Viktorku s Libercem zachránila absence videa. Dosavadní videobilance: Slavia 3, Sparta 2, Plzeň 0

Viktorku s Libercem zachránila absence videa. Dosavadní videobilance: Slavia 3, Sparta 2, Plzeň 0
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Před poslední třetinou HET ligy, tedy před závěrečnými deseti koly, v nichž bude pro každého ve hře ještě třicet bodů, je ze čtrnáctibodového zimního náskoku Viktorie Plzeň už jen polovina, tedy sedm. Byť je samozřejmě nutné uvést, že Západočeši mají k dobru odložený duel v Ostravě. Pomohly k tomu tyto nedělní výsledky velké čtyřky: Slavia – Olomouc 3:1, Plzeň – Liberec 2:2. K tomu dodejme jeden sobotní výsledek: Karviná – Sparta 1:1. A ještě přidejme, že druhý plzeňský gól v Krmenčíkově podání padal z celkem jasného ofsajdu a viktoriánům tak pomohla absence videa. Na rozdíl od Slavie, které byla druhá (Teclova) branka naopak uznána až po shlédnutí videa. Asistent totiž viděl neexistující ofsajd.

Jak známo, video je zatím k dispozici vždy jen na jednom utkání, a to od 16. kola. Bylo dosud k dispozici na zápasech: Sparta – Mladá Boleslav, Sparta – Liberec, Slavia – Bohemians 1905, Mladá Boleslav – Slavia a Slavia – Olomouc. Tedy vždy na utkáních, které si jako hlavní vybrala O2 TV Sport se svým přenosovým vozem. Videobilance u velkých rivalů zatím tedy zní: Slavia 3, Sparta 2, Plzeň 0. V sobotu se (od 17.30 hodin)na O2 TV Sport vysílá derby Sparta – Slavia, takže lze předpokládat, že před reprezentační pauzou a zájezdem českého týmu do Číny, bude videoskóre následující: Slavia 4, Sparta 3, Plzeň 0. Poněkud nerovnoměrná, o to víc neregulérní, situace.

Video bylo z pěti uvedených utkání aktivně v akcitřikrát: při utkání Sparty s Boleslaví potvrdilo sparťanský gól, při malém derby Slavie s Bohemkou odvolalo branku červenobílých a v nedělním střetnutí sešívaných se Sigmou ji naopak „přivolalo“.

Co si o daném stavu myslí fanoušci, nejlépe vypovídá názor jednoho z nich, Jaroslava Strommera, v diskusi na serveru idnes.cz: „Plzeň může být ráda, že u nich není video, jeden gól by vůbec neplatil. Podmínky by měly být pro všechny stejné, buď video pro všechny, nebo pro nikoho.“

Plzeň po odloženém duelu v Ostravě trápí náročný program

Ještě větší nevoli či spíše fanouškovský posměch po remíze Viktorky s lepším Slovanem Liberec, který domácí předčil ve většině statistických ukazatelů včetně rohů (3:11!), vyvolal pozápasový výrok plzeňského trenéra Pavla Vrby: „Možná se projevilo i to, že jsme měli náročný týden.“

Jako by zkušený kouč zapomněl, komu byl v minulém ligovém kole odložen zápas v Ostravě. „Náročný týden? Tohle lze slyšet snad jen v Česku. Tak ty poháry nehrajte, když jsou kluci tak unavení, jsou přetažení, je to na ně moc. Prý profesionální fotbalisti… Klauni to jsou. A pan Vrba, jak jsem ho měl rád, tak od reprezentace do dnešní doby klesl na úplné dno - a to svou nehoráznou arogancí a namyšleností,“ napsal na idnes.cz Jiří Müller.

„Chápu, odložit si utkání v Ostravě bylo zákulisně velmi náročné. Když hrála na podzim Slavia v Kazachstánu a ve Španělsku a mezitím se stavila v Česku na ligu, tak se jí Vrba a spol. smáli, že oni odehrají ligu i poháry ve čtrnácti lidech. A najednou výmluvy na náročný týden,“ připomněl na idnes.cz Pavel Sladovník.

Zkušení viktoriánští harcovníci jsou z formy

Jarní forma Viktorie Plzeň má do té podzimní vskutku daleko. V lize na jaře ještě Viktorka nevyhrála, v neděli vstřelila alespoň první dva góly. V Lisabonu, v osmifinále Evropské ligy (0:2), to také nebylo žádné gala představení. Problém je hlavně u zkušených hráčů, jako jsou Daniel Kolář, Petržela, Limberský, kteří šli výkonnostně dolů. Jako by usnuli na podzimních vavřínech. A kanonýr Krmenčík, jemuž údajně v zimě přidali v Plzni plat, aby západočeskou metropoli předčasně neopustil, také za svými nedávnými střeleckými výkony zatím zaostává. V neděli dal sice gól (z ofsajdu), ale i on hrál na podzim lépe.

Jestli kabinu a partu může ovlivnit, když si někdo koupí lepší auto, jak tvrdí fámy, nevím…

Ale to jsou jen zákulisní kecy v kleci plzeňských odpůrců. Důležité je, jak to bude dále vypadat na hřišti. Už třeba ve čtvrtek při domácí odvetě EL se Sportingem Lisabon. A hlavně, pokud jde o HET ligu, v ní má Viktorka navzdory svým jarním výpadkům stále luxusní náskok. I díky tomu, že i její pronásledovatelé rovněž klopýtají.

