Může Slavia v luxusní pozici přijít o titul, když je Plzeň z formy a Sparta kvůli tragickému podzimu daleko?

Může Slavia v luxusní pozici přijít o titul, když je Plzeň z formy a Sparta kvůli tragickému podzimu daleko?
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Slavia poté, co vyhrála v neděli v Příbrami (2:0) a mistrovská Plzeň předtím v pátek prohrála 1:2 v Teplicích, vede ligu deset (pět základních, pět nadstavbových) kol před květnovým koncem o devět bodů. Vlastně o deset, protože má v případě bodové rovnosti ve srovnání s viktoriány lepší vzájemnou bilanci (4:0 na podzim v Edenu, 0:2 na jaře ve Štruncových sadech).

To znamená, že i kdyby Viktorka všechno až do konce soutěže vyhrála, včetně nadstavbového květnového zápasu na Slavii, museli by červenobílí dohromady alespoň dvakrát prohrát (mínus šest bodů) a dvakrát remizovat (mínus čtyři body).  Nebo v pěti zápasech, tedy v každém druhém, plichtit. Je tohle při současné formě Slavie, která na jaře ztratila jen tři body únorovou prohrou (0:2) v Plzni, vůbec možné? Zvlášť když viktoriáni přišli po úvodní remíze 1:1 v Mladé Boleslavi, debaklu 0:4 na Spartě a již zmíněné porážce 1:2 v Teplicích o osm jarních bodů a nevypadají zrovna, že by byli v pohodě.

O lecčems napovídá i fakt, že trenér Pavel Vrba své svěřence po prohře na severu Čech veřejně kritizoval s tím, že je s nimi práce jak s desetiletými kluky, kteří, když jim vykládá, co hraje soupeř, tak lelkují a koukají někde po tribunách - a pak dostanou druhý školácky gól po standardní situaci.

Tohle Vrba zpravidla nikdy nedělal, špinavé prádlo dosud důsledně pral až v plzeňské kabině. Že by rezignace? „Vzhledem k tmu, kolik má Slavia bodů a jaký výkon předvedla v odvetě osmifinále Evropské ligy se Sevillou, je její momentální ligová pozice luxusní,“pravil Pavel Vrba, aniž by řekl, že už je rozhodnuto. 

Opatrný trenér Trpišovský: „Ještě není hotovo“

„Kdyby se hrálo postaru, bylo by to jiné, ale vzhledem k pětikolové nadstavbě ještě rozhodnuto není,“ říkal opatrně i po „povinné“ nedělní výhře v Příbrami slávistický trenér Jindřich Trpišovský. Počítat ale umí dobře. Takže ví, že když jeho Slavia bude jen kopírovat plzeňské výsledky, udrží si svůj luxusní náskok až do posledního květnového víkendu, kdy liga končí.

V základní části hraje Slavie po reprezentační pauze ještě třikrát doma – s Libercem, Spartou a Olomoucí a dvakrát venku – na Dukle a ve Zlíně. Viktorka nastoupí v domácím prostředí také třikrát – proti Bohemians 1905, Baníku Ostrava a Dukle, jede na Slovácko a do Příbrami.

Kdyby bylo po 30. kole pořadí jako po 25. dějství, hrála by Slavia v květnové nadstavbové části o první až šesté místo postupně ve Zlíně, doma s Plzní, doma s Jabloncem, v Ostravě a úplně na konec by se v dalším velkém pražském derby utkala podruhé na jaře v Edenu se Spartou.

Plzeňští by v květnu začínali nadstavbu doma s Jabloncem, hráli by na Slavii, přivítali by doma Spartu, nastoupili by ve Zlíně a ligu by zakončili ve svých Štruncových sadech s Baníkem Ostrava.

Oba týmy by tedy měly hrát ještě šestkrát doma (třikrát v základní části, třikrát v nadstavbě) a jen čtyřikrát venku (dva plus dva).

I tohle by měla výhoda pro tým, který drží náskok.

Vítězná Sparta mění plány, místo 3. místa je cílem předkolo LM

Spíš než o první místo se tak totiž může hrát o druhou příčku, zaručující rovněž postup do kvalifikace o Ligu mistrů, byť do těžší a ošidnější nemistrovské části, kde lze narazit na více klubů z fotbalově vyspělých zemí. 

