Zlín prohrál v Plzni, komplikuje si boj o záchranu

Ve 20. kole Gambrinus ligy porazila Viktoria Plzeň čtrnáctou Tescomu Zlín 2:0. Po bezbrankové první půli, ve které byli aktivnější hosté, ovládli zápas od 70. minuty domácí. Jejich převahu vyjádřili brankami Malár a v závěru Limberský.

Moravané tak nevyhráli již 33. utkání na hřišti soupeře za sebou a ještě více se namočili do boje o záchranu. Západočeši naopak počtvrté v řadě bodovali a upevnili si postavení ve středu tabulky.

Od úvodního hvizdu byli směrem dopředu překvapivě aktivnější hosté, kteří své útoky vedli především po stranách hřiště. Již v deváté minutě posílal z pravého křídla nebezpečný centr před branku domácích Vidlička, plzeňská obrana však dokázala před nabíhajícím Šmahajem balon odvrátit na roh. Agilní Šmahaj mohl v 16. minutě po rohovém kopu Červenky dokonce otevřít skóre, domácí brankář Daněk ale jeho střelu po včasném vyběhnutí vyrazil. Plzni vůbec nevycházela kombinace mezi zálohou a dvěma hroty, a tak branku Zlína v první půli ohrozil pouze Müller tvrdou střelou z přímého kopu.

Lépe hrající hosté postupně zcela ovládli střed hrací plochy a po půlhodině hry vypálil bez přípravy z pětadvaceti metrů Červenka těsně vedle pravé tyče Daňkovy branky. Plzeň se před koncem prvního poločasu pokusila vysunout svůj blok hluboko na zlínskou polovinu, paradoxně ale málem inkasovala. Vidlička totiž poslal kolmou přihrávku Vyskočilovi, který využil chybu v ofsajdovém systému domácích a řítil se na Daňka. Mladý plzeňský brankář nakonec na hranici malého vápna skvěle zasáhl a uchránil svůj tým od pohromy.

Druhý poločas přinesl o poznání vyrovnanější hru. Domácí trenér Levý dvěma střídáními posílil ofenzivu, navíc Plzeňští zpřesnili kombinace a hosté najednou neměli protihru. V 68. minutě postupovala domácí trojice na stejný počet hostujících obránců, slibně se rozvíjející akci ovšem pokazil nepřesnou přihrávkou Jarolím. O pět minut později zakroutil Müller svůj přímý kop přesně na hlavu střídajícího Krbečka, jehož slabou hlavičku ale Zlámal zachytil.

Radost domácím přinesl až povedený brejk v 75. minutě. Z levé strany šestnáctky poslal Róth přesnou přihrávku na zadní tyč nabíhajícímu Malárovi, který v jasné pozici zaznamenal svoji první trefu v dresu Viktorie. V 83. minutě přišel Zlín o vyloučeného Vidličku, přesto poté vrhl všechny síly do útoku. Šanci si však nevypracoval a naopak podruhé inkasoval. V poslední minutě se totiž po utěšené kombinaci domácí záložní řady přesně k levé tyči trefil kapitán Limberský a definitivně rozhodl. Plzeň tak doma neprohrála už pošesté za sebou.

"Co my někdy předvádíme za domácí utkání to je špatný. Omlouváme se divákům,” řekl přes výhru gólman Plzně Michal Daněk. Kapitán Limberský s ním ovšem nesouhlasil: "Zápasy proti Zlínu jsou vždy hodně těžké. Jsem rád, že jsme dokázali vyhrát."

Výsledek:

Viktoria Plzeň - Tescoma Zlín 2:0 (0:0)
Branky: 75. Malár, 90. Limberský. Rozhodčí: Kocián - Tulinger, Košec. ŽK: Procházka, Krbeček, Rada, Šíma - Vidlička, Vyskočil. ČK: 83. Vidlička. Diváci: 4911.

Plzeň: Daněk - Limberský, Müller, Rada, Smola (56. Šíma) - Malcharek (46. Krbeček), Procházka, Jarolím (74. Trapp), Róth - Fillo, Malár. Trenér: Levý.
Zlín: Zlámal - Janíček, Švach, Zbožínek, Penner (65. Lukaštík) - Vidlička, Vrtělka (78. Bača), Opiela, Červenka - Šmahaj, Vyskočil (66. Žůrek). Trenér: Hoftych.

