Plzeň otočila v Brně po poločase výsledek

Hráči Plzně potvrdili v Brně svou výbornou jarní bilanci po zlepšeném výkonu ve druhém poločase vyhráli 2:1. Plzeň vyhrála počtvrté za sebou na soupeřově hřišti, když její branky vstřelili Fillo a Psohlavec.

V prvním poločase ale plzeňský výkon vůbec neodpovídal jarní vizitce týmu, který vyhrál v Teplicích, Olomouci i na Slavii. Brňané burcovaní neustálým povzbuzováním svého trenéra Josefa Mazury převzali iniciativu a měli vytrvalou územní převahu. Už po čtyřech minutách hbitý Holek předskočil před zadáky Plzně, vybojoval míč a jeho tvrdou střelu stačil brankář Daněk s námahou pouze vyrazit.

Tlak Brňanů narůstal, zadáci Plzně se bránili jen za cenu faulů. Z trestných kopů rozehrávaných Poláchem hrozilo stálé nebezpečí. Ve 14. minutě pro změnu na sebe vzal rozehrání trestného kopu Zelenka, který využil špatně postavenou zeď Plzně a střelou těsně za hranicí trestného území překonal překvapeného brankáře Daňka. Zelenka zaznamenal svou devadesátou ligovou branku.

Ani inkasovaný gól ale Plzeň, která v týdnu po tříbrankovém domácím debaklu s Jabloncem vypadla z domácího poháru, nepřinutil ke změně taktiky, hosté spoléhali pouze na ojedinělé výpady, kterým však chyběla přesnost. Agresivnější Brňané hrající pouze s jedním klasickým útočníkem Zelenkou měli sice převahu, do šancí se ale dostávali pouze po standardních situacích.

Plzeňský trenér Levý se rozhodl zcela změnit taktiku. Ještě před přestávkou poslal do hry místo nevýrazného Marka Jarolíma Krbečka a v poločase Malára vyměnil Psohlavec. Oba střídající hráči se objevili na hrotu útoku a Malcharek s Fillem se stáhli do středové řady. Po této rošádě se hra Plzně zcela změnila. Hosté útočili a soupeře, který vypadl zcela ze své role, nenechali rozehrát nebezpečnější akci.

V 54. minutě předvedl plzeňský Šíma svou velkou zbraň, z autového vhazování se mu podařilo hodit míč od postranní čáry až před brněnskou branku a zezadu nabíhající Fillo přesnou hlavičkou vyrovnal. Střídající brněnský útočník Pacanda sice na chvíli pozvedl umdlévající výkon svého týmu a v 68. minutě jeho tvrdou střelu jen s námahou vyrazil Daněk. Hbitěji hrající Plzeň stačila udeřit podruhé, když v 74. minutě Fillo z levé strany našel přesným centrem Psohlavce, jenž přidal druhou branku. Závěr se už z brněnské strany změnil pouze v herní křeč, která měla k vyrovnání daleko.

Výsledek:

1. FC Brno - FC Viktoria Plzeň 1:2 (1:0)
Branky: 14. Zelenka - 54. Fillo, 74. Psohlavec. Rozhodčí: Makovička - Filípek, Kubáň. ŽK: Polách - Rada, Trapp, Malár, Daněk. Diváci: 3220.

Brno: Bureš - Kuncl, Mazuch, Trousil, Siegl - A. Besta, Holek, Polách, Okleštěk (74. Pavlík) - Zelenka (78. Wagner), Střeštík (59. Pacanda). Trenér: Mazura.
Plzeň: Daněk - V. Procházka, Rada, Zakopal, Smola - Malár (46. Psohlavec), Trapp, M. Jarolím (41. Krbeček), Šíma - Fillo, Malcharek (90. Borek). Trenér: Levý.

Hlasy trenérů:

Josef Mazura, trenér Brna: "Je škoda, že jsme ke vstřelené brance nepřidali ještě jednu, potom mohlo být po utkání. Na vítězství nestačí hrát fotbal pouze 25 minut. V přípravě jsme se soustředili na dlouhé plzeňské auty, ale příprava je na nic, když z autu potom dostaneme branku. Ve druhém poločase jsme hráli špatně, vůbec nevyhrávali osobní souboje. Plzeň nás přeběhala. Mrzí mě, že jsme prohráli."

Stanislav Levý, trenér Plzně: "Dnes jsme odehráli dva rozdílné poločasy. V prvním jsem nebyl spokojen vůbec s ničím. Chyběl nám důraz v osobních soubojích, aktivita, přihrávky prostě všechno. Prohrávali jsme se štěstím pouze 1:0. V poločasové přestávce přišla na řadu důrazná promluva a na hřiště přišlo jiné mužstvo, jiná Plzeň. Věděli jsme, že se v Brně nevyhrává lehce, ale v prvním poločase jsme domácím nechali moc prostoru. Ve druhém jsme vstřelili dvě branky, po dlouhém autu a pěkné kombinaci. V závěru jsme už domácí do ničeho nepustili. S body jsem samozřejmě spokojený."