Slavia: Konec dobrý, všechno dobré

Slávističtí fandové čím dál víc v této souvislosti litují úvodní jarní tříbodové ztráty v Jihlavě (0:1). Ano, proti Sigmě předvedla Slavia za krátké éry trenéra Jindřicha Trpišovskéhoasi svůj nejlepší výkon. Ovšem, jak se říká: „Konec dobrý, všechno dobré.“

Ještě v 74. minutě červenobílí prohrávali po svém obranném velekiksu ze začátku druhé půle 0:1. Ovšem ten závěr před téměř patnácti tisíci nadšenými diváky byl vskutku impozantní.

Milan Škoda, autor první branky červenobílých, dokonce mluvil o tom, že by se tahle produkce mohla blížit onomu totálnímu fotbalu, který před sezonou kouč Trpišovský sliboval. V tom bych ale ještě brzdil, minimálně do sobotního derby na Spartě.

Trpišovský podle vzoru premiéra Babiše?

Zajímavé je ovšem sledovat vývoj slávistické sestavy. Ano, závěrečný výkon Slavie byl kvalitní, ovšem podíleli se na něm hlavně „staří známí“ z časů Jaroslava Šilhavého. Ve středu po pohárovém utkání s Libercem (2:0) byl Tribunou Sever vyvolán na předříkávání děkovačky tehdejší náhradník Deli (v neděli už byl v základní sestavě), v neděli se této pocty dostalo dalšímu odloženému „miláčkovi ochozů“ Van Burenovi, jenž coby náhradník přidal třetí gól.

Trenér Trpišovský jako by si vzal v tomhle recept od premiéra v demisi Babiše, také jako by rychle měnil názory podle momentální nálady obecenstva. Stoper Pokorný seděl na lavičce, Kúdela (stejně jako třeba Ngadeu nebo Zmrhal) na ni nebyl vůbec.

Tajemný návrat Nora Floa

A ještě jedna zajímavost, na lavičku náhradníků se s číslem pět v tichosti až tajnosti vrátil norský krajní obránce Flo, jenž měl původně kádr Slavie v zimě opustit a který ani není uveden v klubovém zápasovém bulletinu Poločas. Pětku získal proto, že mu „jeho“ patnáctku mezitím uzmul Ondřej Kúdela. A Pera Egila Floa nenadejte (ve chvíli, kdy píšu tyto řádky) ani na soupisce na oficiálním webu www.slavia.cz.

Hapalova Sparta v Karviné? Jak to předtím na Slovácku

Co se stalo ve Spartě poté, co do ní v týdnu přišel nový trenér Pavel Hapal? Zatím nic moc. Utkání v Karviné připomínalo poslední venkovní duel sparťanů na Slovácku. Také 1:1, také poločasové vedení 1:0, rovněž vyrovnání soupeře po obranné chybě. Hapal sice udělal oproti minulému duelu čtyři změny v sestavě a v prvním poločase se zdálo, že hráči do toho jdou s větším nasazením než za Stramaccioniho, ale po pauze to bylo téměř to samé.

Opravdu to vypadá, jako by byl letenský tým špatně kondičně připraven, což nemůže v průběhu sezony jen tak změnit ani zachránce Hapal. I když v derby se Slavií může být vše jinak, v něm v případě úspěšného vývoje dostanou hráči křídla, o nichž ani nevědí.

Neodpustím si však jednu všetečnou otázku. Při vši úctě k Davidu Lafatovi, je skutečně samospasitelné stavět restart týmu na jeho znovuzařazení do základní sestavy, jako to čeští koučové na Letné stále opakují? Doma v derby bych to chápal, ale na cizím hřišti?

David Lafata v utkání v Karviné: Úspěšnost útočných soubojů 15% (3/20), úspěšnost vzdušných soubojů 14% (2/14), úspěšnost obranných soubojů 0% (0/1), úspěšnost přihrávek 78% (7/9), úspěšnost akcí 38% (12/32). 0 střel na branku.

Zachrání Páník Ostravu na úkor Zlína?

Jinak pokračují neuvěřitelné stoprocentní jarní cesty Jablonce (2:0 nad Ostravou) a Jihlavy (3:1 na Dukle) k evropským pohárům, resp. k záchraně.

Naopak léčba Petrželou ve Zlíně (1:2 v Teplicích) stále nezabírá, na rozdíl od boleslavské léčby Weberem (3:0 v Brně!).

V hodně nebezpečných sestupových vodách se už potácí na jaře velmi marná Dukla a z hladiny jen taktak po zmíněné prohře 0:2 v Jablonci vykukuje Baník Ostrava. Takže se stalo, co se čekalo, trenér Radim Kučera byl přece jen odvolán. V době, kdy vzniká tento komentář, se spekuluje o tom, že by jej mohl nahradit ze Zlína odvolaný Bohumil Páník, jenž před časem v Baníku působil.

Byl by to opravdu pikantní scénář, kdyby Páník nakonec Ostravu zachránil na úkor Zlína.