Více zápasů v Lize mistrů? Velkokluby, které vyhrožují uzavřenou Superligou, chtějí opět změnit model LM

Více zápasů v Lize mistrů? Velkokluby, které vyhrožují uzavřenou Superligou, chtějí opět změnit model LM
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Tohle se opakuje už více než čtvrtstoletí. Velkokluby, samozřejmě hlavně kvůli větším ziskům, čas od času po vzoru basketbalové Euroligy vyhrožují svým odtržením, a tak si vždy od UEFA vymohou nějaké ústupky. Naposledy bylo rozhodnuto, že se rovnou základní části Ligy mistrů musejí každý ročník zúčastnit všechny čtyři nejlepší celky anglické Premier League, španělské La Ligy, německé bundesligy a italské Serie A. Samozřejmě, že to odnesly kluby z menší zemích, včetně Česka.

Jde hlavně o větší zisky

„V současné podobě Ligy mistrů může jeden tým odehrát maximálně třináct utkání. UEFA však nyní uvažuje nad změnou, kterou navrhla Evropská klubová asociace (ECA). Ta by znamenala rozšíření, co se týká počtu zápasů, a to ze třinácti na sedmnáct,“ napsal v minulých dnech fotbalový server ruik.cz.

Podle této zprávy se největší evropské kluby na svém posledním setkání v Paříži shodly na tom, že v kalendáři mají dostatek prostoru na to, aby mohly odehrát více utkání v rámci Ligy mistrů. Vyšší počet zápasů logicky bude pro všechny týmy znamenat vyšší příjmy a zisky za výsledky, vstupné i televizní práva.

Opravdu mají dostatek prostoru? A proč tedy Liverpool, jehož čekalo v Kataru koncem roku nakonec vítězné MS klubů, musel v té době před Vánocemi ke čtvrtfinálovému duelu Anglického ligového poháru s Aston Villou (0:5) nastoupit s béčkem, protože mu nebylo kvůli nedostatku termínů umožněno tento zápas odložit?

Zruší v Anglii kvůli Lize mistrů své letité tradice?

To by museli v Anglii zrušit svou dlouholetou tradici opakování nerozhodnutých remízových zápasů v nejstarší soutěži na světě, tedy v FA Cupu. A také zrušit semifinálové odvety ve zmíněném Anglickém ligovém poháru, který se nyní jmenuje Carabao Cup. Ostatně odvety až do semifinále kvůli více volným termín zrušili už ve Španělsku v tamní jediné pohárové soutěží, tedy Copa del Rey. Jenže Ligový pohár (kromě národního pro všechny kluby) hrají například i ve Francii.

Jak píše ruik.cz, Evropská fotbalová unie (UEFA), která Ligu mistrů řídí, zmíněný návrh ze strany klubů nyní oficiálně zvažuje. „Mohlo by se navíc jednat o zabránění vzniku odtržené a samostatné evropské Superligy, o jejímž založení se již nějaký čas šušká. K tomuto rozšíření počtu duelů by mohlo dojít nejdříve od sezony 2024/2025,“ dodává ruik.cz.

Jak by dané rozšíření mělo vypadat? Podle všeho by se mohly vrátit časy, kdy se hrály dvě skupinové fáze. Tento formát byl v Lize mistrů využíván v letech 1999 až 2003, kdy se namísto nynějších dvoukolových osmifinálových duelů hrála právě druhá skupinová fáze, z níž se postupovalo do čtvrtfinále.

Zavedou to, co po MS 2002 sklidilo ostrou kritiku?

To ostatně v sezoně 2001/2002 zažila i Hřebíkova Sparta, která tenkrát do osmifinálové skupiny postoupila. Jenže po MS 2002 v Japonsku a Koreji došlo k velké kritice, protože hráči z evropských soutěží se cítili na šampionátu unavení, přetížení, a proto také často zranění. Vina se dávala právě náročné Lize mistrů, osmifinálové skupiny proto byly zrušeny a místo šesti zápasů se nyní hrají jen dva k. o. osmifinálové duely v jarním play off. Čtyři zápasy odpadly. Teď by se zase měly hrát...

Jak řekl ve středečním deníku Sport Ladislav Vízek, i ve fotbale jako v módě se vrací retro. V módě se vrátily manšestráky, ve fotbale herní systém se třemi útočníky 4-3-3 a nyní možná i starý, tolik kritizovaný systém Ligy mistrů…

„Druhou možností, o které se mluví, je rozšíření skupin. Namísto nynějších čtyř týmů by se mohly stát základní skupiny hned šestičlenné. Takovýto formát doposud v Lize mistrů k vidění nebyl a jednalo by se tedy o novinku,“ píše ruik.cz a dodává, že rozšíření Ligy mistrů stále není jisté a vše je teprve ve fázi jednání.

Superskupiny a zápasy o víkendech?

Loni se zase touto dobou psalo o tom, že by se Champions League měla rozdělit na několik tzv. „superskupin“, ze kterých by se mělo dle dosažených výsledků postupovat a sestupovat podobně, jako je to mu u evropských národních soutěží. Do Ligy mistrů by se tak nekvalifikovaly celky na základě umístění v domácích ligách. Toto pravidlo by prakticky eliminovalo menší týmy, o což také představitelé evropských velkoklubů nepokrytě usilují. Nejslavnější klubová soutěž světa by mohla projít v následujících letech výraznými změnami, na které by doplatily především menší kluby.

 Novinky by se však kromě samotné struktury soutěže dotkly i termínů zápasů. Ty by se měly odehrávat především o víkendech, což by mělo zaručit větší sledovanost a tím pádem mnohem výraznější zisky z televizních práv.

Do roku 2024 má být klid

Ještě předtím se zase mluvilo o tom, že by šestnáct nejlepších evropských klubů právě po vzoru basketbalové Euroligy vytvořilo dvě skupiny o osmi celcích¨. V těch by se odehrálo systémem doma venku celkem čtrnáct zápasů a až po nich by se na základě výsledků přistoupilo k vyřazovacímu play off.

V nejbližších sezonách se však nic měnit nebude. „Můžeme potvrdit, že současný systém zůstane v platnosti minimálně do roku 2024,“ potvrdil už před rokem tiskový mluvčí UEFA.

Takhle vyhrožují velkokluby prakticky každým rokem. Vedení UEFA svou prestižní Ligu mistrů dosud vždy nějak uhájilo, byť za cenu některých kompromisů. Bude to zvládat i nadále?