět majetek a závazky Slavie, kterou před čtyřmi lety ovládl bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček. Od té doby se dá jen těžko dobrat toho, jaká je vazba klubu na stadion v Edenu či komu patří akcie klubu,“ napsal ihned.cz.

Jak už bylo uvedeno, kompletní soupis majetku, seznam pohledávek i dluhů by měla Slavia dodat do 15. července. Začátkem června totiž došel na městský soud v Praze návrh insolvence na Slavii od tajemné společnosti Online Services Ltd., která sídlí v tichomořské Samoi.

Jde o šikanózní návrh, tvrdí slávisté


„Firma v návrhu uplatňuje pohledávku ve výši více než šesti milionů korun po splatnosti, kterou odkoupila od Zbyňka Kusého, někdejšího ředitele klubu, který za své služby od května 2012 do června 2013 údajně nedostal zaplacenu dohodnutou odměnu. Dalších třináct milionů korun má pak stále nárokovat sám Kusý v exekučním řízení. Dokument společnosti Online Services Ltd. dále upozorňuje také na některé údajné dluhy Slavie vůči jejím hráčům,“ shrnuje kauzu ihned.cz.
Slavia opakovaně tvrdí, že jde o zoufalý a šikanózní návrh.

Je angažování Uhrina protiprávní čin?


Ihned.cz konstatuje, že konkrétní výtku Slavie o tom, že veřejné informace tohoto charakteru mohou být zneužity, soud rovněž neuznal. Další věcí, na niž navrhovatel úpadku Slavie upozornil již dříve, je nutnost revize veškerých kroků ve smyslu prodeje či nákupu hráčů Slavie či angažmá členů realizačního týmu klubu z poslední doby.

Slavia například před novou sezonou najala trenéra Dušana Uhrina mladšího, což podle navrhovatele insolvence může být čin, který zmenšuje majetkovou podstatu klubu a je v podstatě protiprávní. Stejně tak napadá možný prodej útočníka Milana Škody, o němž se v poslední době spekuluje.

„Obáváme se, že jediné aktivum Slavie krom ochranné známky je právě hráčský kádr. Dle mého názoru by proto neměla se svými aktivy v tuto chvíli nakládat. Z minulosti je znám případ transferu hráče Morávka z Bohemians do Schalke, který měl i trestněprávní dohru,“ upozornil advokát Jiří Holas, který ve sporu zastupuje Online Services Ltd.

„Případu věnujeme odpovídající pozornost. Z toho vyplývá i skutečnost, že nehodláme naše další právní kroky předem avizovat přes média,“ sdělil ihned.cz mluvčí Slavie Jiří Vrba.

Řebíček si neměl Kusého do Slavie brát


„Na Městský soud v Praze, kde probíhá insolvenční řízení se Slavií, byl ve čtvrtek 11. června 2015 doručen dopis s vyjádřením, které naznačuje, že za insolvenčním návrhem stojí člověk s velmi podezřelou minulostí,“ napsaly už v průběhu června slavistickenoviny.cz .

„Klíčovým tvrzením dopisu je, že za společností Online Services Ltd. ze Samoy, která podala insolvenční návrh na Slavii, stojí ing. Pavel Petrovič. Jeho jméno je spojováno s některými podezřelými ekonomicko-právními aktivitami. Navíc zmíněný Petrovič pochází z Chrudimi blízko Pardubic a má v regionu silné vazby. Netřeba dodávat, že Zbyněk Kusý, jehož údajné pohledávky za Slavií jsou důvodem insolvenčního návrhu, v Pardubicích dlouho působil v hokejovém klubu i v oblastní politice. Spory Aleše Řebíčka ze Zbyňkem Kusým se táhnou už dlouhé měsíce, Řebíček naopak po Kusém požaduje kolem šesti milionů korun, což vedlo loňské jaro k tomu, že exekutor zřídil zástavní právo na Kusého byt ve Skutči, jak o tom informovala mj. Nova,“ uvedly slavistickénoviny.cz

„Jaký je tedy závěr? Mnozí vědí nebo tuší, že kolem Slavie se pohybovaly v minulosti různé osoby s nepříliš dobrou pověstí. Ing. Petrovič je v této souvislosti jméno nové, zdá se však, že charakterem své činnosti snadno zapadne mezi ty předchozí. Nebezpečí, kterému se Slavia vystavuje v insolvenčním řízení, za kterým může stát právě tento člověk, asi nelze brát na lehkou váhu,“ konstatuje web slávistických příznivců.

A jaký je můj závěr z této kauzy? Jednoduchý: že si majitel Slavie Aleš Řebíček neměl Zbyňka Kusého na práci generálního ředitele vůbec najímat. Třeba by stačila konzultace s některými experty z ledního hokeje.

Možná ale tohle insolvenční řízení ve Slavii někomu přichází vhod. Stačí si vzpomenout, jakým způsobem se u nás v poslední době měnili vlastníci zavedených značek v potížích.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu Hattrick

Už jste četli?


Portugalce stihl ve finále trest za předchozí podivný duel se Švédy v Hradišti


[img id="42746"]