Mužstvo dvou tváří? Sparta! První půle patří jí, ale jen ty první...

První půle patří Spartě! Kdyby se do tabulky české elitní soutěže započítávaly pouze výsledky prvních poločasů, vyhříval by se pražský klub na čele pelotonu s tříbodovým náskokem před Plzní a Slavií. Jenže na kdyby se nehraje, a hlavně se hraje na poločasy dva. I proto se Letenští na vedoucí Viktorii dívají z pořádné dálky.

Je to jako přes kopírák. Prvních pětačtyřicet minut na jedničku, pak se něco stane, a po změně stran je to většinou bída. Konkrétně na jaře je to nejčastěji v podobě ztráty vedení a konečné remízy. To se stalo hned čtyřikrát v posledních pěti ligových zápasech.

Nejmarkantnější to bylo v derby, ve kterém šli Hapalovi svěřenci do šaten za stavu 3:0, aby nakonec brali bod za remízu 3:3. Nejčerstvější je pak plichta z Teplic, kde ve druhé půli rovněž přišli o vedení a počtvrté na jaře uhráli plichtu 1:1.

Ale není to jen jaro, ale prakticky v celém letošním ročníku. Z 22 kol vyhrála Sparta jen šest druhých poločasů. Zajímavý je i pohled na skóre. První půle 20:4, druhé 10:15. Výrazně menší střelecký apetit a navíc takřka čtyřnásobný počet inkasovaných branek. Něco je špatně. To na Letné všichni ví, ale nikdo neví, co.

"Kdybych věděl, čím to je, tak to řeknu. Pracujeme na tom," citoval oficiální ligový server trenéra Sparty Pavla Hapala po utkání v Teplicích. V kondici, která je podle mnohých hlavním problém, to ale podle nástupce Andrey Stramaccioniho není. V čem tedy? Nejspíše v psychice. Zatímco Pražanům se po změně stran rozklepou kolena, jejich soupeři ví, že ve druhé půli mají mnohem větší šanci.

Třeba taková Plzeň na podzim po změně stran otočila dva zápasy a další tři ve výhru přetavila po nerozhodné první půli. Vedení pak neudržela jen jednou v sezony proti Liberci, se kterým nakonec hrála 2:2.