Slavii zase pomohl covid, bez něj by Simu v áčku neměla. Co se stalo s první Spartou? „Přijdu, až jí nastaví zrcadlo“

Slavii zase pomohl covid, bez něj by Simu v áčku neměla. Co se stalo s první Spartou? „Přijdu, až jí nastaví zrcadlo“
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Do konce ligy sice ještě zbývá dlouhých čtyřiadvacet kol, ovšem pokud by to pokračovalo takhle dál, tak Slavia získá suverénně mistrovský hattrick. Po jasné nedělní letenské výhře (3:0) ve 297. derby pražských „S“ vede ligu o pět bodů před Spartou, o sedm před třetí Olomoucí (ta doma jen remizovala 1:1 s Příbramí) a dokonce o devět bodů před čtvrtou Plzní. Viktoria už třetí zápas za sebou nedala gól a podlehla v sobotu ve svých Štruncových sadech 0:1 Karviné. Co by mohlo změnit tyhle trendy? Možná jedině zveřejnění všech Berbrových odposlechů a odvážná disciplinárka, ovšem pak by o titul třeba bojovaly Bohemka s Teplicemi (to je ovšem téma na jiný komentář).

Michael Jordan z Táborska

Dlužno podotknout, že Slavii stejně jako na jaře pomohl jinak zákeřný covid-19. Když ji v březnu začala dohánět Plzeň, přišel první lockdown, během něhož se červenobílí dali do kupy a po restartu koncem května celkem v pohodě dokráčeli ke svému dvacátému titulu. Nyní slávistům zase covid na podzim kosil jednoho hráče za druhým, a to i při reprezentačních srazech. Nezbývalo než sáhnout do „béčka“, pro které byl z Táborska získán devatenáctiletý Abdallah Sima ze Senegalu. A tento talent s výskokem Michaelem Jordana dává nyní takřka v každém důležitém zápase klíčové góly. Na Spartě ještě do poločasu dva a nebylo co řešit. 

„Věřím, že i kdyby Sparta dala penaltu, otočili bychom to“

„Důležité samozřejmě bylo, že jsme za stavu 0:0 přečkali penaltu, ale věřím, že se nacházíme v takovém rozpoložení, že bychom derby stejně otočili,“ řekl slávistický trenér Jindřich Trpišovský. Úplně stejného mínění byl v televizním studiu O2 TV Sport i exsparťanský kanonýr Horst Siegl. A to samé si myslím také já. 

Dlužno podotknout, že tu penaltu vyrobil svým tradičním jedním kiksem na zápas, totiž špatným vyběhnutím, slávistický gólman Ondřej Kolář, svádět to na vracejícího se obránce Kúdelu mi přišlo nespravedlivé. Brankář to hned napravil, když Julišovu ránu zklikvidoval. Antonín Panenka by letenskému střelci určitě řekl, že když to chce kopat doprostřed, musí balon zvednout.

„Na mužstvo působí, jestliže neproměníte penaltu a pak inkasujete ze standardky,“ pravil sparťanský trenér Václav Kotal. To jistě, ale se svým stylem hry by Letenští těžko své vedení udrželi až do konce derby, aby tak poprvé od března 2016 zase Slavii porazili. 

Mají sparťané na rychlou kombinaci?

„Slavia byla mnohem pohyblivější. Nám naše kombinace trvá strašně dlouho. Neustále vysvětlujeme hráčům, že současný fotbal je o rychlosti kombinace. Z toho se dostanete do střeleckých příležitostí a tak dále. Jenže naše práce s míčem je stále pomalá,“ nebránil své svěřence Kotal. 

„Máme zkušené hráče, musejí si uvědomit, že jim nic jiného nepřinese úspěch. V Evropské lize se s tím setkávají na vlastní kůži, co vám přinese úspěch v současném fotbale. Nám všechno strašně dlouho trvá. Já si myslím, že rychle kombinovat mohou všichni hráči. Jde jen o to, aby si to uvědomili a dokázali převést do praxe, co po nich chceme. V kabině pořád slyším, že hráči chtějí být úspěšní, tak ať se podle toho řídí,“ nebral si po derby servítky Kotal.

Mám dojem, že si zkušení hráči ve Spartě dobře uvědomují, že jim nic jiného než rychlá kombinační hra nepřinese úspěch. Ovšem mají na ni? 

Když jsem viděl v základní sestavě Dočkala (a je jedno, jestli byl zařazen do útoku), tušil jsem, že to Slavia na Letné uběhá. Zvlášť, když trenér Trpišovský měl opět odvahu posadit méně bojovného Stancia na lavičku. 

Do letenské sestavy se nečekaně nedostal David Moberg Karlsson, naopak do útoku se posunul Bořek Dočkal. „Byla to reakce na typologické složení zálohy Slavie. Měli tam Lingra, Holeše a Ševčíka. Proto jsme pro Dočkala zvolili pozici výš, na úrovni Juliše. A Krejčí měl hrát na Holeše coby defenzivního záložníka,“ vysvětloval po utkání Kotal, jemuž tahle „rošáda“ moc nevyšla. 

