Real otočil zápas se Sevillou, už je druhý

Hráči Realu Madrid udělali na domácím stadionu San Bernabeu důležitý krok za vysněným titulem ve španělské Primera División, když otočili nedělní zápas 33. kola soutěže se Sevillou a vyhráli 3:2. V tabulce se tak dostali na druhé místo právě před svého soupeře a na vedoucí Barcelonu ztrácejí jen dva body.

Real přitom nezačal dobře, když musel odvracet několik šancí soupeře. Sevilla se navíc dostala do vedení po trefě Marescy krátce před půlí.

Po změně stran však již patřilo hřiště jen Realu, na hráčích Sevilly se projevila únava z těžkého semifinále Poháru UEFA proti Osasuně. Činil se především Guti, který posílal své spoluhráče do šancí. Nejprve přihrával Van Nistelrooijovi, který srovnal. Následně uvolnil Robinha, jenž zápas otočil a pět minut před koncem poslal do úniku Ramose, jehož parádní střelu z úhlu dorážel zblízka do sítě hlavou opět Van Nistelrooij. To již hráli hosté o devíti bez vyloučených Fabiana a Ocia. Na straně Realu byl červenou kartou potrestán Robinho. V závěru ještě z přímého kopu snížil na konečných 2:3 Chevanton.

Důležitý krok za záchranou udělal v neděli tým Levante, když porazil 2:0 poslední Tarragonu. K prohře nasměroval domácí celek vlastní gól, který si v 28. minutě vstřelil obrance Cesar Navas. V boji o poháry naopak zaváhala Zaragoza, která nedokázala dát doma branku Santanderu a pouze remizovala.

Fotbalisté Espanyolu Barcelona i v deseti dokázali vyhrát nad Atlétikem Madrid 2:1. Domácí šli do vedení již v deváté minutě po trefě Mohy. Po hodině hry však dostal červenou kartu Ito a Atlétiko ucítilo šanci. Ovšem naopak opět udeřili domácí, když Pandiani využil útočné hry hostů. Ti se dočkali pouze snížení po zásahu Petrova z poslední minuty. Atlétiku se tak vzdaluje boj o pátou pozici a naopak musí bojovat o udržení šestého místa zaručujícího postup do Poháru UEFA.

Sobotní duely zvládly o titul bojující Valencia i Barcelona

Vedoucí Barcelona zvládla sobotní zápas na hřišti předposledního San Sebastianu a udržela se i po víkendu v čele soutěže. Výhru 2:0 zařídili katalánskému týmu krátce po přestávce Iniesta a v samotném závěru Eto´o. V boji o titul nezaváhala ani Valencia a porazila La Coruňu na jejím hřišti 2:1.

V sestavě hostující Barcelony chyběl záložník Deco, který si na tréninku poranil kotník, a nezahraje si nejméně dva týdny. Domácí San Sebastian potřebuje body vzhledem k tomu, že bojuje o záchranu. Barca chce udržet vedení v tabulce, v níž měla před zápasem jednobodový náskok před druhou Sevillou a dvoubodový před velkým rivalem Realem Madrid. Na jaře se jí ovšem na hřištích soupeřů nedařilo a z pěti posledních utkání venku vyválčila jen tři body.

Zápas začal opatrně. V 5. minutě přesto našel Xavi, který unikl po levém křídle, před prázdnou bránou van Bronckhorsta, který bez potíží dopravil míč do sítě. Podle názoru sudích byl ovšem střelec v těsném ofsajdu. Barcelona postupně přebírá otěže zápasu, ale do velkých šancí se nedostává.

Po čvrthodině hry našel Xavi dlouhým centrem Kamerunce Eto´oa, ale ten (tísněn) pálil z hranice šestnáctky jen do náruče gólmana Brava. Na druhé straně vzápětí přinutil Valdése k prvnímu zákroku Kovačevič, jenže po zemi střílel jen slabě. Nejaktivnější hráč na trávníku Xavi měl gólovou šanci ve 28. minutě, parádním pasem jej našel Ronaldinho, Xavimu ovšem lob přes Brava nevyšel - domácí brankář skvěle zasáhl. Nudný první poločas se už pak dohrál bez větších příležitostí na obou stranách.

