Nezdar v Ostravě? Tak vypadá Slavia bez Součka. Potřebuje lepší náhradníky, ty má na severu Čech

Nezdar v Ostravě? Tak vypadá Slavia bez Součka. Potřebuje lepší náhradníky, ty má na severu Čech
KOMENTÁŘ

Slavia Český pohár, tedy MOL Cup, potřetí za sebou nevyhraje. Může za to osmifinálová zasloužená porážka 0:2 po prodloužení ve Vítkovicích s Baníkem Ostrava, který tak červenobílým vrátil květnovou finálovou prohru z Olomouce (také 0:2). Slávističtí trenéři sice udělali proti nedělnímu ligovému vítězství v Plzni (1:0), kde Pražané také nijak nekoncertovali, osm změn v základní sestavě, ovšem hlavní příčinou slabé hry a špatného výkonu podle mého názoru bylo, že šetřili Tomáše Součka. Ano, takhle vypadá současná Slavie bez Součka.

Nenahraditelný motor…

Kdyby v zimě z Edenu odešel, byla by to pro sešívané velká ztráta. S ním v sestavě není absence pěti reprezentantů (Deli, Ngadeu, Stoch, Zmrhal, Král), kteří v létě Slavii opustili, tak znát. I v kombinovanou sestavu dokáže Tomáš Souček dovést k výhře, naposledy třeba proti Příbrami (3:1), kdy dal po pauze dva góly ze tří. Ovšem bez slávistického motoru Slavia nejede, náhradní motory ji neslouží.

Ve středu mohli červenobílí v Ostravě prohrávat 0:2 už po první půli. Když to vše přežili a trenér Trpišovský posílal postupně do hry trumfy v podobě Stancia či Coufala, zdálo se, že by mohli nad Baníkem vyhrát. Jenže zkušený ostravský kouč Bohumil Páník vytáhl do prodloužení dlouhána Smolu a Pražané byli dvakrát sestřeleni ze vzduchu.

Někdo možná začne řešit absenci dlouhodobě zraněného stopera Hovorky, jenž kvůli přetrženým vazům v koleni nedohrál zápas v Plzni. Nemyslím si ale, že by stoper menší než 180 centimetrů dokázal ostravským náletům v prodloužení zabránit. Na vině je podle názoru opět Součkova absence. Vysoký záložník totiž po Deliho a Ngadeuově odchodu hraje jakéhosi třetího stopera. Je pěkné, když statistici vyzdvihují, kolik toho Souček za zápas naběhá, ovšem mě by spíš zajímalo, kolik toho odhlavičkuje.

Slávistický brankář Ondřej Kolář, který i v Ostravě málem doplatil na své kličkovací exhibice, po utkání naštvaně tvrdil, že s takovým přístupem dostane Slavia v úterý v Lize mistrů v Barceloně desítku.

I asistent trenéra Slavie Jaroslav Köstl kritizoval své svěřence za to, že si do Vítkovic přijeli zahrát, zatímco Baník chtěl vyhrát. A že to je velká mrzutost, protože v Edenu měli v sezoně 2019/2020 v plánu zopakovat double a že jim osmifinálové vyřazení z domácího poháru dosti komplikuje sezonu.

To je velká pravda, protože přes velmi kvalitní výkony mají slávisté po polovině (a dvou domácích zápasech) základní skupiny v Lize mistrů na posledním místě jediný bodík a pokud nedojde v listopadu a v prosinci k zásadní výsledkové změně, nebudou hrát na jaře ani Evropskou ligu.

Patří tihle náhradníci do Slavie? Nejsou na hostování lepší?

Potom je otázkou, zda kvůli jediné, totiž ligové, soutěži musejí mít tak široký kádr. I když zápas v Ostravě nastoluje nepříjemnou otázku, zda současní náhradníci Slavie jsou vůbec hodni tohoto týmu? Třeba to nebylo jen v tom nasazení, třeba hrála své i nedostatečná kvalita. Opravdu do mistrovského celku patří hráči jako Hora, Júsuf či Provod? To je hezké, že se podle Köstla na tréninku jeví dobře, ale tohle byl soutěžní zápas.

A neodložila si Slavia na hostování, hlavně na sever Čech, lepší hráče, kteří by se jí ve Vítkovicích hodili mnohem lépe? Byť jsou někteří momentálně zranění. Mám na mysli Matouška, Sýkoru a Jugase v Jablonci či Balutu v Liberci.

Slávistický realizační tým je sice mediálně veleben a adorován, ale všichni občas děláme nějaké chyby a přehmaty.

Komplex „Severní Morava a Slezsko“

Jinak dnešní Slavia už sice vítězí i na Spartě (3:0) a v Plzni (1:0), ovšem zase chytla jakýsi komplex „Severní Morava a Slezsko“. Minulý ligový ročník v Ostravě padla poměrem 1:2, byť hrála po Barošově vyloučení takřka celý zápas přesilovku. V květnové nadstavbě pak Baník doma se Slavií remizoval 0:0, což červenobílým tehdy stačilo na titul kolo před koncem ligy, takže se to tak neřešilo. Ovšem baníkovci zaskočili slávisty hrou na pět obránců, což ve středu v poháru úspěšně zopakovali.

A jediné čtyři body v současném ligovém ročníku pak sešívaní ztratili remízami 0:0 a 1:1 na půdě velkých outsiderů v Karviné a v Opavě. 

