Nikdo z Plzně se mnou nemluvil, říká trenér Jablonce Rada. Z čeho má strach v úvodu jara?

Nikdo z Plzně se mnou nemluvil, říká trenér Jablonce Rada. Z čeho má strach v úvodu jara?

Se svým Jabloncem bude na jaře hájit skvělou druhou příčku. Přitom možná nechybělo moc a on nyní vedl jednoho z hlavních konkurentů - ambiciózní Viktorii Plzeň. V jaké fázi byl jeho přesun na lavičku Západočechů? A kterého hráče vyfoukl pražské Slavii? I na to odpovídal jeden z nejlepších českých koučů Petr Rada v rozhovoru pro eFotbal. 

Do jarní části FORTUNA:LIGY vstoupíte už za necelý týden duelem v Teplicích. Těšíte se?
Těším se moc. Pro mě je vždycky lepší, když se hraje. Tahle pauza je navíc strašně krátká. Nikdo z nás trenérů ji takhle krátkou ještě nikdy nezažil. Uvidíme, co to udělá. Je pozitivní, že hráči asi nevypadnou z tempa. Ale skeptický jsem, co se týče terénů. Z toho mám trošku strach. I když jsou trávníky vyhřívané, těch zápasů bude fakt dost, navíc v rychlém sledu. To zatížení hřišť tak možná bude až moc velké.

Stačil jste si během Vánoc vůbec pořádně odpočinout a načerpat síly?
Je jasné, že i mě stál ten náročný konec podzimu dost sil. I když já ten fotbal nehraji, s týmem jsem na jedné lodi. Teď už jsem už ale zase nabitý energií a nemohu se dočkat, až to zase vypukne.

Co vaši hráči? Byl jste spokojen s tím, v jakém stavu se po svátcích vrátili?
Kluci jsou profesionálové a vědí, co si mohou dovolit. S tímhle jsme tu problém nikdy neměli. Navíc dnes je jiná strava než dřív. Byť já se přikláním k tomu, že by někdy by trochu více masa neškodilo.

Jste na fantastickém druhém místě. Jak moc těžké bude ho udržet i v jarní části?
Hrozně těžké. Měli jsme celkem dobrý vstup do ligy, když jsme z prvních tří kol uhráli sedm bodů. Pak už přišly nějaké porážky, ten závěr podzimu nás ale dostal zase hodně nahoru. Ta větší porce utkání však teprve přijde. Já bych si hlavně přál, abychom byli pokud možno kompletní a dobře odstartovali, to znamená vítězstvím nad Teplicemi.

Upřímně, nepřekvapilo i vás samotného, že jste po těch všech letních změnách zakončili podzim na stříbrné pozici?
Myslím, že určité překvapení to bylo. A to hlavně pro ty, co nás před sezonou viděli někde kolem osmého či desátého místa. Tím ale neříkám, že nás ještě nemůže potkat nějaká výsledková vrtule. Těch utkání bude ještě moc a ty top týmy jako Slavia, Sparta, Plzeň, Liberec nebo Ostrava pořád budí velký respekt. Každý z nich chce hrát nahoře, což je ale samozřejmě i náš případ. Můžu slíbit, že se o to popereme.

Hodně vzruchu vzbudily zprávy, že byste mohl převzít Viktorii Plzeň. Jak vážné to bylo?
Psaly to noviny. Řeknu vám to zcela na rovinu. I já jsem o tom četl, ale to je tak všechno. Se mnou nikdo z Plzně nemluvil. A to samé jsem hned druhý den řekl i mým hráčům. Jestli proběhlo nějaké jednání mezi panem Šádkem a panem Peltou, tak o tom já nic nevím. Ale mě osobně nikdo nekontaktoval. A pokud by se tak stalo, první, koho bych o tom informoval, by byli moji hráči. Takhle ale nebylo o čem mluvit. Na druhou stranu přiznávám, že pokud se moje jméno skloňovalo zrovna v Plzni, tak mě to těší. To by potěšilo každého trenéra. Kdo říká něco jiného, tak lže.

Plzeň se nakonec rozhodla podržet stávajícího kouče Adriána Guľu. Co když se mu však dařit nezačne, vedení ho během jara přece jen odvolá o osloví právě vás. Zvažoval byste tuto nabídku?
Tohle jsou čistě jenom spekulace. A já k nim nebudu zadávat žádnou příčinu tím, co by kdyby. S každým mluvím na rovinu. Situace je přesně taková, jak jsem vám ji popsal. Trochu mě zaráží, když nějaký trenér řekne, že dostal tři nabídky, ale nechce je prozradit. Když opravdu dostal tři nabídky, tak proč se bojí říct ta jména? Vždyť na tom nic není, ne? Ledaže by to nebyla tak úplně pravda (s úsměvem).

Pojďme teď k výrazné jablonecké posile, kterou se stal záložník Tomáš Smejkal z Jihlavy. Prý o něj stála také Slavia. Tak jak vás těší, že nejproduktivnější hráč FNL skončil právě u vás?
Je to jeden z té mladší generace hráčů, který měl ve druhé lize bodově velmi nadprůměrný podzim. Několikrát ho oslovila i Slavia a já myslím, že sám hráč už s přestupem tam počítal. Nakonec to ale nevyšlo, což se na něm trochu podepsalo. Už se ale začal zase probouzet a já jsem rád, že nakonec skončil právě u nás. Zatím má jen jeden ligový start a ve 22 letech má už nejvyšší čas, aby jich začal sbírat víc. Ale je jasné, že nejdřív se musí ještě trošku rozkoukat. Teprve si s ním sednu a proberu, jak to vidíme my i on. Pevně ale věřím, že pokud na sobě bude tvrdě pracovat, tak pro nás bude platnou posilou.

Jsou na spadnutí i některé další příchody?
Z hostování v Boleslavi se nám vrátil Dávis Ikaunieks, opačným směrem zamířil Tomáš Ladra. A já myslím, že takhle už zůstane tým pohromadě. Jiná situace by pochopitelně nastala, kdyby se nám někdo zranil a my na to museli reagovat. Nebo pokud by někdo odešel, což se samozřejmě také může stát. I proto zůstávám pořád ve střehu! Ale už jen kvůli tomu, že je takto krátká pauza, si žádný větší pohyb v kádru určitě nepřeji.

Ikaunieks prožil skvělé angažmá v Jihlavě, ale od té doby výkonnostně stagnuje. Znáte recept, jak ho zase nakopnout?
Uvidíme. Je to náš hráč a normálně trénuje s mužstvem, ale může se stát, že v případě adekvátní nabídky pro něj i pro nás ho pustíme jinam. Tak se nechme překvapit.

Už během podzimu se mluvilo o tom, že odejít by mohl útočník Jan Chramosta. Je to stále aktuální?
Žádnou nabídku na něj momentálně neevidujeme. A co jsem se s ním bavil, myslím, že ani on teď nemá žádnou touhu odsud odcházet.