Vaněk o Brnu: Kromě tří top českých klubů - Slavie, Plzně a Sparty - bych po jiné štaci už ani netoužil

Vaněk o Brnu: Kromě tří top českých klubů - Slavie, Plzně a Sparty - bych po jiné štaci už ani netoužil

Středopolař Zbrojovky Brno Ondřej Vaněk, který si vyzkoušel turecké i ruské prostředí a na své konto si připsal osm mezinárodních vystoupení za české áčko, ve své profesionální kariéře ničeho nelituje.

"Dosáhl jsem toho poměrně dost, to mi je zatím třicet. Fotbalu jsem obětoval hodně, zůstával jsem i v Jablonci po tréninku na hřišti a pořád si přidával. Po večerech jsem chodil běhat. Zní to jako klišé, ale když tomu nedáš víc, nebudeš lepší než ostatní. Vydržel jsem poměrně dlouho i venku, jiní se vracejí po roce jako já z Turecka. Možná jsem se v Plzni trochu uspokojil, ale obětoval jsem tomu hodně. Teď chci Brnu co nejvíce vracet. Proč by se tu nemělo něco podařit jako v Plzni? Limba do ní taky přišel jako zralý fotbalista a nakonec v ní zažil nejlepší období," přednesl v interview pro aktualne.cz svěřenec Richarda Dostálka.

U jeho trenérského předchůdce Miloslava Machálka to však jednoduché neměl. "Je jasné, že když máte u trenéra důvěru, tak se hraje úplně jinak. Ale to je v každé lidské činnosti, když vám šéf věří. Hned se vám povolání dělá radostněji. Dostálek s námi víc mluví, je to příjemnější nejen pro mě. Každý trenér má svůj styl, své oblíbence, nemusíte mu do něj zapadat. To je jako ve škole. Když vás má učitel rád, nosíte domů jedničky, když ne, propadáte. Navíc první liga je jiná než druhá, co v ní fungovalo, už na nejvyšší soutěž nestačí. Já ji znám, dvakrát jsem ji s Plzní vyhrál. Ve druhé lize jsme stříleli dost gólů, aby ne, když jsme měli podmínky úplně jiné než ostatní týmy. Jinde chodili do práce a trénovali večer. Bylo by špatné, kdyby se nám proti nim nedařilo. To byla naše povinnost. Když jsem sedával na tribuně, nebylo to příjemné, ale rozhodl jsem se vydržet. Už jsem nechtěl hledat něco jiného," pokračoval na aktualne.cz muž, jenž prošel i Slavií, Plzní, Hlučínem či Jabloncem.

Jak náročné pro psychiku je bojovat o záchranu? "Je to výzva, na kterou je nás naštěstí víc. S tím se musíme vyrovnat. Nemá cenu podléhat nějaké depresi, není za námi ještě ani půlka ročníku. Poztráceli jsme body se soupeři, které jsme měli porazit, to je špatné. A také nás mrzí, že nejsou diváci. Ti nám vždycky hodně pomáhali," doplnil.

V létě 2021 oslaví někdejší hráč Ufy a Kayserisporu jednatřicáté narozeniny. Jak vidí svou profi dráhu dál? "Jsem v Brně doma, když bude o mě zájem, budu chtít hrát co nejdéle. Kromě tří top českých klubů - Slavie, Plzně a Sparty - bych po jiné štaci už ani netoužil, nechce se mi kodrcat někde jinde. A také bych chtěl Brnu, které mě vychovalo, něco trošku vrátit. Bydlím asi 300 metrů od stadionu, jsem rodák z Králova Pole. Lužánky ovšem pamatuju, jako žák jsem tam podával balony. A taky jsme tam trénovali," zakončil na aktualne.cz majitel dvou českých titulů z let 2015 a 2016.

Konec Mandouse na Hané? Sigma přivedla dvoumetrového Slováka Macíka

Zdroj: aktualne.cz

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.