Slavia už umí vyhrát i s chybujícím gólmanem. A ochránci Slovácka Mynářovi sebral prezident Zeman prémie

Slavia už umí vyhrát i s chybujícím gólmanem. A ochránci Slovácka Mynářovi sebral prezident Zeman prémie
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Vypadlo to ve Fortuna:lize na pěknou zápletku v boji o titul. Ještě v 72. minutě totiž Slavia, která měla v nohou čtvrteční náročný duel EL v Leicesteru, prohrávala v Uherském Hradišti 1:2 a spěla v nedělním duelu s letos rovněž neporaženým Slováckem k první prohře v ligové sezoně. Jenže pak „Štístku“, trenéru Trpišovskému, vyšla série střídání a náhradník Lingr osm minut před koncem hlavou rozhodl o tříbodovém zisku červenobílých. A jelikož Vrbovu Spartu zastavil v největším rozletu covid, a nemohla tak na Letné očekávaně vyhrát nad Příbramí, místo pětibodového rozdílu mezi pražskými „S“ činí sparťanská ztráta nyní jedenáct bodů. 

Nutno uznat, že Slavia se během sezony, na rozdíl třeba od zápasů na hřišti Midtjyllandu (1:4), Beer-Ševy (1:3) či Příbrami (3:3), naučila vyhrávat už i zápasy, kdy ji nepodrží či přímo „potopí“ brankář. 

Ondřej Kolář měl podle mého názoru podíl na obou inkasovaných gólech v Uherském Hradišti. Na tom prvním se shodli i experti ve studiu O2 TV Sport, při druhém v tom sice „lítalo“ víc hráčů, ale gólman, o němž je údajně zájem i v Anglii, by si i s touto situací měl poradit a nedostat další gól v poslední vteřině poločasu v tak krátké době (dva v Příbrami, jeden v Uherském Hradišti).  

Velký rozdíl v mentalitě

Že nejde jen o můj názor, potvrzuje třeba ještě mnohem přísnější a „lajkovaný“ fanouškovský příspěvek Miroslava Biernata na serveru sport.cz: „Kolář je neuvěřitelně nadhodnocený brankář, je to největší slabina Slavie, i když asi spousta jejích fanoušků se mnou nebude souhlasit. A stojím si za svým názorem, i když je o něj zájem v Anglii. Ale takové štěstí, jako měl Čech na obranu v Chelsea, on mít nebude.“

Jiný fotbalový příznivec,Ota Ledvinka k tomu pak ve stejné diskuzi uvádí: „Tady je vidět rozdíl v mentalitě Slavie. Slovácko vyčítá svému brankáři Nemravovi nechycenou Stanciovu parádu z volného přímého kopu, která znamenala slávistické vyrovnání stavu na 2:2. Slavia Kolářovi nevyčítá nic, a přitom šlo o dvě hrubky na úrovni okresního přeboru. JT nikdy chyby svým fotbalistům nevyčítá v médiích a netoleruje ani mediální kritiku hráčů navzájem. Slovácko, bohužel, nemá špetku pokory. Nehrálo vůbec špatně, ale vlastně nijak branku Slavie samo neohrozilo a ze hry nic moc nemělo. Oba góly mu spadly z nebe, to jest díky Kolářovi. Statistiky to potvrzují.“

Už jsem slyšel, že Kolář má prý nyní místo v bráně jisté i proto, že začal chodit s dcerou klubového bosse Jaroslava Tvrdíka. To bude nejspíš nesmysl, protože Jindřich Trpišovský si do toho moc mluvit nenechá a Ondřej Kolář, jehož vedl už v Liberci a vzal si ho k sobě do Edenu, patří k jeho největším oblíbencům.

Kolář byl kritizován už v počátcích svého působení ve Slavii, pak se hodně zlepšil a dostal se právem i do reprezentace, ale nyní jako by se vrátil výkonnostně zpět, jeho suverenita nebývá vždy podložená výkonem. Že by jeho výkonnost poznamenal covid, kterou i se svou novou partnerkou prodělali na přelomu roku?

Na druhou stranu udělal v neděli osudovou chybu i brankář Slovácka Vít Nemrava, když za stavu 2:1 udělal za zdí nesmyslný krok doleva a pak na Stanciovu přesnou střelu z volného přímého kopu nedosáhl. Tam se utkání lámalo.

Slovácko si stěžuje na rozhodčího Proskeho

Progresivní a úspěšný trenér Slovácka Martin Svědík si po zápase stěžoval, že před tím klíčovým trestňákem došlo k faulu na hráče domácích Sadílka, ten to ostatně tvrdil také. 

Základní otázka zní: jak je možné, že na šlágr 21. kola, na zápas třetího s prvním byl nominován jeden z „nejprovařenějších“ sudích Berbrovy éry, „Náčelníkův“ oblíbenec z Ozaniakova Opavska, Zbyněk Proske? 

