Posila Zlína Potočný: Ať se celé kolo klidně odloží. Je to o zranění, na těchto terénech jsme víc vojáci než fotbalisti

Posila Zlína Potočný: Ať se celé kolo klidně odloží. Je to o zranění, na těchto terénech jsme víc vojáci než fotbalisti
ROZHOVOR

V dresu Baníku mohl ve zbytku jara bojovat o evropské poháry, místo toho ho však ve Zlíně čekají spíš bitvy o záchranu. Svého rozhodnutí načas změnit vzduch ovšem devětadvacetiletý Roman Potočný rozhodně nelituje. Věří tomu, že na jihu Moravy se dostane zpět do pohody a od léta už bude zase válet v Ostravě. Co ho svazovalo v hlavě, kolik klubů o něj stálo či proč by byl rád, kdyby se o víkendu vůbec nehrálo, to vše poodkryl v rozhovoru pro eFotbal.cz.

I když jste ve Zlíně zatím jen pár dní, jaký dojem na vás ten klub udělal?
Působí na mě hrozně pozitivně. Vládne tady fakt rodinná atmosféra, třeba skoro všichni si tu tykají. Navíc jsem rád, že mě Zlín opravdu moc chtěl. Právě velikost toho chtíče rozhodla, že jsem šel právě sem.

Vaším novým trenérem je Bohumil Páník, s nímž jste se těsně minul v Ostravě. Co přesně od vás očekává?
Samozřejmě mi už něco nastínil. Co přesně to bylo, bych ale do médií raději neříkal. Každopádně je jasné, že jsem přišel zvýšit produktivitu týmu. Góly se ode mě čekaly už v Baníku a čekají se i tady. Díky tomu, že jsem se předloni na podzim trefil v dresu Liberce hned devětkrát, je ode mě čeká už úplně každý. Přitom já ale na góly vždycky radši nahrával, než je sám střílel.

Neupletl jste si tím životním podzimem na sebe trochu bič?
Tak já nějaké hráčské body, ať už za góly či asistence, sbíral v Liberci i ty sezony předtím. Je ovšem fakt, že pod trenérem Pavlem Hoftychem se mi dařilo asi úplně nejvíc. Ten podzim se pak povedl i celému týmu, z čehož jsem tehdy těžil hlavně já s Péťou Musou.

Můžete hrát v útoku i na krajích zálohy. Kde se cítíte lépe?
Tohle je mi asi jedno. Myslím, že jsem ve fotbale tak univerzální, že mohu naskočit snad úplně všude. V Liberci jsme tenkrát hráli hodně na brejky a v takovém stylu mi to nejvíc sedí na pravé záloze. Ještě pod trenérem Trpišovským jsem si ale několikrát zkusil i pozici tzv. halvbeka, tedy takového brzdiče, jak říká pan Páník.  

Váš příchod do Zlína se skutečně zrodil až na poslední chvíli, nebo jste o něm přemýšlel už delší dobu?
Že má o mě Zlín zájem, jsem se dozvěděl v neděli v devět večer. Během pár hodin pak došlo k dohodě. Přitom já jsem o tom, že bych pro zbytek jara odešel někam hostovat, přemýšlel už 14 dní předtím. Tehdy mi ale vedení Baníku řeklo, že mě nikam nepustí. Pak do toho však vstoupil můj manažer Jirka Müller s tím, že by mi hostování pomohlo. A já s tím souhlasil. Nabídek jsem dostal víc, ale vyšel z toho právě Zlín. Jeho zájem mi přišel ze všech nejkonkrétnější.

Prozradíte, kdo další se vám ozval?
Jména klubů bych si nechal pro sebe, ale bylo to nějakých šest klubů.

Premiéra v dresu Zlína vás čeká už v sobotu na hřišti brněnské Zbrojovky. V tabulce dělí oba týmy jen pět bodů, navíc se jedná o moravské derby. Lepší zápas na to se poprvé ukázat jste si snad ani nemohl přát…
Na těch terénech, na kterých se aktuálně hraje, se toho bohužel moc ukázat nedá. To je fakt hrozné. Míč se vám pořád někam odráží a je to často spíš o náhodě než o nějakém fotbalovém umu. Tak to bohužel je.

Bývalý elitní stoper Honza Rajnoch už ve své pravidelné glose pro eFotbal vyzval vedení soutěže, aby v příští sezoně začalo fotbalové jaro mnohem později, a to klidně na úkor kratší letní pauzy. Jeho slova byste tak asi podepsal…
To určitě ano. Vždyť na tomhle jsme mnohem více vojáci než fotbalisti! Rozhodně jsem pro, ať se liga hraje spíš v létě, kdy jsou hřiště ve skvělém stavu. I ten fotbal pak vypadá samozřejmě jinak, když vám míč neskočí třikrát na holeň a pětkrát na koleno…

Na brankáře by teď mohly ale platit petardy z dálky, což je právě vaše obávaná zbraň. Tak schováváte si jednu takovou i na Zbrojovku?
Pokud mi balon neuskočí hned někam pryč, tak by se jedna taková střela ujmout možná mohla (usmívá se). Ale ne, na to se samozřejmě nechci vymlouvat, protože ty podmínky jsou pro každého stejné. Nicméně já fakt tvrdím, že by se na tomhle hrát prostě nemělo. Klidně ať se celé kolo odloží na nějakou volnou středu, protože tohle je o zranění. A s fotbalem to vážně nemá nic společného.

Hned po svém příchodu do Zlína jste zmínil, že si tam jdete vyčistit hlavu. Cítil jste v Baníku až příliš velký tlak?
Ten tlak jsem si na sebe vytvořil já sám. Přišlo mi, že každý čeká, že se za půlku sezony trefím zase skoro desetkrát. Já dal ale za celý loňský rok góly jenom čtyři, což přitom na pravého záložníka snad není úplně tak hrozné číslo. Já to ovšem vnímal tak, že neplním očekávání, kvůli kterým si mě Baník přivedl. Pevně ale věřím, že jsem tam neřekl poslední slovo. Jen chci teď sám sobě dokázat, že fotbal hrát pořád ještě umím.

Dával vám i někdo z klubu najevo, že těch gólů čekal od vás víc?
To říct nemůžu. Skutečně to bylo hlavně o tom, že sám od sebe jsem zkrátka čekal něco lepšího. A jak jsem se tím víc a víc užíral, tak to samozřejmě bylo čím dál horší.

Váš aktuální plán je tedy jasný. Chytit formu ve Zlíně a pak to v Baníku zase rozbalit na plné pecky...

Přesně tak!

Vzestup Sparty by pomohl i Slavii, je přesvědčen Siegl. Co si myslí o Vrbovi a jakou výtku má k Julišovi?