Ohlasy trenérů:

Stanislav Levý, trenér Plzně: ,,V prvním poločase jsme kazili přihrávky a díky Daňkovi jsme šli do druhé části za stavu 0:0. Využili jsme chybu soupeře a otevřeli jsme skóre."

Pavel Hoftych, trenér Zlína: ,,Je to těžké. Nestřílíme branky a přicházíme o body. První poločas jsme byli dobří, ale pak jsme ve druhé půlce vypadli z aktivity. Neumíme střílet branky a nemůžeme hrát pořád na 0:0. Škoda, že Žůrek neoživil hru, tak jak jsem čekal. Vyskočil byl v útoku lepší. Mám pocit, že góly nedáváme díky tomu, že jsme asi urazili pána Boha."

Kladno s Ostravou neudrželo vedení, na výhru čeká šest zápasů

[obrazek id="3917"]Už šest zápasů čekají na výhru v první lize kladenští fotbalisté. Středočeši sice měli zápas s Ostravou dobře rozehraný, když je v 52. minutě poslal z penalty do vedení Hamouz, ale hosté devět minut před koncem odpověděli také pokutovým kopem, který proměnil Střihavka. Ten se letos trefil už podesáté a polepšil si tak na čele tabulky kanonýrů.

Kladenští si ještě dobře pamatují na srpnový pětibrankový debakl na Bazalech, ale jako by si z nepovedeného duelu pátého kola nevzali ponaučení. Baník, povzbuzený dvěma jarními výhrami, v úvodu na Kladně hýřil aktivitou a hned ve třetí minutě po přistrčení Magery nebezpečně vypálil Střihavka, který na podzim Kladno pokořil hned čtyřikrát. V sedmé minutě aktivní Magera vyslal na zteč Lukeše a jeho přízemní centr před úplně volným Střihavkou na poslední chvíli zachytil kladenský gólman Pavlík.

Domácí se v rušném úvodu nechtěli nechat zahanbit: po gólu volala hlavně rána Radzinevičiuse, kterou po chybě stopera Klimpla vyrazil Vašek, někdejší kladenský gólman. Na druhé straně po půlhodině znovu zahrozil Magera, další z ostravských hráčů, kteří okusili kladenské angažmá, ale jeho pokus za překonaným gólmanem před brankovou čarou stačil odvrátit stoper Šimůnek. Kladno zase odpovědělo dlouhým autem Strnada, po kterém nebezpečně hlavičkoval Radzinevičius.

Začátek druhé půle také patřil Kladnu, Baník upustil od aktivní hry ve středu pole a brzy za to draze zaplatil. Jasnou šanci sice nejprve ve 48. minutě po úniku neúnavného Kaliny neproměnil Cigánek, po jehož střele skvěle zasáhl Vašek, ale za další čtyři minuty se mezi ostravské zadáky Klimpla a Řezníka vřítil Veleba a poroučel se k zemi. Nařízenou penaltu bezpečně proměnil bek Hamouz. Zimní posila z Liberce zároveň ukončila 487 minut dlouhý střelecký půst Kladna.

Ostravský trenér Večeřa se hru pokusil oživit střídáním, ale příchody Mišinského a Mičoly dlouho pro domácí neznamenaly žádné nebezpečí. Gólman Pavlík si bezpečně poradil s pokusem Střihavky, na druhé straně mohl kladenské vedení pojistit Veleba, ale zblízka znovu ztroskotal na Vaškovi. Domácí to mrzelo ještě víc za dvacet minut. Ostravský kapitán Lukeš poslal míč do pokutového území, Rajtorala při zpracování míče srazil jeden z domácích zadáků a Střihavka se stejně jako Hamouz při penaltové exekuci nemýlil. Desátým gólem v sezoně si navíc upevnil vedení v tabulce střelců.

