Dostálek: Taky by se mi někdy hrozně líbilo rozkopat kabinu, ale myslím si, že to stejně k ničemu není

Dostálek: Taky by se mi někdy hrozně líbilo rozkopat kabinu, ale myslím si, že to stejně k ničemu není

Richard Dostálek (46) rozhodně neměl špatnou kariéru. Dostal se do reprezentace a na klubové úrovni si zahrál nejen za Brno, ale i za Slavii, Rubin Kazaň či Erzgebirge Aue.

Současná mladá generace to však podle něj neví a to dokonce ani někteří jeho svěřenci ze Zbrojovky. "Ve Zbrojovce je plno hráčů, kteří netuší, že jsem hrál fotbal. Zeptejte se deseti z nich, devět vám dá špatnou odpověď," překvapil v interview pro idnes.cz dvojnásobný vítěz domácího poháru z let 1999 a 2002.

Ještě před usednutím na lavičku brněnského áčka absolvoval stáž u našich západních sousedů, kde čerpal poznatky od mladšího kolegy Domenica Tedesca, jenž aktuálně vede Spartak Moskva a v minulosti seděl na lavičkách Aue nebo Schalke 04. "Na stáži v Německu u trenéra Domenica Tadesca se mně neskutečně líbilo, jak měl propracovanou práci s detaily. To se snažím přenést i na svoje hráče. Aby pracovali s detailem v situacích, které jsou pro zápas důležité,“ pokračoval na serveru idnes.cz ten, jenž stál ještě operuje i jako hráč a to v krajském přeboru v dresu Bosonoh.

Jakým je vůbec trenérem? "Už při studiu licence nás učili, jaké jsou trenérské typy. Každý si může vybrat, co je mu blízké. Někdy to ve mně bublá, někdy bych hrozně rád vybouchnul, ale není to tak jednoduché. Je potřeba pořád zůstat koncentrovaný, protože jinak vám emoce mohou změnit úsudek a vidění situace. Pamatuji si ze svých hráčských let, kdy trenér řádil tak, že rozkopal kabinu. Mně by se to taky někdy hrozně líbilo, ale myslím si, že to stejně k ničemu není. Někdy je potřeba na hráče zvýšit hlas, a to i v momentě, kdy mužstvo funguje - proto, aby se neuspokojili, aby zůstali koncentrovaní, aby přemýšleli. To je pak věc, kdy člověk musí udělat, co ani nechce. Spíš je to takové hrané," doplnil idnes.cz citovaný šéf aktuálně šestnáctého celku tabulky, která má za sebou účast na Tipsport Malta Cupu.

Jaký rozdíl vidí mezi rolemi trenéra a kouče? "Koučování zápasu je vrcholem celého týdne, ale je to jen těch konkrétních 90 minut. Vy potřebujete na ten zápas mužstvo nachystat, a tahle práce je podle mého názoru podstatně důležitější. V dnešní době, kdy na stadionu nejsou lidi, je to pro nás jednodušší. Pokyny se k hráčům dostávají celkem snadno. Stejně jsou ale někteří hráči, kteří jsou zabednění jak berani, můžete na ně křičet desetkrát a oni tu hlavu na vás neotočí. Přitom to s nimi nemyslíte zle, chcete jen předat pokyn. To je někdy na zbláznění. Mužstvo se ale koučuje líp, protože je bez atmosféry všechno slyšet," přidal Dostálek.

A jakým stylem by se rád prezentoval? "Strašně by se mi líbil náročný agresivní fotbal, jako jsme hráli kdysi my za Lužánkami. Dnes jsou ale hráči už vedeni jinak. Hlavně to není o mně. Snažím se z hráčů dostat, co to jde. Vycházíme z pozice šestnáctého týmu první ligy s devíti body, a abychom se zachránili, tak potřebujeme uhrát body. A ty můžeme uhrát jedině naprosto perfektní prací do defenzivy, v deseti lidech, ze které pak můžeme vycházet do útočné fáze," uzavřel na idnes.cz nadřízený Vaňka, Dreksy, Texla a spol.

Sigma se pochlubila novým generálním sponzorem. Vrátila se do známých rukou a napodobila Spartu...

Zdroj: idnes.cz

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.