Rakitič v 16 letech odmítl Chelsea, dnes diriguje Messiho & spol.

Rakitič v 16 letech odmítl Chelsea, dnes diriguje Messiho & spol.

Špílmachry dvou nejlepších španělských klubů a současně světových velkoklubů jsou Chorvaté. Oba nebalkánského vzhledu, téměř blonďáci. Ivan Rakitič v FC Barcelona a Luka Modrič v Realu Madrid. Rubriku Idol nového čísla obsadil osmadvacetiletý Rakitič, sice národností Chorvat (otec je rodilý Chorvat, matka je Chorvatka z Bosny a Hercegoviny), ale jinak je to „Švýcar jako poleno“.

Jeho rodiče si našli domov v desetitisícovém městečku Möhlin v severošvýcarském kantonu Aargau. Tam se narodil, chodil do německé školy (téměř 90% obyvatel v Möhlinu mluví německy), v mládežnických kategoriích reprezentoval Švýcarsko v týmech do 17, 19 a 21 let, ale když mu bylo 19 let, tak se nechal přemluvit, aby oblékal dres A mužstva Chorvatska.

Odchovanec mládežnické akademie FC Basilej hrál ligu za mateřský klub, pak za německý Schalke 04, byl tři roky motorem FC Sevilla, a když Barcelona začala uvažovat, že bude v záloze potřebovat náhradu za Xaviho Hernandéze, na jehož kariéru dolehla léta, tak nový kouč „blaugranas“ Luis Enrique v roce 2014 s předstihem jednoznačně ukázal prstem na Rakitiče. „Kupte mi toho Chorvata ze Sevilly, ten bude přesně sedět k Iniestovi. Nahradí Fábregase a pak se uvidí. Je velký, umí to rozehrát, hraje dopředu i dozadu a dává docela dost gólů,“ řekl Enrique v létě roku 2014. Stálo to 18 milionů eur.

Po necelém půlroce vytlačil Xaviho ze základní sestavy a stal se nejvytíženějším hráčem týmu.

Původně se však kariéra Ivana Rakitiče, který společně s Iniestou diriguje nejlepší útok světa Messi – Suárez – Neymar, měla vyvíjet úplně jiným směrem. V 16 letech měl výborné nabídky od Chelsea a Juventusu. Jel do Anglie na testy, a když mu Stamford Bridge nabídli profesionální smlouvu, tak ji odmítl. „Nakonec jsem si řekl, že peníze nejsou všechno, stejně jednou přijdou a v mých letech je důležitější být s rodinou…“ říká Ivan Rakitič.

Všechny další detaily se dočtete v novém čísle časopisu Hattrick.