Zbabělci, příště zaříznou vás! Reakce klubů na oprávněnou jihlavskou výzvu jsou odporně alibistické

Zbabělci, příště zaříznou vás! Reakce klubů na oprávněnou jihlavskou výzvu jsou odporně alibistické
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Nedělal jsem si žádné velké iluze. Předvídal jsem ty reakce uvnitř ligových oddílů ve stylu „Vaše bída – naše radost“ nebo „My to máme teď u Náčelníka docela dobrý, tak ho nebudeme dráždit“. Ale až tak odporně zbabělé alibistické reakce klubů na úterní odvážnou a oprávněnou jihlavskou výzvu byly ještě horší, než jsem čekal. Až na drobné výjimky alibista vedle sraba, srab vedle alibisty. Jak by řekl klasik Cimrman, akorát v poslední řadě je změna, tam sedí dva srabi vedle sebe.

Ať si představitelé klubů nestěžují, až v příští sezoně zaříznou vybraná komanda s píšťalkami s praporky jako podsvinče je samotné. Teď si chrochtají, že se jich to netýká, že to odnesla pobytem ve druhé lize Vysočina Jihlava. Do roka a do dne…

„Jsme na Západě, ne na Východě“

Jihlavští ve své otevřené výzvě požadovali odstoupení formálního předsedy Komise rozhodčích FAČR Jozefa Chovance a místopředsedy, faktického šéfa sudích Martina Wilczeka, rozhodné konání předseda FAČR Martina Malíka (v opačném případě jeho odstoupení) a podporu profesionálních klubů.

„Buďme slyšet, ať se konečně fotbal posune Západ a nezůstává na Východě,“ napsali Jihlavští v prohlášení adresované kubům, jeho majitelům, ale i špičkám FAČR.

Těchto fotbalových „Několik vět“ musí soudný a alespoň trochu statečný člověk se špetkou smyslu pro spravedlnost podepsat. Reakce klubů v anketě deníku Sport? „Nevíme, neviděli jsme, nebudeme se vyjadřovat, přes média nebudeme jednat“ atd. Až na výjimky typu Opavy či Dukly alibismus, srabáctví, hraní si na svém písečku.

Vždy jsem byl příznivcem samostatné ligy řízené Ligové fotbalové asociace (LFA), ovšem pomalu se začínám klonit k názoru slávistického bosse Jaroslava Tvrdíka, který ji považuje za zbytečnost. Než taková předpodělená klubová organizace, to raději žádná.

Zaskočená Chovancova komise

Ostrou reakcí jihlavského klubu, ale i médií, včetně České televize, byla Chovancova komise nejspíš zaskočena. Tvrdý komentář Lukáše Tomka, šéfredaktora deníku Sport, který patří sparťanskému majiteli Danielu Křetínského, nejspíš tahle „parta hic“ nečekala. Stejně jako jasné a zásadové  protiberbrovské stanovisko redaktora magazínu deníku Sport Pavla Hartmana v pondělním pořadu ČT Sport „Dohráno plus“. Škoda jen, že moderátor David Kozohorský pak směr odvážně debaty ztlumil a zbylí účastníci diskuze – olomoucký manažer Ladislav Minář a bývalý trnavský ředitel Pavel Hoftych – byli chvílemi mimo, jako by nechápali, o co Hartmanovi jde. Utápěli se spíš v bezvýznamných jednotlivostech.

Chovancova komise nejspíš doufala, že baráž o záchranu nevzbudí až takové vášně. Že když nejde o Spartu, Slavii či Plzeň, média se kvůli nějaké Jihlavě či Zbrojovce Brno nebudou moc angažovat.

To se ale přepočítala. Takže komise musela po třech dnech nějak konat. Hlavní sudí baráže Příbram - Brno Martin Nenadál a Milan Matějček, stejně jako asistent Miroslav Fišer byli na příští sezonu vyřazeni z listiny pro profesionální soutěže (první a druhou ligu). Asistent při odvetě Příbram - Brno Michal Myška nebude rozhodovat v první lize, stejně jako hlavní sudí Pavel Orel (ten pro slabé výkony v celé sezoně).

Jak ale správně řekl fotbalový zástupce šéfredaktora deníku Sport Štěpán Filípek v ČT 24 v „Komentářích a událostech,“ ono se jim to v nižších soutěžích, které budou potrestaní dál pískat a mávat, zase nějak vynahradí.

Hlavní rozhodčí příbramské odvety Petr Ardeleanu pak nebude nasazován na začátku podzimní sezony. Kolikrát? To jsme se nedozvěděli. Když na to média zapomenou, tak to s jeho návratem na scénu nemusí ani tak dlouho trvat.

Přitom Ardeleanu naklonil v Příbrami rovinu úplně nejvíc. Ovšem tak zkušeně, že se hráči Zbrojovky ani nedostali do situací, při nichž by musel na rozdíl od svých kolegů zavírat oči před penaltami, vyloučeními apod.

Zůstaneme tady, dokud ten smrad nevyženeme…

Jozef Chovanec sice přiznal, že se sudí dopustili chyb, je mu to podle jeho slov líto, ale prý nešlo o žádný úmysl. A že by s kolegou Wilczekem odstoupili, jak je k tomu nabádá Vysočina Jihlava, to ani náhodou. „Mám nad sebou nadřízeného, tedy výkonný výbor FAČR a jeho předsedu, a těm se zodpovídám,“ pravil Chovanec s tím, že chce svou smlouvu, která platí ještě rok, dodržet.

To mi připomíná skvělou bajku Miloslava Šimka a Jiřího Grossmanna z dob okupace Československa v roce 1968: „Smrdí to tu, pravil moudrý tchoř (představující tehdejší Sovětský svaz). Proto tady zůstaneme, dokud ten smrad nevyženeme.“

Tak nějak je to i v českém fotbale. Znormalizovaná zvířátka v podobě klubů se v tom smrádku cítí pohodlně, zvykla si na něj, vědí, jaké jsou tu zvyklosti a vědí, že když budou s tchořem zadobře, mohou občas dostat i nějakou tu sladkou mrkvičku. 

Kluby nic nepochopily

Lukáš Tomek už v úterním vydání deníku Sport napsal: „Kluby by měly pochopit, že lepší než být věčnou součástí manipulací a her, za nimiž všichni tuší iniciály RB, je semknout se a společně prosazovat své zájmy A když to neudělají? Ať nebrečí, až je zase někdo zařízené jako svatomartinskou husu.“

Hned ve středu kluby ve Sportu převedly, že nic nepochopily. Nebo že zbaběle a alibisticky vůbec nic chápat nechtějí.