Real v boji o titul klopýtl, ale zaváhala i Barcelona

Real Madrid remizoval v sobotním šlágru předposledního 37. kola španělské Primera División na hřišti Zaragozy 2:2, ale cestu za titulem - premiérovým po čtyřech letech - si tím nezkomplikoval. O výhře domácích dvě branky Diega Milita nerozhodly, za hosty dokázal dvakrát vyrovnat van Nistelrooij. Do čela tabullky se mohla probojovat Barcelona, doma však rovněž jen remizovala s Espanyolem 2:2, když hosté vyrovnali na Nou Campu až v předposlední minutě. Messi dal ale první branku rukou, což sudí přehlédli.

První utkání v sezoně vyhrál Real doma 1:0, v důležitých vzájemných zápasech se ovšem v uplynulých dvou sezonách dařilo Zaragoze, která dokázala Real dvakrát vyřadit z Královského poháru. V základní sestavě hostujícího celku se objevil i Roberto Carlos, jenž po sezoně zamíří do tureckého Fenerbahce. V útoku se představila trojice Robinho, Raúl, van Nistelrooij.

Zápas na stadionu La Romareda začali za silného deště aktivněji domácí. Casillase vystrašila už v 5. minutě dalekonosná rána Ewerthona. Na druhé straně protáhl zhruba ze třiceti metrů Cesara přesným volejem Robinho. Jak je pro Real platným hráčem, dokázal po necelé čtvrthodině David Beckham, který centroval zprava na vzdálenější tyč na volného Robinha, ale ten z voleje těsně minul.

Po dvaceti minutách se hnal do další šance aktivní Ewerthon, jenže pokazil v šestnáctce přihrávku. Utkání se hraje ve velkém tempu, na La Romaredě je k vidění skvělý fotbal. Casillas měl práci i s povedeným trestným kopem Aimara zhruba ze třiceti metrů. Vzápětí ovšem fauloval Helguera v šestnáctce právě Argentince Aimara, navíc zasáhl míč rukou a penaltu bez potíží proměnil nejlepší střelec domácích Milito, který zaznamenal už jednadvacátou branku v sezoně.

Real mohl srovnat po chybě domácí obrany a úniku Beckhama, jenž zpětnou přihrávkou našel van Nistelrooije, jehož střelu zblokoval Sergio. Do konce poločasu už v Zaragoze přes velkou šanci van Nistelrooije - jeho hlavičku bravurně zlikvidoval Cesar - další branka nepadla.

Snaha Realu o vyrovnání je od úvodu druhé půle křečovitá, hráči Zaragozy navíc vyrážejí do nebezpečných protiútoků. Cesara vyděsil nepovedený centr Beckhama z 55. minuty - míč mířící pod břevno ovšem zlikvidoval. Nejlepší střelec ligy van Nistelrooij ale přece jen využil ojedinělou chybu domácí obrany. Sergio nechal před Cesarem zcela volného holandského útočníka, který hlavou (už svou čtyřiadvacátou brankou v sezoně) bez potíží vyrovnal.

Parádní akci však v 65. minutě předvedli domácí tvůrce hry Aimar s Diegem Militem. Prvně jmenovaný přešel přes čtyři bránící hráče soupeře, předložil míč volnému útočníkovi, který si položil na zem Helgueru a zblízka nekompromisně prostřelil Casillase - 2:1.

V závěru ještě mohl srovnat Diarra, který se po centru Beckhama a hlavičce van Nistelrooije pověsil do vzduchu, ale těsně minul levou tyč Cesarovy svatyně. Tlak hostujícího celku v závěru zesílil, přes několik závarů a šancí už Bílý balet stihl skórovat pouze jednou - dorážkou zblízka se podruhé prosadil van Nistelrooij.

Na hřišti Mallorky remizovala i Sevilla

Také dva další kandidáti v boji o titul pouze remizovali.

Barcelona přišla o výhru v městském derby nad Espanyolem v předposlední minutě, kdy ji podruhé pokořil útočník Tamudo. První branku dal útočník hostí ještě v prvním poločase krásnou střelou do horního rohu po chytré přihrávce de la Peni. V dresu Barcelony dvakrát skóroval Messi. Vyrovnávací gól dal ovšem Argentinec ve výskoku rukou - v podobné situaci jako jeho krajan Maradona na MS 1986. Hosté vehementně protestovali, ale sudí Argentincův přestupek přehlédli. Druhá branka Messiho z 56. minuty už byla regulérní.

Sevilla hrála na Mallorce bez branek, když v 73. minutě přišla o vyloučeného Dragutinoviče a na vedoucí duo nadále ztrácí dva body.

Barcelona a Real mají před dramatickým finišem stejně bodů, ale madridský klub lepší bilanci vzájemných zápasů. Katalánský obhájce titulu však uzavře sezonu na hřišti jasně posledního týmu tabulky Tarragony, zatímco Real čeká duel s nebezpečnou Mallorkou. Vítěz Poháru UEFA Sevilla bude hostit Villarreal.

Výsledky - 37. kolo:

Atlético Madrid - Vigo 2:3 (27. a 70. Maxi Rodriguez - 30. Fabiano z pen., 47. Yago, 68. Baiano)
Betis Sevilla - Pamplona 0:5 (76. a 88. Sola, 32. Flano, 61. Webo, 72. Valdo)
FC Barcelona - Espanyol Barcelona 2:2 (42. a 56. Messi - 30. a 89. Tamudo)
Levante - Valencia 4:2 (3. a 48. Riga, 11. Salva, 75. Courtouis - 16. Joaquín, 87. Baraja)
Mallorca - FC Sevilla 0:0
San Sebastian - Santander 0:0
Villarreal - Bilbao 3:1 (36. a 38. z pen. Forlán, 51. vlastní Ustaritz)
Zaragoza - Real Madrid 2:2 (31. z pen. a 63. Milito - 56. a 89. Van Nistelrooij).

[ 9.6.2007 - eFotbal.cz l Foto: Reuters ]