Hložek se potřetí za sebou ocitl na dorosteneckém trůnu, bodovali i Ambros z Wolfsburgu či Grygar z Interu

Hložek se potřetí za sebou ocitl na dorosteneckém trůnu, bodovali i Ambros z Wolfsburgu či Grygar z Interu
OBSAHUJE VIDEO

Reprezentant Adam Hložek zvítězil v kategorii nejlepší starší dorostenec roku 2020, a obhájil tak prvenství z roku 2019. Galavečer Grassroots se tentokrát kvůli omezením v souvislosti s pandemií koronaviru nemohl konat jako obvykle na pražském Žofíně a byl netradiční formou v podobě pořadu Udělování cen XIX. Galavečera našeho fotbalu předtočen pro vysílání ČT sport.

Galavečer neprofesionálního fotbalu tradičně zahajuje nový fotbalový rok. Fotbalová asociace České republiky již po devatenácté ocenila nejlepší hráče a trenéry v kategoriích mládežnického, ženského i neprofesionálního fotbalu.

„Předchozích osmnáct let jsme se všichni mohli společně setkat na Žofíně, letošní ročník jsme kvůli omezením v souvislosti s pandemií COVID-19 vytvořili v jiném formátu. Chci moc poděkovat, že se galavečer uskutečnil tímto krásným náhradním způsobem,“ uvedl Otakar Mestek, vedoucí Úseku Grassroots Fotbalové asociace České republiky.

Těžkého úkolu vynahradit všem dojmy ze zaplněného krásného sálu pražského Žofína a vytvořit zajímavou podívanou, dostupnou prostřednictvím ČT sport, se ujal úspěšný scenárista a režisér Petr Kolečko. Celým pořadem Udělování cen XIX. Galavečera našeho fotbalu pak v roli moderátora provedl Pavel Horváth, někdejší reprezentant a nynější trenér prvoligové Příbrami.

Mezi oceněnými za kalendářní rok 2020 se znovu objevil osmnáctiletý Adam Hložek. Ofenzivní hráč pražské Sparty již cenu pro nejlepšího staršího dorostence přebíral loni. Rok předtím se zase stal nejlepším mladším dorostencem.

Hložek měl úspěšný rok, v září dokonce debutoval v reprezentačním A-týmu, v utkání Ligy národů na Slovensku nastoupil v základní sestavě, pomohl k výhře 3:1 a stal se historicky nejmladším českým reprezentantem.

„Adam dokazuje vlastně již každoročně, jaký talent v něm český fotbal má. Přeji mu hlavně pevné zdraví a věřím, že z jeho potenciálu bude těžit v budoucnu samozřejmě i národní tým,“ nechal se slyšet předseda FAČR Martin Malík. 

V kategorii starších dorostenců se za Hložkem umístil jeho klubový spoluhráč Adam Karabec, z třetího místa se může těšit Jakub Drozd z Baníku Ostrava.

Cenu Vlastislava Marečka pro Talent roku 2020 v kategorii mladšího dorostu získal šestnáctiletý záložník Samuel Grygar, který v září přestoupil z Baníku Ostrava do Interu Milán. Na druhém místě se umístil Lukáš Mašek z Mladé Boleslavi, třetí skončil Lukáš Ambros, jenž v létě vyměnil dres Slavie za německý Wolsfburg.

Mezi ženami získala ocenění Talent roku 2020 hráčka Sparty Aneta Pochmanová, která na podzim debutovala i v A-týmu žen a loni byla ve stejné kategorii třetí. Za ní se umístily Olivie Lukášová ze Slavie a Lucie Jelínková hrající za 1. FC Slovácko.

V kategorii Trenér roku 2020 obhájil prvenství trenér reprezentačního A-týmu žen Karel Rada. Národní tým si pod jeho vedením ve své kvalifikační skupině o ME 2022 drží 2. místo zajišťující baráž, stále však čeká na dohrávaný únorový duel Polek ve Španělsku.

V kategorii mládežnických trenérů v ženské kopané zvítězila Oľga Kušnierová z Lokomotivy Brno Horní Heršpice.

Udělování cen XIX. Galavečera našeho fotbalu pamatovalo také na nejlepší trenéry v mužských mládežnických kategoriích. Mezi dorosteneckými trenéry se ocenění dočkal Radim Zajíc (Moravskoslezský KFS). Mezi trenéry žákovských a přípravkových kategorií si ocenění vysloužili František Hájek (FK Spartak Kaplice) a Jaroslav Stejskal (FC Slovan Ivančice).

Grassroots oceňuje každoročně také výjimečné počiny v oblasti Fair Play, za rok 2020 tuto cenu získal Ondřej Soběslav. Kolínský obránce patnáct minut masíroval srdce rozhodčího Luboše Valy, kterého o poločasové přestávce přípravného duelu Kolína s rezervou Slovanu Liberec postihla srdeční příhoda, čímž sudímu zachránil život.

Nejlepší hráč roku 2020 - starší dorost

1. místo – Adam Hložek (AC Sparta Praha)

2. místo – Adam Karabec (AC Sparta Praha)

3. místo – Jakub Drozd (FC Baník Ostrava)

Talent roku 2020 – mladší dorost – Cena Vlastislava Marečka

1. místo – Samuel Grygar (Inter Milan)

2. místo – Lukáš Mašek (FK Mladá Boleslav)

3. místoLukáš Ambros (VfL Wolfsburg)

Talent roku 2020 – ženy

1. místo – Aneta Pochmanová (AC Sparta Praha)

2. místo – Olivie Lukášová (SK Slavia Praha)

3. místo – Lucie Jelínková (1. FC Slovácko)

TRENÉRSKÉ ANKETY:

Trenér roku 2020 – přípravky 

Jaroslav Stejskal (FC Slovan Ivančice)

Trenér roku 2020 – žáci

František Hájek (FK Spartak Kaplice)

Trenér roku 2020 – dorost 

Radim Zajíc (Moravskoslezský KFS)

Trenér roku 2020 – ženy

1. místo – Karel Rada (reprezentace ČR)

2. místo – Miroslav Zbořil (1. FC Slovácko)

3. místo – Jan Navrátil (WU19)

Ta Sparta je snad prokletá?!

Zdroj. FAČR