Berbr hanil u soudu Peltu, vymyslel „ješitoměr“ a čím víc mluvil, tím víc si škodil

Berbr hanil u soudu Peltu, vymyslel „ješitoměr“ a čím víc mluvil, tím víc si škodil
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Po pátečním obsáhlém interview pro deník Sport dal o sobě místopředseda FAČR a předseda Plzeňského fotbalového svazu Roman Berbr opět výrazně vědět. Ve středu totiž vystoupil před Obvodním soudem pro Prahu 9 v kauze, v níž žaluje spolu s Dagmar Damkovou bývalého předního ligového asistenta Tomáše Kovaříka kvůli jeho výrokům v deníku Sport. Jako v několika dalších soudních sporech jde hlavně o to, že Kovařík, stejně jako jeho kolegové, měl prohlásit, že komisi rozhodčích místo Damkové v podstatě řídil její partner Berbr. 

Místopředseda FAČR, který požaduje po Tomáši Kovaříkovi omluvu, ve středu mluvil před novou soudkyní tohoto případu Evou Němečkovou takřka hodinu. Často se ovšem mnohdy do svých slov spíše zaplétal a krom toho, že mj. obohatil český jazyk o nové slovo „ješitoměr“ a nečekaně zkritizoval bývalého předsedu FAČR a svého souputníka Miroslava Peltu, se zdálo, že si v jistých chvílích až škodil. Čím víc mluvil, tím to bylo výraznější.

Roman Berbr je si jistý před „svými ovečkami“ uvnitř fotbalového ghetta, ovšem, když se vydá mimo toto prostředí, jako by se jeho „kouzlo“ a moc ztrácejí.

Berbr: Volal mi Pelta…

Ve středu to bylo znát hlavně, když vysvětloval okolnosti, proč byl Tomáš Kovařík vyřazen z listiny ligových asistentů.

„Tomáše Kovaříka jsem měl zprvu docela rád, ze začátku byl totiž ještě gramotný. Ostatně jsem to byl já, kdo ho v roce 2008 na soustředění v Tunisku zařadil na ligovou listinu. Jenže postupem času se jeho výkony stávaly podprůměrnými,“ tvrdil Roman Berbr ve středu soudu. „Když nastoupila do funkce předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damková, chtěla jej kvůli tomu z listiny vyřadit. Jenže Kovařík byl prakticky nevyhoditelný. Za prvé pochází z Jablonce jako bývalý předseda FAČR Miroslav Pelta, za druhé před časem zařídil pro asociaci nějaký sponzoring a za třetí donášel jisté informace. Měl také vysoký ‚ješitoměr‘ (nejspíš vysoké mínění o sobě samém – pozn. aut.), což mně osobně nevadilo, ale jiným ano, proto byl také v kolektivu rozhodčích velmi neoblíbený. Když se Pelta dozvěděl, že by měl být Tomáš Kovařík vyřazen z listiny, telefonoval mi s tím, aby se tak nestalo. Já ho ale odkázal, ať se v této věci obrátí na Dagmar Damkovou,“ popisoval Berbr. „Až když pak pan Pelta nějakým způsobem změnil názor, mohl být Kovařík z listiny konečně vyřazen,“ uvedl Roman Berbr.

Místopředseda FAČR místo toho, aby trval na své verzi, že komisi rozhodčích neřídil, v průběhu svého výslechu jako by zapomněl, že je u soudu a nikoli na semináři sudích a jal se přítomným v sále včetně soudkyně vysvětlovat, jak složité je arbitry řídit a vybírat je na jednotlivá utkání.

