Ščasný: Proč se kromě tří prvoligových klubů neozvaly další a neukázaly, že chtějí něco změnit?

Ščasný: Proč se kromě tří prvoligových klubů neozvaly další a neukázaly, že chtějí něco změnit?

V pondělním pořadu Tiki-Taka na O2 TV Sport se řešila i fotbalová fevoluce, za níž stojí Vladimír Šmicer. V jednom z křesel byl na základě pozvání Petra Svěceného přítomen jak on, tak bývalý zaměstnanec Sparty Zdeněk Ščasný, který byl  ohledně ozdravení tuzemského fotbalu v jistém směru skeptický.

Třiašedesátiletý odborník s minulostí v Debrecínu, OFI Kréta či Panathinaikosu Atény poukázal mimo jiné i na to, že se veřejně vyjádřily ke kauze vyšetřovaného Romana Berbra pouze tři kluby, a to FC Slezský Opava, Bohemians Praha 1905 a FK Teplice.

A to není z 18 prvoligových adres zrovna mnoho. "Opravdu snaze fandím, aktivity podporuji. Kluci, kteří jsou zajištění a mohli by trávit dny po golfech, věnují svůj veškerý čas tomu, aby se fotbal mohl změnit. Je to obdivuhodné, ale ptám se, proč taková aktivita nevznikla ještě o něco dřív, než začalo vyšetřování Romana Berbra. A druhou věcí je, jestli reálně věřím ve změnu. Ptám se, proč se kromě tří prvoligových klubů neozvaly další a neukázaly, že chtějí něco změnit. Nevidím obrovskou snahu ze strany klubů, které by přitom měly být první," podotkl v televizním vysílaní někdejší stratég Teplic, Viktorie Žižkov, Mladé Boleslavi či Chmelu Blšany.

Korupce nejde vymýtit mávnutím proutku. "Všichni, kteří fotbalem prošli a procházejí, včetně současných aktérů, se s korupcí nějakým způsobem setkali. Věřím, že existují lidé, kteří jsou čistí, ale je jich drtivá menšina. Každý chtěl nějakým způsobem najít výhody pro sebe. Máme opravdu dostatek lidí, co chtějí prostředí vyčistit? A proč by měl fotbal vypadat jinak než politika?," ptal se známý kormidelník, jehož syn Michal už má trenérské zkušenosti s vedením Spartaku Trnava, Senice i Nitry a jehož dcera Pavlína byla ve své době českou fotbalistkou číslo 1.

Svůj pesimismus podpořil i příkladem z někdejší kauzy Ivana Horníka, po které se také nevyčistilo úplně všechno. "Většina lidí kope do Berbra i do fotbalu a myslí si, že budou díky tomu čistější. To se dělo už v době, kdy se zinscenovala hra o Ivanu Horníkovi. Bylo to vtipné, legrační, ale fotbal se zase nevyčistil. Nebyla ani snaha. Tím, že do něj někdo začne šít, není čistší. Vidím věci v širších souvislostech, i proto jsem skeptický v tom, že se něco výrazně změní," krčil rameny Ščasný, jenž je bez klubového angažmá od roku 2019.

Nebýt Bohemky, už bych na fotbal ani nechodil, přiznal Trojan, jenž pomáhá ozdravovat fotbal

Zdroj: O2 TV Sport

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.