Glosa Honzy Rajnocha: Spartě roste v Krejčím lídr. Tleskám Zbrojovce, Slovácku i odvážným rozhodčím!

Glosa Honzy Rajnocha: Spartě roste v Krejčím lídr. Tleskám Zbrojovce, Slovácku i odvážným rozhodčím!
GLOSA

Máme za sebou první ligové kolo po reprezentační pauze a je o čem se bavit. Nic na tom nemění fakt, že čtyři zápasy skončily 0:0, v dalších čtyřech utkání padlo dohromady deset gólů a pak tam byly devítigólové velikonoční hody Sparty s Teplicemi. Pozornost si zaslouží nejen utkání na Letné, ale i duel Slavie v Brně, stejně jako vystoupení Slovácka v Opavě. Speciální pozornost bych rád věnoval i rozhodčím, kteří ve dvou případech po zápase dokázali okomentovat svůj verdikt, za což jim tleskám. To je cesta, jak vrátit českému fotbalu větší důvěryhodnost.

Byl jsem zvědaví, jak si Sparta po trápení v Budějovicích povede doma s Teplicemi. Povedlo se napravit poslední zaváhání, ale je třeba taky říct, že soupeř jí to hodně usnadnil. Začalo to velkou chybou hned na začátku, kterou potrestal krásným gólem Hložek a tím Spartu nastartoval. Hložek opět ukázal svůj talent, jeho trefa byla báječná a Sparta pak hrála hodně v pohodě.

Speciální pozornost věnuji mladému Láďovi Krejčímu. Komentoval jsem jeho první ligový duel a už tehdy mě zaujal. Má na „triku“ pár drsných zákroků a za ty to pěkně schytal. Ale i přes své mládí je pro Spartu hodně platný hráč. Navíc na sobě neustále pracuje, má mentálního kouče, a to určitě se s přibývajícími zkušenostmi projeví. Na hřišti je to grázlík a provokatér a přesně takový hráč Spartě poslední roky chyběl. Přidává tomu nadstavbu. Na pozici šestky roste ve skvělého hráče, je to přirozený lídr.

Když dal třetí gól, tak jsem si říkal, jaká to byla škoda, že hrál za reprezentační jednadvacítku stopera. I z téhle pozice se dávají góly. Láďa Krejčí mi trochu připomíná mě v Boleslavi, kdy jsem dal za jednu sezonu dvanáct gólů a výborně nám fungovala spolupráce s Markem Matějovským. Láďa ukazuje, že má čuch na góly a roste v opravdovou osobnost. Celkově je Sparta pod trenérem Vrbou na dobré cestě, ale až následující zápasy ukážou, zda bude už v této sezoně úspěšná.

Nemůžu opomenout ani Slavii. Ta před Evropskou ligou na Arsenalu remizovala v Brně. Je překvapením, že právě Zbrojovka se stala týmem, který favorita dvakrát v sezoně připravil o body. Musím Brno za výkon hodně pochválit, nejvíc se líbil hráč Pachlopník. Výkon Brna se mi hodně zamlouval a tým má podle mého hodně před sebou.

Zápas samozřejmě ovlivnila rychlá červená karta a ta měla určitě vliv na výkon Slavie. Stalo se jí to podruhé za sebou. Zápasový program má teď hodně našlapaný, ani z hlediska zdravotního stavu na tom nejsou slávisté ideálně, a to hlavně, co se týče defenzivy.

Samostatnou kapitolou je pozice brankáře. Mladý Vágner je talentovaným brankářem, ale potřebuje ještě trochu času. Přéma Kovář možná ani nemyslel, že si ještě takhle zachytá. Ukázal, že je zkušený, zvládl to s chladnou hlavou. Ve Slavii všichni sledují, jak na tom je zdravotně jednička Kolář. Když by chytal, bylo by to plus. Zda půjde do zápasu na Arsenalu, to se asi rozhodne až na poslední chvíli. On sám musí cítit, jestli bude stoprocentně připravený.

A pak tu máme stoperskou dvojici. Slavia ztratila kvůli zdravotním problémům klíčového obránce Ondřeje Kúdelu. Dnes se k němu na marodku přidal i Deli. Kacharaba není pro Evropskou ligu na soupisce. Vedle Zimy to vidím na Bořila nebo Holeše. Slyšel jsem různé konspirace, že Slavia nechá Kúdelu doma schválně po té kauze ohledně zápasu s Rangers. Jak znám Jindru Trpišovského, když by byl Ondřej připravený, tak by určitě proti Arsenalu hrál. Mě by v téhle souvislosti spíš zajímalo, jestli vedení Slavie vůbec řešilo situaci ze zápasu s Rangers. Myslím samotný fakt, že Kudy za Kamarou šel. Úplně přesně si dovedu představit, jak to v Ondrovi vřelo a vůbec netuším, jestli bych se na hřišti sám dokázal ovládnout. Z pohledu trenéra tohle ale prostě nejzkušenější hráč musí ustát.

Hodně jsem se těšil na zápas Slovácka. To za stavu 0:1 ukázalo to, co ukazuje celou sezonu. Charakter. Trenér Svědík dostal čas tým poskládat a teď to přináší úspěchy. Slovácko pokračuje ve své jízdě, hraje moderní a náročný fotbal. Trochu mi to připomíná éru, kdy Pavel Vrba začínal v Plzni. Jsou tam hráči jako Sadílek, Daníček, Havlík, z tamní akademie se prosazuje Kohút. Je tam zkušený Petržela, znovu nastartoval Kliment. Tým mají dobře složený a úspěchu jdou naproti. V zápasech jeho hráči ukazují, že jim bod nestačí, což potvrdili v Opavě.

Pro spoustu lidí byla překvapením remíza Mladé Boleslavi s Příbramí. Hosté pod vedením nového trenéra Valachoviče hráli dvakrát v řadě 0:0 a zapracovali především na defenzivě. Tam je znatelné zlepšení. Mladá Boleslav je mi tak trochu záhadou. Trenér Karel Jarolím z toho musí mít zamotanou hlavu. Nepochybuji o tom, že se Boleslav zachrání, ale při kvalitě hráčů musí řešit, proč se jim nyní tak nedaří.

Zaujal mě pochopitelně i gól Ostravy v Liberci, který nebyl uznaný, protože sudí dřív zapískal penaltu. Ta situace prostě nastala a nejde vrátit, tady bych ale hodně ocenil, že rozhodčí přišel a přiznal, že se upískl. Prostě to celé přišel vysvětlit. Tohle je to, co při komentování na O2 přesně chceme, aby v takových situacích aktéři přišli a jasně svá rozhodnutí vysvětlili. Transparentnost je přesně pak tou věcí, která by měla vrátit důvěryhodnost českému fotbalu. Chybu udělá každý. Tady bych ocenil, že rozhodčí ve dvou případech dokázali nastalé situace ukázkově vysvětlit. Takováto komunikace je skvělým příkladem toho, jak postupně získávat ztracenou důvěryhodnost veřejnosti, a to na všech úrovních. Věřím, že podobných pozitivních zpráv bude přibývat.