Když se Kovaříkova právní zástupkyně, předsedkyně České asociace fotbalových hráčů (ČAFH) a bývalá šéfka odvolací a revizní komise FAČR Markéta Vochoska Haindlová Berbra zeptala, proč se Pelta obrátil ve věci tohoto asistenta na něj místo na šéfku komise Damkovou, prohlásil Roman Berbr: „Asi pro něj bylo přirozenější obrátit se na mě jako na prostředníka. A nejspíš i proto, že jsem byl místopředsedou FAČR.“

Místopředsedou až v červnu 2013

Jenže tady se patrně Berbr dopustil nepříjemné faktické chyby. Pokud tvrdí, že se Damková chtěla Kovaříka zbavit po svém nástupu do funkce, k tomu došlo už začátkem sezony 2011/2012, přesně v pondělí 5. září 2011. Zatímco Roman Berbr byl zvolen místopředsedou FAČR v pražském vysočanském hotelu Clarion až v sobotu 8. června 2013, tedy až po dvou sezonách (2011/2012 a 2012/2013). Pokud se tedy Pelta v této době na Berbra obracel ve věci listiny rozhodčích a Tomáše Kovaříka, nemohlo to být kvůli tomu, že byl Roman Berbr místopředsedou FAČR. Proč tedy tak činil? Protože byl známý plzeňský funkcionář faktickou hlavou arbitrů?

Zajímavá Berbrova reakce nastala i poté, co mu Haindlová položila otázku, na jaké zápasy byl Tomáš Kovařík pravidelně nasazován (byla to často ta nejtěžší a nejsledovanější ligová utkání), když tedy údajně podával podprůměrné výkony. Roman Berbr místo očekávané odpovědi, že neví, protože přece komisi rozhodčích neřídil, Markétu Haindlovou v soudní síni napadl, že této problematice vůbec nerozumí a začal jí i soudu vysvětlovat, jak složitou alchymií je nasazování sudích na jednotlivé zápasy, jak je to třeba sladit s hlavním rozhodčím, s názory klubů atd.

Čím více a déle Berbr u soudu mluvil, tím více jsem si připadal, že jsem na velkém semináři rozhodčích FAČR a že k nám mluví „velký šéf“.

Velmi zajímavé bylo i to, jak Roman Berbr u soudu hovořil o údajně předraženém zimním soustředění rozhodčích, již za nového šéfa jejich komise Poláka Michala Listkiewcize, na přelomu ledna a února 2017.

Expředseda FAČR nekontroloval ekonomické oddělení

„Musím tu, bohužel, konstatovat, že náš bývalý předseda Pelta nekontroloval ekonomické oddělení. Uplynulo už asi sedm měsíců od jeho zatčeni v souvislosti s dotační kauzou a já jsem z toho stále nervózní. Je třeba říci, že jsem byl osm dní od vypnutí svazu, v tak zoufalé finanční situaci jsme byli. Nechal bych na Strahově jen tři lidi, sekretáře a sekretářky. Hledali jsme prostředky, kde se dalo. Finanční ředitel Kabelka přišel s tím, že zimní soustředění rozhodčích v Portugalsku, které hradil svaz, stálo sedm a půl milionů korun. Na dva miliony korun přišlo oblečen sudích, zbývalo pět a půl milionu. Zjistili jsme, že rozhodčí letěli do Portugalska speciálem! To nikdo z nás nevěděl. To je světový rekord létat si na soustředění speciálem! Dohodli jsme se proto se čtyřmi zástupci rozhodčích, že všichni sudí odřídí jedno kolo zdarma, tím jsme ušetřili alespoň necelý milion a zaplatili něco přes čtyři a půl milionu,“ rozohnil se u soudu Roman Berbr.

V této souvislosti je však třeba vyslovit i několik dalších otázek. Neletěl ve stejné době, tedy poslední lednový víkend loňského roku 2017, do Portugalska na soustředění a na tradiční Atlantic Cup, jehož zápasy měli mj. rozhodovat i účastníci soustředění českých arbitrů, také ligový tým Peltova FK Jablonec? Nesvezl se někdo s někým? Nedělal případně někdo někomu výhodné letecké taxi? Nebo je to všechno jenom jedna velká časová náhoda?

Pro dobrotu na žebrotu?

Miroslav Pelta opakovaně říkal, že tvoří s Romanem Berbrem nerozlučnou dvojici a když náhodou někdo z nich spadne ze skály, strhne i toho druhého. Zatímco se nyní jeden z nich snaží po svém nečekaném květnovém pádu z té páchnoucí díry vydrápat zase nahoru, ten druhý už tam pevně stojí, zabírá místo a svého kamaráda u soudu docela ostře a nečekaně kritizuje.