Na kladenském stadionu se ale teprve schylovalo k velkému závěrečnému dramatu. Tři minuty před koncem se domácí nejprve zlobili na sudího Fraňka, když jako penaltový neposoudil střet Metelky s Kalinou. Ke třem bodům ale měl nakonec blízko i Baník: v 88. minutě Klimplovu hlavičku vyrazil s námahou Pavlík a dorážející Střihavka pak hlavou trefil jen břevno. Ve čtvrté minutě nastaveného času se domácí dožadovali další penalty. Gólman Vašek před pokutovým územím neodvrátil vysoký míč a když se Radzinevičius chystal zamířit do opuštěné brány, ostravský gólman jej zezadu stáhl za nohu. Sudí Franěk ale odvahu k odpískání třetí penalty nenašel.

Výsledek:

SK Kladno - Baník Ostrava 1:1 (0:0)
Branky: 53. Hamouz z pen. - 81. Střihavka z pen. Rozhodčí: Franěk - Lhoták, Ubias. ŽK: Farbák - Řezník, Marek, Čoupek, Mičola. Diváci: 2920.

Kladno: Pavlík - Pončák (46. Farbák), Killar, Šimůnek, Hamouz - Cigánek, Strnad, Simpson, Kalina - Veleba (72. Gecov), Radzinevičius. Trenér: Koubek.
Ostrava: Vašek - Řezník (76. Mičola), Bystroň, Klimpl, Čoupek - Varadi (58. Metelka), Lukeš, Marek, Rajtoral - Magera (67. Mišinský), Střihavka. Trenér: Večeřa.

Miroslav Koubek, trenér Kladna: „Naše taktika se Simpsonem ve středu zálohy vyšla, ukázal, že má schopnost zakládat nečekané protiútoky. Klíčové dnes bylo, že jsme po našem vedení nedokázali náskok zvýšit a tak jsme si další průběh zápasu zkomplikovali. Hodně nás mrzí, že jsem dali gól jen z penalty, protože šancí ze hry jsme měli několik. Musíme zklidnit naší koncovku, to co neproměnil ve své příležitosti Cigánek, to se zkrátka musí dávat. Po vyrovnání Baníku jsme v závěru i my chtěli strhnout výhru na svou stranu, byly tam dramatické situace v pokutovém území, ale k té poslední ve třetí minutě nastavení se vyjadřovat nebudu. Máme to zakázané a nebudu usilovat o to, abych dostal pokutu.“

Karel Večeřa, trenér Ostravy: „Viděli jsme výborné utkání, které mělo pasáže, ve kterých oba týmy předváděly kvalitní hru. Z naší strany byly chyby v obranné hře, Kladno nás chvílemi zatlačilo a šlo i do vedení, ale na našem výkonu si cením toho, že jsme se za stavu 1:0 nevzdali. Líbilo se mi, že utkání i po našem vyrovnání neztratilo na kvalitě a oba týmy chtěly vyhrát, takže se bylo na co dívat až do konce.“

Severočeské derby vítěze nepoznalo

[obrazek id="2613" zarovnani="vpravo"]Fotbalisté Mostu remizovali doma s Teplicemi 0:0. V severočeském derby měli domácí po většinu utkání územní převahu, avšak gól z ní nevytěžili. Na brejky spoléhající Teplice byly nebezpečnější, vstřelení gólu však byl nejblíže mostecký Pikl. Jeho rána z přímého kopu těsně před přestávkou ale jen orazítkovala břevno. Most tak čeká na přesný zásah již přes tři zápasy.

Mostecký trenér Zdeněk Ščasný postavil od začátku nezvykle ofenzivní sestavu. Defenzivního záložníka Pikla stáhl doprostřed tříčlenné obrany a v pětičlenné záloze si odbyl ligový debut devatenáctiletý Vincent Mendy. Teplice naopak představily hodně defenzivní jedenáctku s dvojicí štítových záložníků Klein a Sabou.

Rozdílné taktické záměry byly znát již od samého začátku. Po 35 vteřinách hry se po rychlé akci útočníka Alexandra Mendyho dostal ke střele zpoza šestnáctky mostecký Trubila, svou slabší pravačkou však poslal míč jen vedle branky. Vzápětí však Bělorus již teplického brankáře Slavíka donutil k zákroku, když stočil k bližší tyči přímý kop z pravé strany. Úvodní aktivitu Mostu pak završila Pešírova střela těsně vedle Slavíkovy levé tyče.