Pražská Sparta totiž zásluhou Kangy a dvou penalt ve druhé půli otočila v sobotu večer výsledek se Sigmou Olomouc (2:1) a jako jediný ligový tým si udržuje jarní stoprocentní bilanci – šest utkání, šest výher. Z toho čtyři doma (nad Bohemkou 1:0, nad Baníkem Ostrava 3:2, nad Plzní 4:0 a nad Olomoucí 2:1) a dvě venku (3:2 na Dukle a 1:0 v Liberci). Letenští tak stáhli ztrátu na druhou Plzeň z hrozivých třinácti bodů v zimní přestávce na pouhých pět bodíků.

Sparťané sice v malých pražských derby zkraje sezony vyhrávali jen taktak, ovšem po návratu Bořka Dočkala z Číny zlepšili kromě výsledků i své výkony. A když nyní proti Hanákům nemohl reprezentační záložník kvůli zraněnému lýtku hrát, bylo to hlavně v první půli znát (stejně jako absence odpočívajícího slávisty Tomáše Součka v neděli v Příbrami). 

Pět bodů na Plzeň se dá stáhnout, zvlášť když i Sparta má se Západočechy lepší vzájemnou bilanci (0:1 na podzim ve Štruncových sadech, 4:0 na jaře na Letné). Pět bodů, to je jen jedna prohra a jedna remíza v deseti utkáních navíc.

„Byli bychom blázni, kdybychom se teď nepokusili Plzeň předstihnout,“ říkal Zdeněk Ščasný po sobotní výhře nad Sigmou. „I když má pravdu trenér Vrba, když mluví o tom, že Viktorka má stále k dispozici svůj bodový polštář,“ dodal Ščasný. Jenže se ten polštář postupem jara jaksi ztenčuje a zdaleka už není tak příjemný jako v zimě. 

Hodně o dalším směřování sparťanské jarní cesty může napovědět dubnové derby na Slavii (neděle 14. dubna). Letenští mají výhodu v tom, že slávistům tenhle tradičně velký zápas spadl mezi dva čtvrtfinálové duely Evropské ligy s Chelsea (11. dubna v Praze, 18. dubna v Londýně).

Franzův efekt zatím nezabral

Vyjasňuje se i na konci tabulky. Dukla (19 bodů) nyní v pátek na Julisce 2:1 porazila Karvinou (17 bodů) a poslala ji na poslední místo tabulky. Z něho se padá do druhé ligy přímo bez baráže, zatímco patnáctý a čtrnáctý tým se mohou zachránit ještě v barážových duelech s druhým, resp. třetím celkem druholigové tabulky.

Karvinským tak zatím nepomohla ani léčba novým trenérem „záchranářem“ Františkem Strakou. Hosté se ovšem zlobili, že Strakovy svěřence v pátek večer na Julisce poškodil sudí Pavel Julínek.

„Mrzí mě, že se Franzův efekt nedostavil, prohráli jsme si to ale hlavně sami. Mohla by nám ovšem pomoci reprezentační přestávka,“ říkal v pátek na Julisce František Straka. Uvidíme, třeba se ten efekt známého kouče ještě projeví. A to přesto, že někteří experti míní, že by Karviné v daném momentu možná více pomohl jiný motivátor, trenér Martin Pulpit, o němž se údajně rovněž uvažovalo. Novým příbramským koučem se stal Roman Nádvorník, jenž byl během podzimu uvolněn z Karviné.

Tři týmy – Opava (27 bodů), Bohemians (26) a Příbram (26) – se pak podle všeho poperou o únik ze čtrnácté barážové příčky. Moc jim to ale zatím nejde. Klokani v neděli doma s Opavany jen remizovali 0:0 a už dvanáct utkání v řadě ve svém Ďolíčku čekají na výhru. Opavský nováček sice boduje, ovšem jen pomalu, díky remízám. Na jaře ještě nezvítězil. A Příbram? Ta se po očekávané porážce se Slavií poněkud neočekávaně rozloučila s trenérem Josefem Csaplárem, který ji loni na jaře dovedl zpět do ligy…

Takhle nějak vypadá vzájemně se podpírající spolek „Berla“. Kdo z něj nakonec „zahučí“ do baráže?