Český fotbal bez diváků, Slavia chce ligu přerušit. Zemí se ale šíří i „arbitrovirus“, po západě Čech napadl i Slezsko

Český fotbal bez diváků, Slavia chce ligu přerušit. Zemí se ale šíří i „arbitrovirus“, po západě Čech napadl i Slezsko
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

„Respektuji a podporuji rozhodnuti české vlády. Správná cesta. Jednoznačně podporuji přerušení ligy, například do 2. 4., stejně jako v Itálii. Ze zdravotních a bezpečnostních důvodů. Životy a zdraví nad sport a zábavu. A to i hráčů a organizátorů. Fotbal bez diváků je navíc nesmysl,“ komentoval slávistický boss Jaroslav Tvrdík na Twitteru úterní ranní vládní rozhodnutí o zákazu sportovních, kulturních a společenských akcí nad sto lidí a zavření českých škol kvůli šíření koronaviru. Jenže vedení FAČR rozhodlo o tom, že soutěže v nejpopulárnějším sportu nadále zatím poběží, ovšem bez diváků (maximálně do stovky aktérů, včetně hráčů, trenérů, pořadatelů a novinářů, což v ledním hokeji lze překročit a může to pro něj znamenat předčasný konec sezony). Ve středu se kvůli vzniklé situaci koná jednání zástupců první a druhé fotbalové ligy.

Tvrdíka podpořil i slávistický kouč Jindřich Trpišovský, který stejně jako on říká, že profifotbal bez diváků je nesmysl.

O tom, že hrát profesionální zápasy bez lidí v hledišti je nesmyslné, tu píšu už roky. Ovšem to jsem měl na mysli nesmyslné disciplinární tresty v podání UEFA a potažmo FAČR.

Babiš: „Můžete hrát bez diváků“

V tomto případě bych naopak udělal výjimku. Ano, hrát profifotbal bez fanoušků za normálních okolností je vskutku nesmysl podobný koncertu či divadelnímu představení bez diváků. Ovšem nyní nejsou normální okolnosti. Navíc stejný nesmysl je královsky živit odpočívající a nepracující nadstandardně placené sportovní profesionály. Proto by mi několik výjimečných kol bez diváků v Česku nevadilo. Ostatně i premiér Andrej Babiš fotbalistům a hokejistům na úterní tiskovce doporučil, ať tedy hrají bez diváků, že jim jejich zápasy rušit nechce. I když si asi neuvědomil, že třeba v případě ledního hokeje tu povolenou stovku aktérů lze překročit.

A že Jaroslav Tvrdík mluví o zdraví hráčů a organizátorů? Ale to přece máme ohrožené všichni, kteří chodíme a jezdíme do práce. Předně by bylo vhodné, kdyby všichni Tvrdíkovi spolucestující z nedávného hradního zájezdu do Číny dodržovali karanténu a nechodili bezohledně mezi lidi do restaurace.

Jakkoliv nechci Jaroslavu Tvrdíkovi a Jindřichu Trpišovskému cokoli podsouvat, navrhované odložení ligy do 2. dubna po vzoru Itálie by Slavii při její jarní formě velmi pomohlo. Jednak by dotírající Plzeň mohla ztratit formu a jednak by se kvůli nedostatku volných termínů mohla zrušit pětikolová květnová nadstavba, kdyby se vše posunulo o měsíc. A v posledních šesti kolech základní části by slávisté mohli svůj, zatím osmibodový, náskok lépe udržet.

Ostatně už loni, kdy Slavia po základní části vedla, Jindřich Trpišovský novinku v podobě nadstavby ostře kritizoval.

Je ovšem také pravda, že červenobílí, kteří se v současnosti chlubí nejvyššími návštěvami a nejbouřlivějším publikem a kteří by oba jarní zápasy s Plzní měli hrát v Edenu, by na zápasy bez diváků doplatili ze všech nejvíce.

Co s Ligou mistrů a Evropskou ligou?

V zahraničí to dělají různě, jako první odložili ligu ve Švýcarsku, v Itálii stihli o víkendu odehrát celé kolo bez diváků, ovšem v pondělí večer italská vláda kvůli kritické situaci a karanténě v celé zemi zakázala i tyto duely bez fanoušků. Ligu poněkud překvapivě odložili na čtrnáct dní i na Slovensku, když ještě neměli ani deset lidí nakažených koronavirem.

Některé zápasy Ligy mistrů a Evropské ligy se budou hrát bez diváků, otázkou je, co se bude dít s utkáními ve Švýcarsku (Basilej) a v Itálii. Nebo v zemích, v nichž nechtějí pouštět Italy přes své hranice (nově třeba v Rakousku).

Bez diváků se mimochodem bude hrát i španělská LaLiga a poprvé v historii také bundesliga.

Ano, zdraví lidí je přednější, epidemiolog náměstek ministra zdravotnictví profesor Roman Prymula politiky přesvědčil, že v případě koronaviru nejde o problém politický, ale zdravotní. Podle některých expertů z řad lékařů se bez diváků mělo hrát už nedělní derby a další víkendová utkání.

Limit sta lidí na sportovní akci však považuji za podivný, zbytečný a celou věc jen komplikující a vyvolávající další otázky a chaos. Proč nebylo řečeno bez diváků? Jestliže se hokejového duelu účastní třeba 115 aktivních aktérů, moc to na věci nemění.

Zabraňme i šíření nebezpečného „arbitroviru“!

Je to samozřejmě velká škoda, ale asi většina z nás situaci chápe.

Ovšem než se chodit dívat na takové zápasy, jako byla pondělní dohrávka Baník Ostrava – Mladá Boleslav (2:3), kdy sudí Radek Dubravský (hlavní) a Jan Machálek (VAR) nehorázně naklonili rovinu ve prospěch domácích (druhá vymyšlená penalta Baníku, druhý ostravský gól po hraničním ofsajdu, další otočené verdikty), tak ať to raději vysílá jen televize. Nedivím se zcela znechucenému a zlomenému boleslavskému koučovi Jozefu Weberovi, že nechtěl v pozápasovém televizním rozhovoru vůbec mluvit, přestože jeho celek dokázal navzdory soupeřově „tlačence“ tenhle duel i tak vyhrát.

Tento ničivý fotbalový „arbitrovirus“ ohrožuje postupně celou zemi. Ze známého ohniska v západočeském regionu se nyní nebezpečně rozšířil především do Slezska. Pokud se to lidem, jako je trenér Jozef Weber, nelíbí, mají možnost proti tomu aktivně bojovat. Třeba tím, že podepíšou opoziční Výzvu 2021 (vyzva2021.cz), která právě věci, jež se staly v pondělí v Ostravě, zmiňuje, kritizuje a klade si za cíl je odstranit.