„Přijdeme, až Spartě nastaví zrcadlo“

Šest kol, plný počet bodů, první místo v tabulce, taková byla pozice Sparty, než se 5. října až do 5. listopadu kvůli šířící se nákaze covidem v Česku na měsíc zastavila liga. Stejně jako odborníci jsme však v duchu klasické hlášky z filmu „Vesničko má středisková“ říkali: „My přijdeme, až Spartě nastaví zrcadlo.“

A jak v neděli konstatoval i expert O2 TV Sport Miroslav Koubek, to zrcadlo Spartě nastavily v Česku Plzeň a Slavia a v Evropě pak Lille a AC Milán. „Dvě výhry nad Celtikem v Evropské lize? Celtic je dnes ale jen značka, v této době značně oprýskaná,“ řekl Koubek. Měl pravdu, tyhle úspěchy mohly Spartu jen zmást.

Ano, Letenským chybí Hložek a obránce Štetina, ale na to se vymlouvat nemphou. Stejně se nemohou vymlouvat na trenéra Stramaccioniho, to je jako se vymlouvat jedenatřicet let po Listopadu 1989 na komunisty. Současný stav jde už za sportovním ředitelem Tomášem Rosickým. A také za Danielem Křetínským, který třeba odmítl angažovat kvůli různým názorům na fotbal současného úspěšného trenéra Slavie Jindřicha Trpišovského. 

Trpišovský: „Ještě nás čeká čtyřiadvacet kol“

Ten zůstává na zemi. „Výhra na Spartě zatím ještě neznamená z hlediska celkových počtů v lize vůbec nic. Máme za sebou deset zápasů, ale dalších čtyřiadvacet kol nás ještě čeká. Zvlášť v téhle době se může stát cokoli, je složité něco predikovat. Navíc my jsme i loni poztráceli body v Karviné a v Opavě a letos jsme už zaváhali s Pardubicemi nebo Brnem. Máme mladé, talentované a dravé hráče, s kterými je radost pracovat. Jsem šťastný za to, jak se tým v derby prezentoval, ale musíme to opakovat dál. Dobře víme, že ve fotbale může být za týden nebo čtrnáct dnů všechno jinak,“ prohlásil kouč Slavie.

Minule jsem tu Trpišovského a jeho svěřence kritizoval za sestavu, resp. výkon proti nováčkovi z Brna (1:1), které nyní doma podlehlo Českým Budějovicím (1:3). Vzhledem k tomu, že červenobílí poztráceli jediné čtyři body zatím jen s nováčky (kromě Brna remizovali 1:1 i s Pardubicemi), mám za to, že v Česku se mohou porazit hlavně sami, když něco či někoho podcení.  

Kdy Plzeň opustí Guľa? A může za to vazba RB?

Viktoria Plzeň? Je to stále dokola, padesát střel za tři poslední zápasy a ani jeden gól (Zlín - Plzeň 1:0, České Budějovice - Plzeň 0:0, Plzeň - Karviná 0:1). O čem to svědčí? V médiích se nyní píše o tom, zda slovenský trenér Adrián Guľa bude odvolán až po skončení podzimu, nebo už v těchto dnech. Jisté, jeho svěřenci šli výkonnostně dolů, ovšem je třeba si říct i jasnou otázku: 

Jakou míru v tom hraje fakt, že návštěvník luxusního VIP ve Štruncových sadech a exšéf Plzeňského krajského fotbalového svazu Roman Berbr sedí už skoro dva měsíce ve vazbě? Zdá se, že i oblíbení tanečníci z jeho vyhlášených plesů přestali „správně“ ladit píšťalky a čechrat praporky a nové lakovky ředitele jistého klubu nemá kdo chválit. I tohle je při Guľově kritice vzít v potaz na jeho obranu.  

Kováč je v Opavě zlomený jako šíp

Dno tabulky? Zbrojovka a Příbram po šesti bodech, Opava pět. Příbram sice začala bodovat (naposledy 1:1 na Hané), ale bude to stačit? Vzhledem k návratu k šestnácti ligovým celkům z osmnácti jdou dolů hned tři týmy. 

„Jsem zlomený jako šíp,“ prohlásil po sobotním slezském derby s Baníkem Ostrava (1:2) opavský trenér Radoslav Kováč. Přestože jeho tým hrál dlouhou přesilovku, s rivalem v duelu plném šarvátek a hádek nakonec stejně prohrál.

„Jsem úplně zničený. Mluvím v emocích, ale popřemýšlím sám v sobě, jestli to má smysl, co a jak dál. Jsem čtyři sta kilometrů od rodiny. K tomu dostáváme rány, což je pro mě decimující. Zda rezignuji? To ne, ale musíme se pobavit s vedením, jestli budeme chtít někoho přivést, nebo budeme takto dál pokračovat. A pokud ano, tak to pro mě nedává smysl,“ dodal zlomený exreprezentant a olympionik z OH 2000 v Sydney.

Liga mistrů bez skupin?! S 32 či 36 týmy. Reakce UEFA na hrozbu velkoklubů s jejich European Premier League

Kdo byl nejlepší? Pelé ční jasně nade všemi. Sportovně i morálně. Nejen Maradona, ale i Messi s Ronaldem podváděli