V tabulce o příčku lepší Teplice se z defenzivy začaly vymaňovat až po čtvrthodině hry. Džeko zakličkoval na šestnáctce, ale jeho ránu do horního růžku brankář Vaniak vytěsnil na roh. Hosté v nepříjemných útočných výpadech pokračovali i nadále. Ve 25. minutě musel opět zasahovat Vaniak proti umístěné střele Saboua z hranice velkého vápna a o čtyři minuty později jen přihlížel Dortově dorážce z bezprostřední blízkosti, která však letěla nad branku.

Teplice postupem času přebraly iniciativu, jenže gólově ji vyjádřit nedokázaly. Džeko po několika kličkách na pravé straně pokutového území Mostu poslal míč jen nad, s táhlou střelou Kaufmana k tyči si konečky prstů poradil opět Vaniak. Přesto byli v prvním poločase brance nejblíže domácí. Už v nastaveném čase prvního poločasu se opřel do přímého kopu z osmnácti metrů mostecký Pikl a jeho rána nártem rozezvučela břevno teplické branky.

Zatímco první poločas nabídl pohledný a běhavý fotbal, po přestávce hra poněkud uvadla. Teplice se opět zatáhly před svou šestnáctku a z obranného valu vyrážely k rychlým protiútokům. V 55. minutě obral Džeko na levé straně hřiště Macka, vyměnil si míč se Štohanzlem, ale na malém vápně mu balon na poslední chvíli ukopl jeden z obránců. O čtvrt hodiny později potom aktivní Džeko prokličkoval středem hřiště a na levé straně našel rozběhnutého Verbíře, který však sám před Vaniakem míč napálil levačkou mimo.

Most sázel spíše na postupný útok, ale na pozornou obranu soupeře platily jen centry ze stran. V 73. minutě po jednom z nich vyskočil nejvýše Alexandre Mendy a hlavou tečoval míč jen o centimetry vedle levé Slavíkovy tyče. O chvíli později se neujala ani kombinační akce, na jejímž konci sebral míč z Piklovy kopačky brankář Slavík. V závěru už oba týmy sázely spíše na zabezpečenou obranu, a tak zajímavé a bojovné utkání dospělo k bezbrankové remíze. Nic na ní nezměnila ani poslední minuta. V ní utekl po pravé straně agilní teplický záložník Štohanzl, jehož centr poslal mimo Vaniakovu branku střídající Fenin.

Výsledek:

FK SIAD Most - FK Teplice 0:0
Rozhodčí: Příhoda - Filípek, Teuber. ŽK: Vozábal, Pikl, Pešír - Dort, Merzič, Kaufman. Diváci: 7501 (vyprodáno).

Most: Vaniak - Hainault, Pikl, Procházka - Macek, V. Mendy (73. Štípek), Vozábal, Trubila (46. Gašparík), Zbončák - A. Mendy, Pešír. Trenér: Ščasný.
Teplice: Slavík - Kaufman, Lukáš, Krmaš, Merzič - Štohanzl, Klein, Sabou, Verbíř - Dort (78. Fenin) - Džeko. Trenér: Bartl.

Zdeněk Ščasný, trenér Mostu: "Zápas byl kvalitní. Určitě jsme měli skvělý začátek, kdy jsme Teplice do ničeho nepustili. Obě mužstva se mohla navzájem těžko něčím překvapit. Občas každý tahal za delší konec. Remíza, no asi je spravedlivá."

Jiří Bartl, trenér Teplic: "Remíza byla spravedlivá. Měli jsme několik možností. Situace, které se nám podařilo v utkání dotáhnout do konce, pochytal Vaniak. Soupeř měl také příležitosti, které nedal, tak proto ta dělba bodů."