Barcelona se ovšem dostala do vedení hned ve 2. minutě druhé půle. Ronaldinhova kolmice našla Iniestu, který dlouhou kličkou obešel vyběhnuvšího Brava a skóroval do prázdné brány. Krátce poté nebezpečně střílel po individuálním průniku Messi a míč skončil jen několik decimetrů vedle pravé tyče.

Katalánský celek je i nadále lepším týmem a kontroluje hru, pojistit vedení se ovšem hostům dlouho nedaří. Domácí obrana často vystavuje ofenzivní hráče hostí do ofsajdu. Dvacet minut před koncem zkoušel trefit šibenici ze třiceti metrů z volného přímého kopu Ronaldinho a svatyni Brava minul jen těsně. Další ránu brazilského míčového kouzelníka zhruba z patnácti metrů domácí brankář zlikvidoval.

Závěr zápasu se přes hubený náskok Barcy dohrává v poklidu, neškodní domácí na gólovou odpověď recept nemají. Definitivní K.O. naopak zasadil domácím pět minut před koncem Eto´o, jehož znovu našel přesným pasem Ronaldinho a kamerunský útočník bez potíží obstřelil vybíhajícího brankáře. Barcelona si pojistila vedení v tabulce a rázným krokem vykročila za obhajobou titulu, San Sebastian se opět přiblížil k sestupu.

Také Valencia vyhrála a zůstala ve hře o titul

Domácí La Coruňa začala utkání proti čtvrté Valencii aktivněji a měla v prvních deseti minutách sérii dobrých šancí, které ovšem nevyužila. V dalším průběhu prvního poločasu se na trávníku stadionu Riazor nic fotbalového neděje. Jako blesk z čistého nebe tak přišel v 38. minutě gól Valencie. Drzým průnikem po levé straně se prezentoval David Silva - domácí obránci jeho pokus zblokovali, ale k dorážce se jako první dostal Hugo Viana a z úhlu zblízka nekompromisně prostřelil gólmana Aouateho.

Domácí vyrovnali pětadvacet minut před koncem, když se jejich trenéru Caparrósovi skvěle povedlo střídání. Capdevillovu hlavičku umístil zblízka za Caňizaresova záda (v pádu kolenem) Taborda, který přišel na hřiště jen pár desítek vteřin před vyrovnávací trefou. Rozhodnutí přinesla po akci Villy a přesném pasu Angula trefa Davida Silvy ze 74. minuty, jenž z bezprostřední blízkosti propálil Aouateho.

Další gól už přes několik šancí na obou stranách na Riazoru nepadl. Čtvrtá Valencia si ještě udržela šanci na ligový titul.

Výsledek - 33. kolo:

San Sebastian - FC Barcelona 0:2 (47. Iniesta, 87. Eto'o)
La Coruňa - Valencia 1:2 (68. Taborda - 39. Viana, 74. Silva)
Betis Sevilla - Getafe 0:2 (16. Güiza, 34. Casquero)
Huelva - Bilbao 0:0
Levante - Tarragona 2:0 (28. vlastní Navas, 40. Mustafa)
Mallorca - Pamplona 3:1 (37. Varela, 66. Jonas, 81. Jankovič - 60. Garcia)
Villarreal - Vigo 1:0 (68. Enrique)
Zaragoza - Santander 0:0
Espanyol Barcelona - Atlético Madrid 2:1 (9. Moha, 74. Pandiani - 90. Petrov)
Real Madrid - FC Sevilla 3:2 (62. a 85. Van Nistelrooij, 78. Robinho - 41. Maresca, 90.+2 Chevanton).

[ 6.5.2007 - eFotbal.cz l Foto: Reuters ]