Šmicer: Slavia by měla mít někde v okolí Prahy minimálně 10 hřišť. Můj sen je budovat u nás něco takového

Šmicer: Slavia by měla mít někde v okolí Prahy minimálně 10 hřišť. Můj sen je budovat u nás něco takového

Čelní představitel Fotbalové evoluce Vladimír Šmicer (47) by byl rád, kdyby transparentní volby do FAČR proběhly co nejdříve. Spolu se svými nejbližšími spolupracovníky, mezi které patří i Jan Koller či Tomáš Ujfaluši, se proto snaží hledat cesty a možnost, jak to uskutečnit.

Samotná fotbalová asociace tomu podle jeho slov bohužel nakloněná není. "Mně přijde, že třeba teď na Strahově už skoro nedělají fotbal, ale jenom politiku. Ne všichni, samozřejmě. Ale FAČR má být servisní organizací pro okresy a kluby. A já odtamtud cítím jenom boj o moc, o rozhodčí… Přitom ligu už si řídí profesionální fotbal, to by neměla být starost asociace, ta by hlavně měla vytvářet podmínky pro mládež. Člověk objíždí okresy a vidí, jak málo je třeba na řadě míst umělek. Kolikrát je k dispozici jediná pro celý okres. Zanedbaná infrastruktura tréninkových ploch je podle mě obecně největší problém našeho fotbalu. Potom nemůžeme vychovávat potřebné množství talentů, to se ve fotbale ohromně odráží. Žádný český klub nemá tréninkové centrum na úrovni průměrného klubu z Německa, Anglie, Francie. Dejme tomu Sparta má na Strahově slušné zázemí, fajn. Ale třeba Slavia by měla mít někde v okolí Prahy minimálně deset hřišť, z toho alespoň pět travnatých, umělku krytou i normální, zázemí pro celou mládež. To je můj sen, budovat v Česku něco takového. To samé v Ostravě, Olomouci, v Brně. A na spoustě dalších míst. To je ten základ, od kterého se fotbal může někam odrazit," pronesl v rozhovoru pro server seznamzpravy.cz vicemistr Evropy z roku 2006.

Zdeněk Ščasný tento týden připomněl, že se proti stíhanému Romanu Berbrovi dosud veřejně postavily pouze tři prvoligové kluby z osmnácti. Také exreprezentant přiznal, že se zatím nesešel se zástupci Slavie či Sparty a jednání jsou teprve v plánu. "Nic takového zatím neprobíhá, koncentrujeme se na okresy a kraje. A když uvidíme, že tam zájem o změnu je, přijde čas na jednání s těmi velkými hráči na klubové úrovni. Určitě si s nimi budeme chtít sednout a probrat to s nimi. Otázka je, jestli oni budou mít zájem probrat to s námi. Zatím jsem na toto téma nehovořil ani s šéfem Slavie Jaroslav Tvrdíkem, ale máme takový náťuk, předběžnou domluvu, že si na to spolu sedneme. Vždyť s kým jiným už bych se já měl bavit, když ne se Slavií! A teď vážně: Já na to jednání, až přijde jeho čas, nepůjdu s tím, abych požádal Slavii o vyjádření podpory Fotbalové evoluci. Já tam půjdu proto, abych se dozvěděl, jakou má pan Tvrdík vizi budoucnosti českého fotbalu. A věřím, že se to protne, že Fevoluci podpoří všechny kluby. Vždyť to, co chceme, jsou věci dobré pro celý fotbal a jeho rozvoj. Mnozí o nás mluví jako o naivních revolucionářích, ale my prostě vidíme, že se tu základní věci dělají úplně špatně. A tak nám přijde normální s tím něco udělat. Já nejsem moc diplomat, jsou věci, které jsou u mě jen černé, nebo bílé, nic mezi tím. Jsou aspekty, před kterými už se prostě donekonečna nedají zavírat oči," přiznal na stránkách seznamzpravy.cz někdejší ofenzivní hráč Racingu Lens, Girondins Bordeaux či Liverpoolu, jehož mezinárodní konto zdobí 80 vystoupení a 27 branek.

Jedním z potenciálních soupeřů by pro "Štístko" mohl být i jeho bývalý kolega z nároďáku Karel Poborský, jenž je v současnosti zaměstnán Fotbalovou asociací a může kandidovat znovu. S o rok starším "Stevem" už naopak hovořil. "I s Karlem už jsme si nad těmi věcmi sedli. Je zaměstnanec svazu, to je jasné. Ale také je to můj kamarád, se kterým se samozřejmě známe spoustu let. Řekl jsem mu, že doufám, že by ten náš případný souboj proběhl ve férovém prostředí, že na sebe přece nebudeme vytahovat žádné blbosti, to by bylo zbytečné. On na to pověděl, že už moc předbíháme. Každopádně stát se to může, že budeme kandidovat proti sobě. Každopádně Karel chce na svazu působit dál. A je to tak dobře. Pro mě je Karel dobrý, ne všichni na Strahově jsou samozřejmě špatní. Karel fotbalu rozumí a chce mu pomoci, a to je důležité. Však jsem mu taky řekl: Karle, neboj, ať se stane cokoli, já s tebou na Strahově počítám!," uzavřel zeť Ladislava Vízka, jehož čerstvé stanovisko publikoval web seznamzpravy.cz.

Čtvrtníček: Když je teď člověk ve splínu, ať si vzpomene, že policie sebrala Berbra. A hned mu bude líp

Zdroj: seznamzpravy.cz