Naštvaní fandové: Proč hrála Sparta s Bohemkou ve stejný čas jako s Kometou?

Naštvaní fandové: Proč hrála Sparta s Bohemkou ve stejný čas jako s Kometou?
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Tohle normální člověk a fanoušek dvou nejpopulárnějších českých sportů – fotbalu a ledního hokeje – nepochopí. Neděle 19. února 2017, pražská O2 Arena, 17 hodin, extraligový hokej: Sparta Praha – Kometa Brno (4:0), 11 974 diváků. Neděle 19. února 2017, pražská Letná a O2 TV Sport, 17.30 hodin, ligový fotbal: Sparta Praha – Bohemians Praha 1905 (1:0), 11 392 diváků. Co s z toho vyplývá?

Ano, že lední hokej, navzdory tomu, že v televizní sledovanosti prohrává i s druhou fotbalovou ligou, vyhrál nad fotbalem asi o šest set diváků. Ovšem zásadní otázkou je, proč se tato dvě atraktivní utkání hrála ve stejnou dobu? Kdo naštval diváky (a bylo jich nejen podle facebookových a internetových debat dost), kteří chtěli v neděli stihnout oba duely? Opravdu se to nedalo zařídit, zvlášť když hokej Sparty s Kometou nešel v televizi?

Hokejový a fotbalový klub pražské Sparty (podobně jako slávisté, než jim hokejisté z extraligy spadli) spolu v posledních letech příkladně spolupracovaly. Měli dokonce i heslo „Jsme jedné krve“.

Všeobecné pohrdání sportovním divákem

Kdo za ten souběh tentokrát mohl? I když diváka to až tak nemusí zajímat.

Vždyť hokejová Sparta v neděli od 15 hodin s úspěchem pořádá tzv. dětská utkání, naposledy to bylo přede dvěma týdny při duelu s Chomutovem.

Neochota brněnského klubu, Českého svazu ledního hokeje, nebo čeho? I brněnští fandové by přece přivítali, kdyby se z Prahy mohli vrátit v neděli večer - a ne až v noci. Je to všeobecné pohrdání sportovním divákem, o němž všechny kluby tak vznešeně básní. Ovšem skutek leckdy utek.

Pokud si O2 TV Sport vybrala nedělní začátek od 17.30 hodin, mohl hokej v O2 Areně začít ve 14.00 či ve 14.30 a vše by bylo v pohodě. Věřím tomu, že by televizní kolegové souhlasili i s výkopem malého fotbalového derby v 18 hodin.

Co je na tom tak těžkého? A pokud se „šprajcli“ hokejisté, i oni prohráli, v O2 Areně mohlo být klidně o tři tisíce diváků víc. Stejně jako pak večer na Letné.

Nejvíc mě na tom štve, když si uvědomím, že hokej se hraje v O2 Areně a fotbal se vysílá v O2 TV Sport? Kde jsou ty všude proklamované synergie?

Už slyším nejrůznější vysvětlení a házení viny jednoho na druhého. Jedno mi však nikdo nevymluví: kdyby byly pohromadě dobrá vůle, rozum, vzájemná vstřícnost a včasná snaha něco změnit, našlo by se v neděli velmi jednoduché řešení.

Nedovedou si vybrat správný přenos…

Pokud jde o fotbalové ligové přenosy, první volbu má O2 TV Sport, druhou a třetí Česká televize, čtvrtou zase O2 TV Sport. Což samo vede ke komplikacím a k pozdnímu oznamování termínů. O2 TV Sport musí se svou čtvrtou volbou čekat, až co si vyberou kolegové v České televizi.

Jenže v kolosu na Kavčích horách asi někdy levá ruka neví, co dělá pravá. Česká televize sice vysílá čtvrteční duely Sparty v Evropské lize, přesto podle našich informací nedávno požadovala ve své druhé volbě následné ligové sparťanské utkání už na sobotu… Přemýšlí někdo hlavou? Ví, že mezi zápasy musejí být podle norem alespoň dva dny volno (středa – sobota, čtvrtek – neděle atd.)?

A co kanál ČT 2? Ten slouží jen tenisu a lyžím?

No nic. První dvě jarní ligová kola končí kvůli přenosům České televize až v pondělí. Poprvé kvůli MS v biatlonu a následnému extraligovém hokeji, podruhé kvůli MS v klasickém lyžování a následnému extraligovému hokeji.

Ligová fotbalová asociace (LFA) televize potřebuje, a proto před nimi ustupuje. A co takhle kanál ČT 2? Ten je dobrý jen pro tenis nebo sjezdové lyžování? Na ligový fotbal je až moc fajnový?

Když už jsme u toho, kdyby si alespoň ČT uměla ty pondělní zápasy vybrat. Po neatraktivním utkání Liberec – Zlín (0:0) přijde v pondělí 27. února další nepříliš zajímavý duel před prázdnými tribunami – Mladá Boleslav – Teplice.

Přitom už v pátek se v Jihlavě hraje veledůležitý zápas o záchranu Jihlava – Hradec Králové. Ano, muselo by se to znovu sladit s pátečním extraligovým hokejem, ale pak by nebylo třeba, aby se ligové kolo uměle natahovalo až do pondělka.

Proč prohrává fotbal s biatlonem?

Ovšem je tu i otázka, proč vůbec televizní fotbal prohrává s biatlonem? Vskutku to není jen současnými úspěchy hezké „mrkací panenky“ Gabriely Koukalové, na kterou se rád podívá i drsný fotbalový fanda. Je to tím, že biatlon je díky svým šéfům nesmírně pružným sportem, který zatraktivnil svá pravidla tak, že do poslední chvíle nevíte, jak to dopadne. Na rozdíl od českého ligového fotbalu. Jak už zmínil nedávno majitel pražské Dukly Petr Paukner: „Potkávám se v byznysové sféře se spoustou lidí. A jeden člověk mi nedávno řekl pěknou myšlenku: Proč je biatlon tak populární? Protože i závodnice, která na poslední střelbu přijede jako šestá, může ještě vyhrát. Zatímco ve fotbale jako by to bylo tak nějak jištěné, jako by se nic neponechávalo náhodě.“

A už první jarní ligové kolo přineslo některé podivné výkony sudích, kteří „jako by nic neponechávali náhodě“.

Dávejte si na to, pozor, pánové z FAČR a LFA, laskavý divák a fanoušek není blbec. A neštvete ho. Nesmyslnými termíny ani verdikty.