Německý trenér Peter Hyballa: Exot z Dunajské Stredy

Německý trenér Peter Hyballa: Exot z Dunajské Stredy

Exot. Tak se dívali a možná i stále dívají na německého trenéra Petera Hyballu, který od léta 2018 vede slovenský prvoligovým tým DAC Dunajská Streda. Třiačtyřicetiletý rodák z Bocholtu ležícím na německo-nizozemské hranici se nikdy neprosadil jako hráč. DAC je jeho čtrnáctým trenérským působištěm a je v něm nejúspěšnější.

Po půlroce dovedl svůj nový klub k druhému místu po podzimní části slovenské Fortuna ligy, v osmnácti zápasech s ním získal 38 bodů a vstřelil stejný počet gólů, což jsou nové rekordy DAC. Tuší, že titul v probíhající sezoně uzme Slovan Bratislava, přesto sní o postupu do základní skupiny Evropské ligy pro příští sezonu. „Ale i titul máme v hlavách a jako cíl pro příští sezony,“ vyprávěl při rozhovoru pro německý magazín Kicker, kterému odhalil, že DAC je líhní na mladé talenty, také díky nové a perfektně vybavené mládežnické akademii.

Exot, v tom dobrém smyslu slova, se na Hyballu hodí i díky jeho milému a nečekanému přístupu ke svému okolí.

Třeba po domácí porážce 0:1 v důležitém domácím utkání se Slovanem Bratislava na začátku jarní části Fortuna ligy, se na tiskové konferenci zeptal novinářů: „Byla to penalta? Byl to faul? Byla to ruka?“ Když se mu nedostalo z jeho pohledu uspokojivé odpovědi, se smíchem prohodil: „Aha, tak novináři jsou fanoušci Slovanu.“

Zkrátka exot.

Ve své první sezoně jste dovedl svůj slovenský klub DAC Dunajská Streda na druhé místo základní části Fortuna ligy, hrajete v mistrovské části o titul a o účast v Evropské lize. Spokojený?

V každém případě. Máme náskok před třetí Žilinou, 38 bodů po podzimní části ligy je novým klubovým rekordem. A druhá v lize Dunajská Streda ještě také nikdy nebyla. A když jsi druhý, chceš být pochopitelně první.

V čem se liší dva momentálně nejlepší slovenské týmy?

Především v herních stylech. Jak už jsem řekl, Slovan využívá starší a zkušenější hráče, kteří mají i lepší fyzické parametry. Tím teď myslím výšku. My máme nejmladší mužstvo v lize, takže na to musíme jít jinak. Snažíme se být co nejrychlejší, hrát na jeden dva dotyky, abychom soupeře překvapili a dostali je pod tlak naší rychlostí.

Na Slovensku už působíte osm měsíců, můžete tedy srovnávat. Jakou úroveň má slovenská první ligy?

Kdybych to měl přirovnat k Německu, tak bych to viděl na horní polovinu druhé bundesligy. Mám v kádru 13 hráčů, kteří jsou reprezentanty, ať seniorskými Slovenska, Maďarska a Ukrajiny, nebo hrají v mládežnických výběrech. O to větší radost a zábava je s nimi pracovat. Jsou vnímaví, chtějí se zlepšovat. Vidí šanci, že se mohou posouvat. Na druhou stranu v mnoha věcech slovenský fotbal zaostává. Není to tady tak „vymazlené“ jako v bundeslize. Ale možná proto to tady má větší „rajc“, hraje se tady srdcem na hranici obětování. Hráčům nikdo nic neodpustí.

Vyšel jste z německého fotbalu, zažil plné stadion.

To ano. Ale tady je jiný svět. Mám to štěstí, že jsem v klubu s nejlepšími fanoušky na Slovensku. V průměru chodí na naše domácí utkání přes deset tisíc diváků, což je na město, v kterém žije 22 tisíc lidí skvělé číslo. Na poslední zápas proti Slovanu, což je tady považované za velké derby, přišla dokonce rekordní návštěva na nově zrekonstruovaný stadion – skoro 13 tisíc diváků, tedy každý druhý. To se vám v Německu skoro nestane. Ale pak jsou místa, kde se nejvyšší soutěž v zemi hraje před 900 diváky a na starých stadionech. Nový vlastník klubu postavil skvělou a moderní arénu, v níž diváci vždy udělají bouřlivou atmosféru. Díky spojení s maďarským koncernem MOL a blízkosti hranic s Maďarskem se daří nečekané věci. Slavnostní výkop při únorovém utkání se Slovanem měla hvězda světového plavání, trojnásobná olympijská vítězka z Ria de Janeira 2016 KatinkaHosszúová.

Jaké tréninkové zázemí jste našel v Dunajské Stredě?

Náš tréninkový areál je nový a na světové úrovni. Je to taková odlehčená verze toho, co má Red Bull v Salcburku, kde jsem před sedmi roky pracoval. Z tohoto pohledu se nebojím říct, že jde o bundesligu. Hlavní budova má všechny potřebné vymoženosti na nejvyšší úrovni, skvělé je také lékařské zabezpečení. Máme vyhřívané tréninkové plochy, také hřiště s umělou trávou. I kvůli tomuto jsem sem přišel. Šéf klubu má vize i cíle.

CELÝ OBSÁHLÝ ROZHOVOR S PETEREM HYBALLOU SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 7. BŘEZNA 2019.