Olomouc doma Jablonec znovu neporazila

[obrazek id="7025"]Hráči Olomouce museli v záchranářském duelu proti Jablonci vzít zavděk pouze jediným bodem, když se Severočechy remizovali 1:1. Nejlepší klubový střelec Vojtěch Schulmeister jim sice sedmým gólem v sezoně vystřelil vedení, ale pak dvě velké šance zahodil Janotka a střídající Dušan Nulíček po třech minutách pobytu na trávníku stanovil konečné skóre. Severočeši jsou sice už sedm kol bez vítězství, ale na Hané na druhou stranu už pět let neprohráli.

Jablonec vstoupil do utkání aktivně. Dvacet minut byl lepší především díky neudržitelnému Petrželovi, který si lehce pohrával s olomouckými zadáky. Jeho nápady se však nesetkaly s pochopením spoluhráčů; největší možnost si proto vypracoval sám, když jeho rána z hranice pokutového území vypadla Lovásikovi z náruče a před dotírajícím Zábojníkem v poslední chvíli Sigmu spasil odkop obrany.

Hanáky dnes v úvodu zdobila bezvadná produktivita. Z první nadějné příležitosti se prosadil hlavičkou k bližší tyči nejlepší domácí kanonýr Schulmeister, kterému míč ideálně načechral z přímého volného kopu Melinho. Schulmeister tak nechal zapomenout na zahozenou šanci v minulém kole v důležitém duelu na Slovácku. Krátký chaos v jablonecké defenzívě mohl vyústit i v druhý úder, jenže Onofrej se po odraženém míči uvnitř velkého čtverce nestihl zorientovat a svoji uspěchanou střelu opřel do nejbližšího protihráče.

Potíží v obraně se však Olomouc dále nemůže zbavit. Velkou taktickou chybu při Barankově rohovém kopu mohl ztrestat úplně neobsazený Homola, ale jeho voleji scházel potřebný důraz.

Jablonec musel v poločase vynuceně sáhnout do sestavy. Za zraněného Loučku se na levý kraj obrany zatáhl Baranek a Severočechy to málem stálo body. Ze dvou kritických okamžiků v 60. minutě však vyvázli; Baranek v rozmezí několika desítek sekund dvakrát neuhlídal Janotku, ale tomu už za jabloneckou obranou v rozhodujícím momentu uskočil balon a podruhé ho tváří v tvář vychytal Špit.

Jablonecká pomsta nemohla přijít rychleji. Přímo z druhé Janotkovy příležitosti se zrodil brejk na opačnou stranu, domácím stoperům uprchl nový muž na trávníku Nulíček a na dva pokusy překonal Lovásika. Olomouc se přes sílící křeč prokousala k závěrečnému náporu. Melinho v pádu hlavičkoval těsně vedle, ale spásný gól domácí nevydolovali ani z několika závarů v pokutovém území.

V infarktovém závěru nakonec Hanáci málem přišli i o bod. Další kiks zadáků však nevyužil Nulíček, kterému Lovásik nohama překazil kličku k prázdné brance. Na remíze už nic nezměnil ani Pulkert, jehož ostrá rána levačkou z šestnácti metrů o pár centimetrů minula tyč zkoprnělého Špita.

Výsledek:

Sigma Olomouc - FK Jablonec 97 1:1 (1:0)
Branka: 25. V. Schulmeister - 61. Nulíček. Rozhodčí: Královec - Pospíšil, Pokorný. ŽK: Randa - Eliáš, Svátek, Zábojník, Petržela. Diváci: 3918.

Olomouc: Lovásik - Jindřišek, Komárek, Šedivý (46. Formánek), Randa - Janotka (65. Štěpán), Hochmeister (74. Pulkert), Rýdel, Onofrej - V. Schulmeister, Melinho. Trenér: Petržela.
Jablonec: Špit - Zábojník, Homola, Eliáš, Loučka (46. Smíšek) - Baranek, Kordula, Svátek, Petržela - Valenta (74. Peškar), Zeher (58. Nulíček). Trenér: Rada.

Vlastimil Petržela, trenér Olomouce: "Spokojený nejsem. Celý zápas jsme měli výraznou převahu, ale bohužel jsme neproměňovali šance. Darovali jsme soupeři dvě stoprocentní příležitosti, jednu z nich soupeř proměnil, u druhé nás zachránil Lovásik. Je to pro nás zbytečně ztracený zápas. Jsem z toho už otrávený. V Hradišti hrajeme na jednu bránu a prohrajeme. Doma hrajeme na jednu bránu, máme vyhrát a nevyhrajeme."