Přitom Pelta byl připraven v Berbrových kauzách svědčit v jeho prospěch. Navíc, jak známo, soudkyně Eva Němečková loni v září vyměnila v případu Tomáše Kovaříka u Obvodního soudu pro Prahu 9 svou kolegyni Sylvu Mašínovou, jež nyní čelí kárné žalobě ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Mašínová totiž původně rozhodla podezřele rychle v Berbrův prospěch, aniž by předvolala jediného Kovaříkova svědka a nařídila, aby se Tomáš Kovařík Berbrovi za své výroky v médiích ohledně toho, že komisi rozhodčích údajně řídil místopředseda FAČR, omluvil. Městský soud ovšem případ vrátil Obvodnímu soudu pro Prahu 9 s tím, že Mašínová si počínala velmi nesprávně a případ ji odebral. A nedávno vyšlo z policejních odposlechů najevo, že tato soudkyně byla dobrou známou expředsedy FAČR Miroslava Pelty. Pelta ji například zval na lukrativní zahraniční zájezdy, zajišťoval jí vstupenky a také si s Mašínovou častokrát telefonoval. Shodou okolností v den před jednáním i po prvním jednání v kauze „Berbr vers. Tomáš Kovařík“ v roce 2016.

Dalo by se tedy říci: pro dobrotu na žebrotu? Jisté informované zdroje dokonce tvrdí, že k Peltově odposlouchané kauze kolem údajného zneužívání státních dotací z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy mohlo údajně dojít právě kvůli tomuto případu s expředsedovou „kámoškou soudkyní“, jímž odposlechy prý mohly začít. Pokud by tomu tak skutečně bylo, bylo by to pro jabloneckého bosse skutečně k vzteku. Kvůli sporu o jednu omluvu pro kamaráda policejní zadržení a nepříjemný měsíční pobyt v cele předběžného zadržení…

Hrubčík: Damková neměla na komisi čas

Ve středu u soudu coby svědci obhajoby vystoupili v Kovaříkův prospěch i bývalý člen několika komisí rozhodčích a pravidlový expert TV Nova a O2 TV Sport Robert Henn, bývalí ligoví asistenti Antonín Kordula (ten už nad Berbrem a Damkovou v podobném případu vyhrál okresní soud v Hodoníně a krajský soud v Brně, nyní jej čeká Nejvyšší soud, k němuž se partnerská dvojice odvolala) a Milan Plesar, stejně jako bývalý člen výkonného výboru FAČR a předseda Zlínského fotbalového svazu Vlastimír Hrubčík. Ti vesměs Kovaříkova tvrzení v podstatě potvrdili.

Hrubčík uvedl, že jelikož Damková byla šest až sedm měsíců v roce kvůli svým jiným funkcím mimo Česko, nemohla funkci předsedkyně komise rozhodčích plnohodnotně vykonávat, takže tak prý činil „k obrazu svému“ její partner, místopředseda FAČR Roman Berbr.

Právní zástupkyně Berbra a Damkové Jana Gavlasová na závěr jednání konstatovala, že jelikož ve středu 7. února 2018 zazněla v soudní síni „řada lží“, pozvou si na další jednání ve středu 11. dubna 2018 i své svědky. V Hrubčíkově případě Gavlasová řekla, že se svými klienty ještě zváží, zda jeho výroky nepředá orgánům činným v trestním řízení kvůli údajnému trestnému činu křivé výpovědi.

Verdikt už v dubnu?

Na příští dubnové jednání by se měli dostavit ještě dva svědci, které si pozvala Kovaříkova strana – bývalý šéf sportovní redakce České televize a exčlen komise rozhodčích Otakar Černý, který ve středu nepřišel, a Zdeněk Rumplik, jenž se omluvil. Jak před několika dny uvedl server Týden.cz, bývalý rozhodčí a delegát Rumplík nebyl výkonným výborem FAČR schválen do moravské komise rozhodčích. V médiích se spekulovalo o tom, zda mohla být důvodem tohoto rozhodnutí skutečnost, že byl svědkem obhajoby v Berbrově soudním sporu s Antonínem Kordulou, kde místopředseda FAČR rovněž žaloval dalšího bývalého prvoligového rozhodčího pro urážku na cti a zatím s tím u soudů nepochodil.

