Spojení Fousek a Šmicer? Neporazitelné, říkal Řepka z Fevoluce. Poborského podpořil Babišův manažer

Spojení Fousek a Šmicer? Neporazitelné, říkal  Řepka z Fevoluce. Poborského podpořil Babišův manažer
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Středa 7. dubna 2021 se stala nadějí pro očištění českého fotnalu. Zkušený fotbalový diplomat Petr Fousek, který se proti Romanu Berbrovi a spol. vymezil už při volbách v roce 2017, oznámil po Karlu Poborském jako druhý v pořadí svou kandidaturu na předsedu FAČR.  Opoziční iniciativy jako Čistý fotbal a Výzva 2021 to vítají. V době, kdy píšu tyto řádky, se ještě na oficiální vyjádření Fevoluce čekalo, ale i u ní se počítalo se vstřícným postojem.

„Petr Fousek? Vidíme, co za ním historicky je, co ve fotbale dokázal. Když řekne, že má zájem být předsedou, Fevoluce půjde za ním,“ vyjádřil se už v únoru jasně zástupce Fevoluce, nový předseda OFS Teplice a ředitel FK Teplice Rudolf Řepka pro Deník, a zásadním způsobem tak vyjasnil tehdejší  různé dohady a spekulace. 

„Myslím, že spojení Petr Fousek a Vladimír Šmicer by bylo neporazitelné, Vláďa by se dokázal vžít do role místopředsedy a Petra by respektoval,“ dodal Řepka přede dvěma měsíci. 

Čistý fotbal a Výzva 2021 Poborského odmítají

Petr Fousek rovněž ve středu oznámil, že v nejbližší době uspořádá tiskovou konference, na níž představí své vize, plány a cíle.

To se už pokusil udělat druhý předsednický kandidát Karel Poborský, jenž svou kandidaturu oznámil již 11. března Neodtajnil ale, kdo za ním stojí a s kým by chtěl spolupracovat. A to trvá již měsíc až dodnes. Zůstalo zatím jen u Poborského hesla „Fotbal musíš milovat“ - a pak nastalo mlčení. Třeba se s Fouskovou kandidaturou zkušený internacionál zase nějak projeví. 

Mezitím se k Poborského kandidatuře vyjádřily obě opoziční „disidentské“ iniciativy, které za očistu českého fotbalu bojovaly v době ještě před Berbrovým říjnovým zatčením.

„Vítáme, že další mimořádná osobnost historie našeho fotbalu by ráda vstoupila do fotbalového dění aktivně, nicméně se domníváme, že v současné chvíli by se na post nejvyššího muže českého sportu čísla jedna více hodil kandidát, který má větší zkušenosti s každodenním chodem fotbalové asociace. Karel Poborský byl skvělým fotbalistou, dozajista by tedy byl slušivou tváří českého fotbalu, ale v manažerské pozici ještě neprokázal své dovednosti, a z tohoto pohledu by šlo o velký krok do neznáma. Náš fotbal však nemá čas na experimenty a plané naděje. Karel Poborský by měl nejprve nasbírat manažerské zkušenosti, a teprve potom se ucházet o nejvyšší fotbalovou funkci v republice. Navíc nic nenasvědčuje tomu, že by právě tento kandidát stál o skutečnou reformu poměrů ve FAČR,“ uvedl ve svém prohlášení spolek Čistý fotbal.

Podobný postoj zaujali také zástupci  Výzvy 2021 v čele s bývalým respektovaným rozhodčím FIFA Ivanem Grégrem. 

Poborskému vytýkají, že v roce 2019, kdy Výzva 2021 a Čistý fotbal apelovaly na fotbalové osobnosti, aby se vymezily vůči praktikám tehdejšího místopředsedy FAČR Romana Berbra, zůstal vůči těmto apelům hluchý. V březnu 2021 pak nezodpověděl novinářské dotazy, s jakými lidmi chce v českém fotbale spolupracovat. Mnohé však napověděla pozdější podpora „starých kádrů“ z Berbrovy stáje. To následně podtrhl  také fakt, že Poborský po schůzce s Vladimírem Šmicerem potvrdil, že si nepřeje dělat příliš personálních změn v současných strukturách FAČR.