Petr Rada, trenér Jablonce: "My jsme do Olomouce jeli s tím, že nechceme prohrát. Chtěli jsme alespoň bod. Měli jsme stoprocentní šanci, kterou jsme ale využili."

Teplice v duelu se Zlínem spasila branka Štohanzla

Hráči Teplic potřetí za sebou v domácím prostředí získali nejtěsnější výhru 1:0. Dnes díky premiérové ligové brance záložníka Jana Štohanzla ze 77. minuty porazili o záchranu bojující Zlín, předtím ze Stínadel se stejnou porážkou odjížděly i Jablonec s Příbramí. Naopak zlínské čekání na výhru venku se protáhlo už na 36 zápasů.

Severočeši ale ani dnes svým výkonem nijak nenadchli, naopak hosté ze Zlína byli od úvodních minut daleko aktivnější než Teplice. Už po pěti minutách se po chybě beka Krmaše ocitl zlínský Žůrek sám před gólmanem Belicem, ale ten vyloženou šanci zmařil a uchránil domácí od pohromy.

Teplice svými nepřesnostmi a minimálním pohybem dlouho zlínskou branku nedokázaly ohrozit. Až ve 22. minutě se Jirsák probil po levé straně před šestnáctku, ale po jeho centru Fenin hlavičkoval těsně vedle. Hosté zásluhou aktivního Žůrka hrozili především z brejkových situací. Ve 26. minutě připravil zlínský forvard dobrou příležitost pro Vyskočila, ale jeho střela z hranice šestnáctky postrádala přesnost.

Nezáživný fotbal pokračoval až do konce prvního poločasu, kdy jediným fotbalovým momentem byla Džekova střela, kterou zlínský brankář Zlámal v poslední minutě první půle včasným vyběhnutím zmařil.

Do druhého poločasu přece jen Teplice zvýšily bojovnost a nasazení, ale do první vážné šance se dostal Zlín. Po Žůrkově přesné nahrávce střílel z hranice šestnáctky Opiela, ale Belic byl na místě. Teplice zahrozily po hodině hry, kdy Sabou přistrčil míč v šestnáctce Džekovi, ale nejlepší teplický kanonýr svoji šanci zahodil.

O pět minut později to marně zkoušel Doležal, ale domácí se přece jenom branky dočkali. Třináct minut před koncem Doležal centrem z pravé strany našel ve vápně u vzdálenější tyče nabíhající Štohanzla a ten hlavou dostal míč do branky.

Byla to paradoxně jediná střela Teplic v zápase mířící mezi tyče. V 87. minutě měli domácí blízko k potvrzení výhry, když po Džekově uvolnění pálil Dortovi, ale vracející se zlínský Červenka jim stačil v poslední chvíli jeho střelu zablokovat. Závěrečné minuty již na hubeném vítězství Teplic nic nezměnily.

Výsledek:

FK Teplice - Tescoma Zlín 1:0 (0:0)
Branka: 77. Štohanzl. Rozhodčí: Kocián - Chytil, Teuber. ŽK: Doležal, Sabou, Benát - Zúbek. Diváci: 3700.

Teplice: Belic - Kaufman, Klein, Krmaš, Jirsák (90. Dragoun) - Doležal (83. Merzič), Sabou, Dort, Štohanzl - Džeko, Fenin (41. Benát). Trenér: Bartl.
Zlín: Zlámal - Vidlička, Zúbek, Zbožínek, Červenka - Vyskočil, Vrtělka, Opiela (72. Šmahaj), Lukaštík - Činčala, Žůrek (81. Dian). Trenér: Hoftych.

Jiří Bartl, trenér Teplic: "Jsem rád, že jsme získali tři body, i když naše hra nebyla zdaleka ideální. Až do soboty jsme měli problémy se sestavou, nakonec Džeko i Doležal nastoupili a zvládli odehrát skoro celý zápas. Fenina jsem stáhl ze hry, protože jsme se neprosazovali ve středu hřiště. Příchodem Benáta se naše hra zpřesnila."

Pavel Hoftych, trenér Zlína: "Máme za sebou jeden z našich klasických zápasů. Byli jsme aktivní, zezačátku utkání měli i nějaké šance, ale když je neproměníme, nemůžeme tady uspět. Inkasovali jsme po centru Doležala, byl to laciný gól, kterému jsme mohli zabránit. Je to škoda, věřili jsme, že v Teplicích budeme bodovat."