Buď jak buď, Slovácko je zrovna týmem, jemuž v nedávné minulosti sudí příliš neškodili. Zákulisím totiž šly zvěsti, že je to i kvůli vlivnému „ochránci“ tohoto týmu, hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi, jenž je mj. i přítelem slávistického šéfa Jaroslava Tvrdíka. 

Ostatně v Edenu chodil do VIPu v poslední době nejen Mynář, který velmi výhodně koupil vilu v nedalekých Strašnicích, ale jednou tam přišel i prezident Miloš Zeman. Ten se v nedělní Partii na Primě nechal slyšet, že sice „má Slavii rád“ (od té doby, co ji vlastní Číňané), ale že Mynářovi  za nedávnou „prymulovskou“ návštěvu zápasu EL s Leicesterem řádně vyčinil a sebral mu za to sto procent měsíčních prémií. A teď k tomu porážka se Slavií navrch. I když kdoví  komu Mynář v neděli vůbec fandil... 

Slávisté mohou namítat, že minulou neděli zažili v zápase s Teplicemi (1:1) křivdu pro změnu oni, jelikož jim sudí Zelinka upřel jasnou penaltu za faul na otřeseného Lingra. To pak uznala i komise rozhodčích, což už je co říci.

Trenér Jindřich Trpišovský zase musel uznat, že: „Tenhle zápas, který byl v boji o titul velmi důležitý, nás stál hrozně moc nervů.“ 

Někdy slávistickému koučovi sice vyčítám chyby v koučování, ale v neděli to udělal dobře, když na hřiště poslal odpočatou trojici Kačaraba, Masopust a hlavně Lingr. 

Covid přepadl některé sparťany už podruhé

Sparťané, jásající u televize ještě dvacet minut před koncem, tak spadli zase do reality. Navíc kvůli masivnímu letenskému výskytu covidu jejich ztráta na Slavii vzrůstá, což z psychologického hlediska také není nejlepší. Tiskový mluvčí Ondřej Kasík si postěžoval, že někteří sparťanští  hráči chytili zákeřný čínský virus podruhé. 

Je to možné, ale zase mi to jen povzbuzuje nedůvěru ke kvalitě různých testů. Vzpomeňme si třeba, jak se situace s pozitivitou ze dne na den v říjnu měnila u českých reprezentantů při srazu mezi zápasy Ligy národů. Nebo pak v prosinci u Slavie, když byli jeden den pomalu všichni sešívaní pozitivní a druhý den zase všichni negativní. A nikdo se tím nijak zvlášť nevzrušoval.

Vzrušili se však konečně Mladoboleslavští, včetně svého trenéra Karla Jarolíma, protože se stal nevídaný zázrak a oni konečně v neděli vyhráli – 2:0 nad Karvinou. Takže to opravdu vypadá, že sestupující vzejdou z trojice Brno, Příbram, Opava. Zvlášť když Zbrojovka v sobotu večer doma prohrála 0:1 s Plzní, jež se nakonec k nějaké té pohárové příčce přece jen možná dokodrcá.

Sudí Pechanec ponižoval hráče Pardubic 

To by chtěl zase i Slovan Liberec, který už v páteční televizní předehrávce vyhrál nad ambiciózním nováčkem z Pardubic jasně 4:1. Což o to, to je v pořádku, což však nevypadalo úplně košér, byl výkon a chování sudího Ondřeje Pechance. Ten v závěru udělil mj. žlutou kartu pardubickému Hufovi přestože, jak se shodli i komentátoři ČT Sport, Východočech vůbec ani nefauloval. 

A když za chvíli došlo k dohadům na hřišti, odhalily ruchové mikrofony,  jak sudí Pechanec Pardubické častuje slovy: „Tady nejste v druhé lize, kde jste na to byli zvyklí.“ I komentátor zápasu Jiří Štěpán to označil za velmi nevhodné, zvlášť když Pardubice hrají o pozice v první polovině ligové tabulky.

Ano, říkalo se sice, že se Východočeši v minulém druholigovém ročníku údajně těšily nějaké Berbrově přízni, ale pokud tomu tak bylo a sudí Pechanec o tom něco ví, ať to sdělí na příslušných místech a nevhodné komentáře na trávníku a ponižování  jednoho ze soupeřů si nechá pro sebe. 

Doufám, že tohle nevhodné chování ligového arbitra bude řešit i komise rozhodčích, případně etická komise, která má, pokud je mi známo, sudí ve své gesci.

Nový kouč Baníku: S některými hráči si budeme muset o práci, kterou u nás teď odvádějí, promluvit

Za očistou fotbalu se skrývají pouze osobní ambice, pustil se Liba do Šmicera, Kollera a spol.

Bílek, Hapal nebo Weber? Kdo by se měl ujmout role kouče ostravského Baníku?