Kdo je kluk, který má nahradit Neymara? Francii čeká zajímavá budoucnost

Kdo je kluk, který má nahradit Neymara? Francii čeká zajímavá budoucnost

Loni nenápadný, letos nepřehlédnutelný. Dvacetiletý francouzský fotbalista neodehrál v dospělém fotbale ještě ani stovku zápasů a už je druhým nejdražším fotbalistou na světě. Ousmane Dembélé v létě přestoupil z Dortmundu do Barcelony za 105 milionů eur, aby se pokusil nahradit Neymara a vedle Messiho vyrostl v příštího držitele Zlatého míče, jak mu ve Francii předpovídají.

Ousmaune Dembélé se narodil 15. května 1997 v Normandii, kde se jeho rodiče před lety vylodili po plavbě ze západoafrické Mauritánie za lepším evropským životem. Brzy bylo jasné, že z Ousmaneho právník ani lékař nebude, protože celý jeho svět se točil okolo fotbalového míče. Nic jiného ho nezajímalo ani v šesti letech, když do něho začal kopat v Évreux, ani ve třinácti, když přestupoval do 340 kilometrů vzdáleného Rennes.

Jako Ronaldo

V mládežnické akademii Rennes strávil čtyři roky, v sedmnácti debutoval za béčko a hned v první sezoně nastřílel v osmnácti zápasech třináct gólů, včetně hattricku, který si s jednodenním zpožděním nadělil k osmnáctinám. Pro nadcházející sezonu už byl přeřazen k prvnímu týmu a po Bretaní se začalo šuškat cosi o velkém klenotu. Sportovní ředitel Rennes a bývalý francouzský reprezentant Mikaël Silvestre jej dokonce neváhal přirovnat ke Cristianu Ronaldovi, kterého znal ještě jako mladíka z Manchesteru United.

Na Camp Nou si Dembélé přijde týdně na 150 tisíc liber, zhruba sedmnáct milionů korun měsíčně, a kdyby snad někdo měl tu drzost nabídnout mu lepší podmínky a požádal katalánský klub o přestup, ani sám Neymar by se nestačil divit. Výstupní klauzule dvacetiletého fotbalisty totiž říká, že je k mání za 400 milionů eur, tedy téměř za dva Neymary.

V nejvyšší francouzské soutěži Dembélé vydržel pouhou sezonu, ve které odehrál šestadvacet zápasů, nastřílel dvanáct branek, stal se nejmladším autorem hattricku od roku 2005 a nejmladším hráčem, který pokořil hranici deseti gólů za sezonu, dokud se o něj v létě loňského roku nestrhla mela evropských klubových velmocí, ze které nakonec vyšel vítězně Dortmund.

Borussia za mladý talent zaplatila patnáct milionů eur, a Liverpoolu, Barceloně a spol. zbyly jen oči pro pláč. „Ousmane může hrát na jakékoli pozici v útoku. Je silný v situacích jeden na jednoho, umí hrát oběma nohama, je rychlý a nebezpečný před brankou soupeře,“ rozplýval se loni sportovní ředitel Borussie Michael Zorc.

Doufejme, že se Dembélé vrátí po zranění stejně rychlý a silný, mezitím si můžete v novém čísle magazínu HATTRICK, které vyšlo 5. října, přečíst celý jeho příběh a zařadit si jej do kartotéky talentů.