Co víkend dal: Jak Kangovi zakázali Hurvínka a sázkařská kanonáda ve Škvorci

Co víkend dal: Jak Kangovi zakázali Hurvínka a sázkařská kanonáda ve Škvorci
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

O druhém květnovém víkendu zaujalo hned několik věcí a nemuselo jít nutně jen o nedělní ligový zápas o první místo: Slavia Praha – Viktoria Plzeň (3:1). Při sobotním večerním utkání Sparta – Slovan Liberec (1:0) vzbudila pozornost hlavně neúčast Guélora Kangy, který vůbec nebyl k duelu nominován. Že by se ho Letenští chtěli nějak elegantně zbavit a tápou, jak to nejlépe udělat?

„Guélor Kanga nedodržel naše jasně stanovená pravidla, která jsou platná pro všechny hráče,“ vysvětlil sportovní ředitel Sparty Tomáš Rosický. „Tyto hodnoty přitom jasně definují naši týmovou kulturu a jejich dodržování je pro nás klíčové,“ dodal bývalý reprezentant.

Tak týmová kultura, kterou zástupce jiné kultury, gabonský reprezentant stále nechce pochopit?

Proč byl Kanga potrestán, Sparta neupřesnila. Jen uvedla, že k suspendaci nedošlo kvůli tomu, že by osmadvacetiletý hráč porušil životosprávu či špatně trénoval.

„Bylo to společné rozhodnutí moje a Tomáše Rosického. Porušil interní nepsaná pravidla kabiny. Nechtěl bych se konkrétně pouštět do toho, kvůli čemu to bylo. Ale trest Kanga přijal, na utkání byl přítomen, fandil nám a myslím si, že tak by to i mělo být,“ řekl na tiskové konferenci po utkání s Libercem přechodný sparťanský trenér Michal Horňák.

Ve stylu Pepíčka a Filípka v mateřské školce

V Nedělním Sportu, který patří majiteli letenského klubu Danielu Křetínskému, jsme se pak dozvěděli, že v minulém utkání s Baníkem Ostrava (3:0) Kanga: a) se na hřišti dostal do konfliktu s Adamem Hložkem kvůli jedné (ne)přihrávce, b) při děkovačce se nechoval patřičně nadšeně, c) o přestávce nevyrazil se spoluhráči na poločasovou rozcvičku.

No, nevím, tohle mi celé připadá ve stylu „když chceš psa bít, vždycky si hůl najdeš“.

V minulosti byly Kangovi, což je jistě velmi dobrý hráč, ale poněkud složitější lidská osobnost, tolerovány mnohem větší prohřešky.  Teď jako by se ho Sparta chtěla zbavit a vyčistit tak možná dusno v kabině.

Ale nebylo by lepší říct to na rovinu? Tohle jsou důvody jako u dětí z mateřské školky. Pepíček se s Filípkem pohádali o lopatičku, Pepa pak trucoval a nechtěl na rozvičku a zlobil i při vánoční besídce při představení rodičům. Proto jsme mu zakázali jít s námi na Hurvínka.

Chlapi, jste sparťani, tak se podle toho chovejte, ne?

Ve středu v Plzni (17.30) má být polepšený Kanga zase k dispozici. Tak uvidíme, jak to s ním celé dopadne.

FAČR začala dohlížet na sázení v nižších soutěžích

V minulém týdnu server efotbal. cz přinesl informace o podezřelých výsledcích v nižších soutěžích i v souvislosti se sázením a vypisováním kurzů i na zápasy III. a IV. třídy.

V nabídce Maxi-Tipu na minulý víkend byla mj. i střetnutí středočeského krajského přeboru, vybraná utkání středočeské I.B třídy (ve skupině A jedno utkání, ve skupině C sedm zápasů), jeden duel okresního přeboru Praha - západ (Čísovice - Dobrovíz) a dokonce jeden zápas IV. třídy, okresu Praha-východ, skupiny B (Škvorec B - Kamenice B, jen pro zajímavost na výhru Škvorce B, který je třetí, byl stanoven kurz 1,22, na vítězství jedenácté Kamenice B 7,43, na remízu 4,50).

Zopakujme si proto zprávu, kterou pak, právě před uplynulým víkendem, zaslal generální sekretář Fotbalové asociace ČR (FAČR) Jan Pauly mladší všem předsedům krajských a okresních fotbalových svazů.

V „Zprávě generálního sekretáře číslo 10/2019“ s názvem „Ochrana soutěží před korupčním jednáním“ se psalo:

„Vážení předsedové,

v rámci pravidelných zpráv Vás informuji, že Asociace zahajuje rozsáhlou spolupráci ve věci ochrany soutěží před korupčním jednáním. Hloubková analýza a podněty, které Asociace v poslední době obdržela, ukázaly, že problematika manipulace s výsledky sportovních utkání vyžaduje systémové řešení a jasnou pozici Asociace v něm. Proto se FAČR rozhodla spustit zcela novou iniciativu ochrany soutěží, která bude probíhat za podpory celé řady subjektů. Předně byl spuštěn monitoring sázek nižších soutěží, nad jejíž regulérností bude dohlížet nadnárodní společnost.“

Nevím, jestli a společnost dohlížela na regulérnost už o tomto víkendu, ale jen pro zajímavost: výše zmíněné utkání IV. třídy okresu Praha - výhod, skupiny B Škvorec B – Kamenice B skončilo 7:0. Pokud se sázelo i na střelce branek, ti byli navzdory sedmi gólům jen dva – Michal Skřivan skóroval hned čtyřikrát, David Bobáň třikrát. Když se to umí, tak se to umí.

V nabídce Maxi-Tipu na příští víkend už (tedy zatím) žádné podobné nabídky na takto nízké soutěže nejsou. Z Česka jen zápasy první a druhé ligy a také finále Českého poháru/MOL Cupu Slavia – Baník Ostrava. Z nižších soutěží byl zatím vypsán pouze duel na úterní dohrávaný divizní skupiny B mezi domácím devátým Kladnem (38 bodů) a předposledním, patnáctým Rakovníkem (21 bodů). A to v kurzu 1,58 – 4,00 – 4,15.

Zápas nakonec skončil v základní hrací době překvapivou remízou 1:1 (v kurzu 4,00). Kladenští pak dostali bod navíc za vítězství v penaltovém rozstřelu (4:3).