Slavistická vizitka z pohárů? Některé stopy jsou řádně hluboké

Slavistická vizitka z pohárů? Některé stopy jsou řádně hluboké

[tag]OBSAHUJE VIDEO[/tag] Hráči z Edenu se po sedmi letech vrací na mapu pohárové Evropy. Dlouhý půst bude ukončen ve čtvrtek 14. července, kdy tradiční český klub vstoupí do bojů o Evropskou ligu proti Levadii Tallin. V minulosti v těžké konkurenci dokázali obstát, což lze reflektovat i z našeho žebříčku, který čítá pět nejpamátnějších utkání.

Tým zatím není vyvážený, přiznal plzeňský Pivarník

5) Slavia Praha - Šachtar Doněck 0:2 PP


Není to vždy jen o pocitu radosti z výher, ale i krutosti porážek. Všichni antifanoušci pamatují sedmibrankový příděl od Arsenalu, ale v Edenu si neradi připomínají i utkání ze srpna roku 2000 s ukrajinským Šachtarem Doněck v odvetě třetího předkola Ligy mistrů. Nejen hráčům tehdy zbyly jen oči pro pláč. O devět let později se historie opakovala, jen byl tentokrát katem Tiraspol.


[break]

4) Slavia Praha - Steaua Bukurešť 2:1


Co více si přát, než se probojovat do nejprestižnější evropské klubové soutěže a hned v prvním kole základních skupin porazit vznešeného soupeře z východu? Na anglický Arsenal a španělskou Sevillu byla Slavia krátká, ale se Steaue Bukurešť si to rozdala o třetí místo a úspěšně tak zamířila do jarních bojů v Poháru UEFA. První výhra se zrodila již v druhé půlce září roku 2007.

[break]

3) Besiktas Istanbul – Slavia Praha 4:2


Bouřlivé utkání plné křivdy, kterému vévodil výkon italského sudího Messiny se odehrál koncem února roku 2003. Na horké půdě Turecka bojovali „Sešívaní“ o možnost zahrát si v Poháru UEFA a po úvodní domácí výhře 1:0 tomu byli velmi blízko. Jenže v odvetě Turci nejprve vyhráli poločas 1:0 a pak po změně stran přidali ještě tři další branky. Pražský klub se ale nesesypal a dvěma brankami ještě celé utkání zdramatizoval. Nebýt neuznané branky Pitáka, Slavia by šla dál.


[break]

Slavia Praha - Ajax Amsterdam 2:1


Vraťme se ještě do roku 2007 a více si přibližme, jak se Slavia dostala do Ligy mistrů. V závěru srpna musela svést boj s nizozemským gigantem Ajaxem. Venku „Sešívaní“ se štěstím vyhráli 1:0, ale v odvetě jim bylo řádně horko. Na vedoucí gól Vlčka odpověděl Suárez. Kdo ví, jak by to vypadalo, kdyby se tehdy brankář Martin Vaniak špatně vyspal a mezi třemi tyčemi nečaroval stejně jako v ofenzivě Vlček, který nakonec vstřelil i druhou branku domácích.


[break]

1) Slavia Praha - AS Řím 2:0


Na závěr se slušelo si nechat skutečnou lahůdku z března roku 1996, na kterou dodnes vzpomíná každý fanoušek Slavie. AS Řím přijel do Prahy s nosem hodně nahoře, ale po zápase se vracel do Itálie jako spráskaný pes. Byl to první krok k historickému postupu do semifinále Poháru UEFA, kde jim stopku vystavilo francouzské Bordeaux.


Jedno z trenčínských es má namířeno do vršovického Edenu