Zástupci Výzvy 2021 proto podporují Petra Fouska. 

„Jsme přesvědčeni, že Petr Fousek bude svorníkem skupin, jako jsou Fevoluce, Čistý fotbal, Výzva 2021, stejně jako že bude vhodnou osobností pro mnohé kluby, zástupce okresních a krajských fotbalových svazů, pro všechny hráče a hráčky, funkcionáře a funkcionářky a poctivé rozhodčí, kteří si přejí, aby nejpopulárnější český sport získal ve veřejnosti zpět své někdejší renomé. Chceme do čela fotbalu osobnost, která bude vhodným partnerem i pro jednání s politiky či sponzory, a u níž máme záruku, že se nestane objektem vyšetřování orgánů činných v trestním řízení,“ píše se v aktuálním prohlášení Výzvy 2021.

Babiš prý nechtěl, aby Richter kandidoval

Jediný, kdo se veřejně za uplynulý měsíc k Poborskému přihlásil, je předseda Okresního fotbalového svazu v Chomutově Jan Richter, jinak též člen odvolací komise FAČR. Tento ústecký poslanec z Kadaně již čtvrtým rokem zastává pozici hlavního manažera ANO, díky čemuž je součástí nejužšího předsednictva hnutí. Na starosti má nyní přípravu podzimních sněmovních voleb. A nyní by se chtěl stát i místopředsedou FAČR. 

Nejsem ničí. Oznámil jsem v okrese a v kraji své záměry, v rámci porady došlo k tomu, že mě podpořili lidé v regionu. Mohu ale říci, že pracovním pojetím a zkušenostmi mi je nejbližší Karel Poborský. Potkali jsme se osobně, probrali jsme možnosti spolupráce a rozloučili jsme se s tím, že jsme si naklonění. Andrej Babiš ale nechtěl, abych kandidoval. Vysvětlil jsem mu, že je to můj celoživotní cíl,“ řekl v rozhovoru pro Seznam Zprávy  Jan Richter. 

Richterovy šance může ovšem ovlivnit předchozí kontakty s Romanem Berbrem a stálá chomutovská spolupráce s kontroverzním rozhodčím s pověstí „Náčelníkova řezníka“ Zdeňkem Vaňkátem.

Bývalý velitel roty jde do boje

„Vy máte pana Berbra navnímaného asi víc než já. S Romanem Berbrem se známe, prohodili jsem spolu pár zdvořilých slov, nikdy po mně nic nechtěl. Fotbalový rybník je tak malý, že se každý potkal s každým. Pan Vaňkát byl rozhodčí, takže se museli s Berbrem potkat. To byste dnes jinak musel vyhodit všechny rozhodčí. Jinak s panem Vaňkátem působíme už třetí volební období ve vedení chomutovského okresu FAČR. Nebavili jsme se o tom, že on by chtěl do velkého FAČR a já měl být pro něho vstupenkou, takto to určitě nestojí. Vnímám ho jako chomutovského funkcionáře,“ řekl Jan Richter v úterním rozhovoru pro Seznam Zprávy.. 

Týdeník Euro o Janu Richterovi psal už 3. června 2018 jako „o muži se spoustou funkcí“. V článku Jana Novotného s dlouhým názvem „Babišův pan řídící. Manažer ANO Richter působí ve 22 funkcích“ se mj. uvádí: 

„Zajímavá je Richterova kariéra před vstupem do veřejného života. Nejprve se vyučil na plzeňském dopravním učilišti a poté se stal vojákem z povolání v komunistické armádě (ČSLA). Dotáhl to až na velitele roty.  Po revoluci Richter pracoval jako policista a pak jako ředitel kadaňské bezpečnostní agentury IBIS. Nakonec působil dlouhé roky jako vychovatel v dětském domově v severočeském Mostě.“

Glosa Honzy Rajnocha: Spartě roste v Krejčím lídr. Tleskám Zbrojovce, Slovácku i odvážným rozhodčím!

Pokud nebyl před Vágnerovou červenou v Brně faulován Hromada, pak měla Bohemka vyhrát nad Jabloncem