Fandové jiných klubů po slávistickém pohárovém vyřazení v internetových diskuzích neskrývali radost. Nejčastějším komentářem bylo: „Poprvé jste museli po dlouhém čase v poháru na cizí hřiště, poprvé jste nedostali nejslabšího soupeře, co byl v osudí, a hned je tu malér.“

Narážejí tak i na jarní úsměvný los semifinále minulého ročníku MOL Cupu, kdy generální sekretář FAČR Jan Pauly mladší jako by hledal v osudí správný balonek, až vytáhl jméno Slavie coby prvního domácího týmu. Není divu, že si pak i na Strahově vyslechnete „zaručenou“ historku o údajném míčku s hrbolkem apod.  

Tohle všechno bychom si mohli odpustit, kdy by nebyl zrušen původní pohárový systém dvojzápasů doma/venku, který se hrával od osmifinále. Kvůli tomu, aby prý nebyli fotbalisté v Česku maximálně třemi zápasy navíc příliš zatíženi, byly pohárové odvety před vznikem ligové nadstavby zrušeny…

A vrcholný funkcionář FAČR dostal přezdívku „Losovačka“…

Slavia v poháru Eden moc neopouštěla

Pravdou je, že když odečteme finálové zápasy z roku 2018 v Mladé Boleslavi (Slavia – Jablonec 3:1) a z roku 2019 v Olomouci (Slavia – Baník Ostrava 2:0), hráli červenobílí v posledních čtyřech ročnících Českého poháru do středečního utkání ve Vítkovicích ze třinácti duelů 3. kola, osmifinále, čtvrtfinále a semifinále jedenáctkrát doma a jen dvakrát venku. A to často i s třetiligovými či druholigovými soupeři.

Naposledy museli ven před více než dvěma lety, ještě za trenéra Šilhavého, v osmifinále ročníku 2017/2018 dne 25. října 2017, a to do Jihlavy, kde vyhráli 3:1. Předtím to bylo jen ve 3. kole ročníku 2016/2017, kdy 28. září 2016 zvítězili v tehdy ještě třetiligové Chrudimi 3:1.

Přehled zápasů Slavie v Českém poháru za poslední čtyři sezony do středečního utkání v Ostravě (bez finálových duelů v letech 2018 a 2019) vypadá následovně:

Ročník 2016/2017

  1. kolo: Chrudim – Slavia 1:3, osmifinále: Slavia – Litoměřicko 7:0, čtvrtfinále: Slavia – Karviná 5:2, semifinále: Slavia – Zlín 0:1.

 

Ročník 2017/2018

  1. kolo: Slavia – Třinec 5:1, osmifinále: Jihlava – Slavia 1:3, čtvrtfinále. Slavia – Liberec 2:0, semifinále: Slavia – Mladá Boleslav 2:0.

 

Ročník 2018/2019

  1. kolo: Slavia – Ústí nad Labem 2:0, osmifinále: Slavia – Chrudim 3:1, čtvrtfinále: Slavia – Karviná 5:0, semifinále: Slavia – Sparta 3:0.

 

Ročník 2019/2020

  1. kolo: Slavia-Vyšehrad 8:0.

Třeba je to všechno jenom náhoda, ale vysvětlujte to vyznavačům Gaussovy křivky pravděpodobnosti.

Plzeň málem jako sedláci u Chlumce

Náhodě nic neponechal ve středečním pohárovém osmifinále v třetiligovém Chlmci nad Cidlinou (na jaře hrál tento klub ještě pod hlavičkou nedaleké vesnice jménem Převýšov) patrně ani hlavní sudí Ondřej Berka, podle expertů patřící do skupiny takzvaných „Romanovců“.

Vicemistrovská Viktoria Plzeň tam totiž vyhrála 4:3 díky Krmenčíkově gólu až ve druhé části prodloužení. A přestože v tom druhém prodloužení padl gól, dvakrát se střídalo a byly uděleny dvě žluté karty, což samo o sobě znamená nejméně dvouminutové zdržení, Berka nenastavil ani vteřinku.

Proč? Kdo ví, třeba si vzpomněl na situaci ze závěru základní devadesátiminutové části, kdy Chlumečtí senzačně vyrovnali na 3:3, a zápas tak musel jít do prodloužení.

Postavte Rybovi pomník!

I tak si však Chlumečtí zaslouží veliké uznání. Nechybělo mnoho a Plzeňští na východě Čech skončili před rekordní čtyřtisícovou návštěvou v pětitisícovém městečku jako pověstní sedláci u Chlumce. Ještě v 74. minutě totiž prohrávali 0:2! Trenér Vrba musel postupně poslat do hry Krmenčíka, Limberského, Chorého i Kalvacha.  Krmenčík, který nakonec zaznamenal hattrick, sice slepenými góly rychle vyrovnal, ale za stavu 2:2 domácí obecenstvo bouřilo, protože se domnívalo, že po jednom z brejků měli Chlumečtí kopat penaltu.

Jiří Ryba, majitel klubu z Chlumce nad Cidlinou, do léta sídlícího v Převýšově, zaslouží velké uznání a respekt. Dodnes se vyprávějí legendy o tom, jak před osmi lety, v roce 2011 jeho tehdy ještě divizní hráči v Převýšově po práci v poháru rozdrtili Řebíčkovu Slavii 3:0! Letos pak „Rybovci“ z MOL Cupu postupně odstranili ligovou Příbram, potom Bohemku a ve středu málem dostali z kola ven i silnou Plzeň.

To už je pomalu na pomník pro Jiřího Rybu!

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.