Glosa Honzy Rajnocha: Kačaraba potřebuje pravidelnou zápasovou praxi, Filla bych nevyloučil. Ve 2. lize nejvíc věřím pořád Hradci

Glosa Honzy Rajnocha: Kačaraba potřebuje pravidelnou zápasovou praxi, Filla bych nevyloučil. Ve 2. lize nejvíc věřím pořád Hradci
GLOSA

Už ve čtvrtek čeká slávisty další těžká pohárová zkouška proti týmu z Britských ostrovů, když do Edenu přijedou Glasgow Rangers. Myslím, že se tenhle blížící se duel trochu projevil i na druhé půli utkání sešívaných s Baníkem, kdy už domácí byli myšlenkami trochu jinde. Navíc při vědomí toho, že celý zápas hrají proti desíti. V čem vidím polehčující okolnosti pro zkrat Martina Filla a kdo je teď pro mě  největším aspirantem na sestup?

Musím říct, že Fillovo vyloučení už ve třetí minutě nedělního šlágru mi přišlo celkem přísně. Byl to sice faul loktem, kterého by se zvlášť takhle zkušený hráč dopustit určitě neměl, ale já bych za to Martina nevyloučil. Šlo o zákrok na Honzu Bořila, který je trošku provokatér a nejspíš tam bylo nějaké vzájemné hecování už před utkáním. A i když ten faul sice sám o sobě na červenou asi byl, došlo k němu hrozně brzy a celý zápas potom dostal úplně jiný ráz. Baník měl pak už jen hrozně malou šanci na úspěch. I tak to ale nezabalil a pod novým trenérem dokázal i v desíti vyhrát druhou půli, za což je třeba ho ocenit.

Na druhou stranu si myslím, že kluci ze Slavie už byli v hlavách jinde, a to samozřejmě na utkání s Glasgow Rangers. Vedli 2:0 a ještě hráli přesilovku, tak se to dá možná pochopit. Ale takto silnému týmu by se to stávat prostě nemělo a trenér Jindřich Trpišovský si k tomu jistě řekl své. Stejně jako ke stoperské dvojici Deli - Kačaraba, na které bylo vidět, že spolu hráli vůbec poprvé. Zvlášť Kačaraba je typ hráče, který potřebuje pravidelnou zápasovou praxi. Je to platný obránce, ale bohužel se mu stává, že když ze sestavy vypadne,   zápas či dva mu potom trvá, než se zase chytne zpátky. A projevilo se to i proti Baníku, kdy jeho dostupování i komunikace s Ondřejem Kolářem nebyly na takové úrovni, jakou by si Slavia asi představovala. Pramenilo z toho několik závarů a především ten černoušek tam defenzivu Pražanů dost větral...

Teď už se ale Slavia jistě soustředí především na souboj s Rangers, kteří o víkendu oslavili skotský titul. Už se tak mohou zaměřit jen na Evropskou ligu a určitě to bude těžký soupeř. Slavia začíná opět doma, takže prioritou pro ni bude hlavně neinkasovat. A já čekám zápas dost podobný tomu úvodnímu s Leicesterem. Takže taktický duel plný soubojů, v němž moc branek zřejmě nepadne.

Když jsme u toho, tak podobným stylem jako často Slavia začíná v lize vítězit i Viktorka Plzeň. Také ona se od prvních minut bezhlavě neřítí do ofenzivy a spíš se trpělivě drží svého plánu a organizace hry. Je více na balónu a většinou dominuje, takže pevně věří v to, že svého soupeře dříve či později utahá. A to se jí i daří. Začíná tak přibývat utkání, kdy o zisku tří bodů rozhodne až ve druhé půli, což byl případ i bitvy s Olomoucí. A zase to bylo zásluhou Jeana-Davida Beauguela, jehož hra jde teď herně nahoru a bezpochyby to je aktuálně útočník týmu číslo 1. Svou postavou je hodně platný při pokrytí míče i v mezihře, navíc dává důležité góly. A i když tak hra Viktorky pořád není par excellence, i díky němu teď tým začal vítězit, což je to nejpodstatnější.

Na druhé koleji se tak ocitl Zdeněk Ondrášek, ale hůl bych nad ním určitě nelámal. I on si vytváří šance, jen se mu teď nedaří je proměňovat. To však není nic, co by se nemohlo zlomit. Těch zápasů do konce sezony je na to pořád dost, a to ať už v lize nebo českém poháru. Navíc Zdeněk pracuje dobře v tréninku, což dokládají i slova trenéra Adriana Guľy. Ten je tak určitě jen rád, že má hned dva takové útočníky k dispozici.

To úplně jiné starosti řeší Příbram, která v lize nevyhrála už dlouhých deset zápasů. Pro mě je to spolu s Opavou momentálně největší kandidát na sestup. A i když nehraje úplně špatně , už se projevuje to, že když tak dlouho nezvítězíte, mladé mužstvo to samozřejmě poznamená. Trenér Pavel Horváth to má v tomhle směru dost složité. Příbram jistě pořád touží po tom se zachránit, také je však třeba se podívat na to, kde v klubu vlastně vidí svoji budoucnost. Zda třeba nechtějí mužstvo hlavně stabilizovat s nějakým dlouhodobějším výhledem na druhou ligu, ale teď přemýšlím hodně dopředu. V Příbrami jsou zajímaví hráči, proti zkušenějším borcům mají ovšem problémy.

A zastavím se i u prvního jarního kola druhé ligy. I tuhle soutěž samozřejmě sleduji a úplně nejvíc teď hlavně Hradec, kde na pozici kondičního kouče pracuje od zimy můj brácha Matěj. Vstup do jara Votrokům však nevyšel. Padli 1:2 v Líšni, která je tak vystřídala na čele tabulky. Sledoval jsem to na internetu a musím říct, že to pro Hradec byl celkem smolný zápas. Tím však rozhodně nechci nijak snižovat kvalitu domácích. Mají dobrý kádr i trenéra, kvalitně pracují s mládeží a v popředí tabulky nejsou náhodou. Navíc je jasné, že v Líšni není takový tlak na postup, takže ti kluci mohou hrát bezstarostný fotbal. Hlavním favoritem na postup pro mě zůstává však Hradec, který má naopak jednoznačný úkol vrátit se mezi elitu. Je to jedno z největších měst v republice a do ligy patří. Velmi mu přeji, ať se mu to podaří a ať se tam konečně vyřeší i stadion. A to samozřejmě i kvůli bráchovi, kterého ta práce hrozně baví a také on by si zasloužil nakouknout do nejvyšší soutěže. Navíc vím, že klukům může hodně pomoci, protože kondiční kouč je už dneska základ.

Celkově je pak tabulka druhé ligy letos strašně vyrovnaná. Bodové rozdíly mezi týmy jsou jen minimální a před námi je celé jaro, takže na jedno postupové místo může nakonec vystoupat kdokoliv. A o to zajímavější ta soutěž pro fanoušky je!

Marketingový ředitel Sparty Veselý: Majiteli Křetínskému se nová identita velmi líbí. Jak ji vnímají fanoušci a co se pro ně chystá dalšího?