Berbr s Damkovou se soudí i v jiných kauzách.V případě jejich sporu s bývalým sudím Radkem Kociánem ještě rozsudek nezazněl. Vypovídalo už několik desítek svědků, samosoudkyně Irena Hladíková ale brněnské jednání přerušila do doby, než rozhodne Nejvyšší soud v Kordulově případu, s odůvodněním, že soudy by měly rozhodovat obdobně. Po hlavním exrozhodčím Liboru Kovaříkovi, jenž aféru odstartoval, požadují B + D 800.000 korun a omluvu. Libor Kovařík (jmenovec asistenta Tomáše Kovaříka) jako první v létě 2015 vystoupil s obviněním ohledně Berbrových údajných praktik. Posléze se ke kritice přidali i někteří další sudí. Po dalším z kritiků, bývalém reprezentantovi Ladislavu Vízkovi, chtějí Berbr a Damková 100.000 korun a omluvu.

Deník Sport minulý pátek vyhlásil ve své pravidelném seriálu Romana Berbra nejmocnějším mužem českého fotbalu. Škoda, že se z redakce Sportu na středeční jednání soudu nikdo nedostavil (byl to totiž deník Sport, kvůli jehož článkům a rozhovorům se tato jednání konají), možná, že by kolegové své páteční hodnocení změnili.

Roman Berbr je nejspíš skutečně uvnitř svého fotbalového ghetta velmi mocný, jakmile však opustí strahovské brány, už se to tak „mocně“ nejeví. Možná by marketingoví experti ostatním členům vedení FAČR doporučili, aby jej v těchto věcech měli lépe pod kontrolou. Pokud si ho už tedy fotbal opětovně zvolil do vysoké funkce.

Podobnými vystoupeními se totiž „dobré jméno“ FAČR a českého fotbalu nevytváří.

 

CO BERBR MJ. U SOUDU ŘEKL

„Děje se tak v okresech, v krajích i na federálu.“

Roman Berbr jako by pominul, že Česká a Slovenská Federativní Republika skončila k 31. prosinci 1992.

„Účastnici soustředění rozhodčích na Madeiře, co si zažádali osobně o finanční kompenzaci kvůli zpožděnému letu, jsou lakomci, kteří tak učinili jenom kvůli své lakotě.“

„Na rozdíl od jiných mně vysoký ‚ješitoměr“ u Tomáše Kovaříka nevadil.“

„Ano, stále tvrdím, že asistent rozhodčího Antonín Kordula byl hypochondr.“

„Vytvořili jsme světový rekord. Rozhodčí si na svůj seminář za Poláka Listkiewicze letěli speciálem! I když třeba sportovci Uruguaye cestují do Číny na olympiádu, tak letí pravidelnou linkou.“

Je to jen detail, ale pokud by mělo jít o nadcházející ZOH, tak ty se nekonají v Číně, ale v Jižní Koreji. Jinak speciálem letěli např. i slavní hokejisté z Nagana 1998, a já jsem sám coby novinář letěl olympijským speciálem z LOH 1996 v Atlantě, mimochodem s dvojnásobně zlatým kanoistou Martinem Doktorem.

„Pan Pelta, bohužel, nekontroloval ekonomické oddělení FAČR a já jsem ještě sedm měsíců po jeho zatčení z toho stále nervózní.“

„Vůbec tomu nerozumíte, paní obhájkyně, nasazování rozhodčích na zápasy, to je velká alchymie.

„Když byl Tomáš Kovařík ještě gramotný, tak jsem ho měl rád.“

„Byl jsem osm dní od vypnutí svazu. Nechal bych tam jen tři lidi.“

„Jestli jsem rozhodčímu Menclovi na semináři řekl, že jestli mi nepřinese číslo své pojistné smlouvy, tak ho vydylítuju z listiny, si nepamatuji.“

Někteří svědci to však ve středu u soudu potvrdili.