Koubek: Hráči jsou frajeři, nechodí si stěžovat nebo poplakat

Koubek: Hráči jsou frajeři, nechodí si stěžovat nebo poplakat

Třiašedesátiletý trenér Viktorie Plzeň Miroslav Koubek nyní často slýchává, že má západočeský celek nejsilnější kádr ve své novodobé éře. Co na to říká?

Ličkovi nezaměstnaní předvedli obrat snů a jsou v semifinále

"Musím vyjádřit spokojenost. Máme silný kádr a de facto zdvojené posty. Historie ovšem pamatuje i řadu případů, kdy velké, královské kluby nakoupily skvělé individuality, ale nefungovalo to. Všechno se musí dobře spojit a sednout si. Myslím, že by to u nás mohlo fungovat, noví hráči se dobře integrují, mužstvo je přijímá. Nikdy však nemůžete říct, že jste si jistý celkovým produktem. Nikdy. Pracujeme s lidmi. Je to sport, nemůžeme říct matematicky, o kolik jsme silnější. Věřím, že můžeme být lepší," pronesl v interview pro idnes.cz bývalý šéf laviček ve Slavii, Baníku či Mladé Boleslavi.

Velmi důležitá bude při velké konkurenci i psychologie. Byť to je například v zahraničí takové, že kouč svému nehrajícímu svěřenci obvykle nic nevysvětluje a žádná komunikace nemusí probíhat. "Teoreticky je to snadné, ale pod pokličkou vždycky něco kypí. Hráčům jsem připomenul, že si tento jev musíme hlídat: umět své osobní ego potlačit, když mi začne říkat, že jsem naštvaný. To je nutnost, aby si to kabina ukočírovala. I když tady už není Pavel Horváth, kluci si tyhle věci zvládnou. Vědí, že jsou v Plzni, protože jsou dobří hráči. A Plzeň potřebuje hodně dobrých hráčů. Všichni nastupovat nemůžou, ale pokud je tam nespokojenost, je rozkaz ji v sobě potlačit a nedávat ji najevo. Hráči jsou placení i za své chování. Pokud se tohle nezvládne, jde výkon dolů a nastává pokles. Bylo by dobré, abychom postoupili do Evropy, pak by se hráči uspokojili rotací. V opačném případě by ve zdvojeném kádru logicky nastal určitý přetlak. Hráčům říkám, že mám pro ně dveře kdykoliv otevřené a můžou vždycky přijít. Ale oni jsou frajeři, nechodí si stěžovat, aby si poplakali. To spíš já vycítím, že hráč potřebuje vysvětlit, proč v dané chvíli nehraje, pak si ho najdu. S tím, co se děje v cizině, nesouhlasím. Trenér by měl víc komunikovat s těmi, co nehrají, než s těmi, co hrají. Tam by kontakt měl být, udržovat hráče v pozitivní náladě a vše mu vysvětlit. Každého hráče, i toho dvacátého, si nesmírně vážím. Nemůžete třeba udělat dobrý trénink s dvanácti fotbalisty, řekněme vašimi miláčky. Všichni pro mě mají stejnou vážnost," pokračoval Koubek, jehož slova vyšla na serveru idnes.cz.

Jeho svěřenci se už v pátek dozví soupeře pro třetí předkolo Ligy mistrů. Koubkovi už možní protivníci rotují v hlavě. "Bezprostřední napětí necítím, ale zabývali jsme se tím, z jakého soudku můžeme dostat soupeře. Žádné z mužstev v našem balíčku není outsider. To vidíme na našich zahraničních kempech: ať hrajete s kýmkoliv, je to velmi těžké," pokračoval na stránkách idnes.cz nadřízený Kozáčika, Hubníka, Mahmutoviče a spol.

Bohemia Casino – vyzkoušejte online automaty a ruletu za pouhou 1 korunu!