Příbram v boji o záchranu získala cenný bod v Jablonci

[obrazek id="2546"]Hráči Marily Příbram si v boji o ligovou příslušnost připsali cenný bod za bezbrankovou remízu v Jablonci a v tabulce se přiblížili na rozdíl jediného bodu čtrnáctému Zlínu. Marila protáhla svoji šňůru bez vítězství již na deset zápasů, na tři body ze hřiště soupeře čeká dokonce už od října 2005. Naproti tomu Severočeši ani na druhý pokus nenavázali na překvapivý triumf z úvodu jara na Spartě a stejně jako v Mladé Boleslavi vyšli gólově naprázdno.

Jablonec si sice na začátku utkání vytvořil tlak, ale vyjma jedné střely Petržely si vážnější šanci nevypracoval. V úvodní desetiminutovce zahrozili také hosté, když po rychlém protiútoku vyzkoušel Otepka pozornost brankáře Špita. Míč před ním sice skočil, ale jablonecký gólman jej i přesto stačil vytlačit na roh. To bylo na dlouhé minuty z nebezpečných akcí vše. Fotbal poté upadl do šedi a diváci se předváděnou hrou rozhodně nebavili. Až v závěru poločasu domácí tým trochu ožil, avšak ani v těchto minutách Pařízka v bráně vážněji neohrozil.

Hra se na jablonecké Střelnici příliš nezměnila ani po změně stran a jisté oživení přineslo až střídání domácích, jejichž střed zálohy oživil mladičký Valenta. Jablonec si vytvořil optický tlak, více využíval křídelní hry, ale scházela mu finální přihrávka.

Nejblíže byli Jablonečtí ke vstřelení branky v 59. minutě. To si na Barankův rohový kop nejvýše vyskočil Fukal, hlavou se opřel do míče, ale ten se od tyče odrazil do míst, kde stál gólman Pařízek. Podle reakce obránce Fukala byl již míč za brankovou čárou, ovšem jiného názoru byli arbitři utkání, kteří na středový kruh neukázali a Fukala naopak za protesty potrestali žlutou kartou.

Křivdu, kterou jablonečtí fotbalisté od této chvíle cítili, je vyburcovala k zvýšené aktivitě. Stále častěji ohrožovali Pařízkovu branku, ovšem míč za jeho záda nedopravili. Marila se však neuchýlila pouze k bránění a snažila se o rychlé brejky, s nimiž si však jablonecká obrana v čele s brankářem Michalem Špitem poradila. Závěrečný zoufalý tlak Jablonce v kýženou branku nevyústil a když v nastaveném čase Otepkovu střelu lapil pozorný Špit, skončilo utkání bez branek. Marila tak čeká na přesný zásah již 542 minut.

Výsledek:

FK Jablonec 97 - FK Marila Příbram 0:0
Rozhodčí: Makovička - Goňa, Kubáň. ŽK: Homola, Fukal - Hašek, Šmerda. Diváci: 4010.

Jablonec: Špit - Laciga, Homola, Fukal, Flachbart - Petržela, Kordula (77. Zábojník), Baranek, Weber (56. Valenta) - Svátek, Smíšek (81. Vošahlík). Trenér: Rada.
Příbram: Pařízek - Lesák, Halama, Hunal (46. Navrátil), Kropík - Vaculík (88. Sviták), Jungr (71. Huňa), Hašek, Šmerda, Otepka - Řezníček. Trenér: Kotrba.

Petr Rada, trenér Jablonce: „První poločas jsme si prohospodařili sami. Předpokládali jsme, že Příbram bude hrát se zahuštěným středem. V druhém poločase jsme hráli více po stranách, ale nevycházela nám finální přihrávka, navíc centry sbíral pozorný Pařízek. Bod je to pro nás ztráta, chtěli jsme zvítězit, ale my máme s těmito bránícími soupeři vždy problémy. Ve středu zálohy nám citelně chyběl ofenzivní hráč typu Luboše Loučky.“

Jiří Kotrba, trenér Příbrami: „Bod je pro nás velikým úspěchem, dnes jsme na vlastní kůži poznali sílu kvalitního Jablonce, kterému ke všemu chyběl nebezpečný útočník Zeher. Domácí nás dostali pod tlak, kterému jsme se bránili s vypětím všech sil i za cenu drobných faulů. Bod má pro nás velkou cenu.“

[ 1.4.2007 - ČTK, eFotbal.cz l Foto: MARSfoto ]