Jasně největší šlápnutí vedle v ligové sezoně 2017/2018? Hledejte ho na Letné...

Jasně největší šlápnutí vedle v ligové sezoně 2017/2018? Hledejte ho na Letné...
BODLO ROBERTA ROHÁLA

S každým dalším ligovým kolem se to zdá být zřetelnější. Jasným kandidátem na největší propadák a úlet právě probíhajícího soutěžního ročníku 2017/2018 je ostřílený izraelský reprezentant Tal Ben Chaim ze Sparty, jehož zdejší statistická čísla začínají být strašidelná.

Osmadvacetiletý záložník s minulostí v Maccabi Petah Tikva a Maccabi Tel Aviv, pro něhož je angažmá ve slavném pražském "S" první štací mimo rodnou zemi, zasáhl v HET lize již do 15 duelů. Do střelecké listiny se však zatím během 901 minut poskytnutého času nezapsal a nestalo se tak ani v jednom utkání MOL Cupu a ve dvou vystoupeních předkola Evropské ligy.

Ačkoliv se jeho mdlé výkony omlouvaly delší adaptací na nové prostředí, dvojnásobný mistr izraleské nejvyšší soutěži, který si paradoxně tyká s míčem jako málokdo, nepředvádí nadstandard ani ve druhé polovině sezony. To vše i přesto, že se stal v zimě nejlepším střelcem přípravy a z Generali arény prosakovaly zprávy, že konečně dohnal fyzické manko, se kterým do české metropole dorazil. Střílet branky soupeřům ze druhé či třetí ligy, kdy o nic nejde a osobních soubojů bývá znatelně méně, je ovšem o něco lehčí, než to samé opakovat na té nejvyšší úrovni.

Samotný rychlonohý svěřenec kouče Pavla Hapala, jenž je z historického hlediska druhým nejdražším příchodem do české ligy po Nicolae Stanciuovi, se dostává pod větší a větší tlak. Na Letné, kam má - jak se říká - chodit přísné, leč spravedlivé publikum (na příkladu chybujícího Lafaty je ale evidentní, že se na holešovickém kopečku neměří stejným metrem), se něj pravidelně píská a sám kolega Kangy, Vatajelua, Plavšiče a spol. to evidentně nese špatně. A s tím souvisí i to, že se bojí hrát, aby si publikum nerozezlil ještě více.

Když už se na trávník dostane (naposledy s Duklou šel do hry ve druhém dějství, když střídal taktéž nevýrazného Václava Kadlece), herní situace neřeší podle představ příznivců ani trenérského štábu, kazí a navíc toho příliš neodpracuje ani v obraně. Snad nebudeme příliš přehánět, když napíšeme, že v HET lize momentálně pobíhají desítky lepších a výraznějších záložníků, kteří mají ke statusu rozdílového hráče blíž než on, byť dostali do vínku znatelně méně talentu.

To, že to není ideální, potvrdil i nástupce Andrey Stramaccioniho Pavel Hapal, který by překvapil celou sparťanskou veřejnost, kdyby Izraelce poslal do šlágru proti Plzni v základní sestavě. "Měl nám pomoct v přechodu do systému 4-3-3. Nebylo to tak, že Lafata tam neměl jít, měli jsme to střídání nachystané. Ben Chaimův výkon nebyl optimální, u něj je to o lepším řešení v klíčových situacích. Když může střílet, nahrává a opačně," vrátil se k pražskému derby s Duklou někdejší kouč slovenské jednadvacítky.

Frustraci a bídné rozpoložení ostatně potvrdila i pozápasová rozlučka a děkovačka s letenskými fandy, které se mimochodem účastnilo pouze 11 fotbalistů (sedm z nich hrálo od začátku) včetně navrátilce Lukáše Váchy. Nikoho nemůže překvapit, že trápící se křídelník pochopitelně absentoval a kolečko okolo tribun neabsolvoval. Dalšího pískotu a pokřiku "Ben Chaim ven" se evidentně dočkat nechtěl.

Protože se muže s třicítkou mezinárodních vystoupení veřejně nezastane ani realizační tým, ani spoluhráči, léto 2018 bude termínem T, kdy Spartu opustí. A bylo by obrovským překvapením až šokem, kdyby se Danielu Křetínskému vrátilo investovaných 2,9 milionu eur (76 milionů korun). Jeho návrat do Izraele (v zimě se spekulovalo o vážném zájmu celku Hapoel Be´er Sheva, ve kterém by se potkal s Tomášem Pekhartem) téměř jistě proběhne v tichosti a za menší sumu.