Politické rozhodnutí. Bez důkazů udělali z Ondry exemplární případ, říká Sivok o trestu pro Kúdelu

Politické rozhodnutí. Bez důkazů udělali z Ondry exemplární případ, říká Sivok o trestu pro Kúdelu
ROZHOVOR

Deset zápasů. Tak krutou stopku na pohárové i reprezentační duely vyfasoval slávista Ondřej Kúdela, jenž podle UEFA rasisticky urazil záložníka Glasgow Rangers Glena Kamaru. Ten byl zase uznán vinným z toho, že Kúdelu zmlátil po utkání, za což vyfasoval třízápasový distanc. A jeho parťák Kemar Roofe si pak za pokus o zmrzačení Ondřeje Koláře odpočine čtyři duely. Zdá se vám výše těchto trestů přinejmenším zvláštní? Nejste sami. Hlavou kroutí i bývalý reprezentační stoper Tomáš Sivok, podle něhož je takový verdikt pro oporu sešívaných zničující.

Co říkáte na trest pro Ondřeje Kúdelu?
Že šlo o politické rozhodnutí. Vzhledem k tomu, co se ve světě teď děje v souvislosti s rasismem, se i přes absenci důkazů rozhodli z Ondry udělat exemplární případ. Byl to takový hon na čarodějnice. A je zarážející, že zatímco Ondra kvůli podezření z urážky vyfasoval trest na deset zápasů, tak Kamara dostal za napadení pěstmi jen tři utkání… To je prostě postavené na hlavu. Jsem rád, že se aspoň ozvali čeští politici a Ondry se zastali. Snad to bude něco platné, protože když se ten trest pro Ondru nesníží, je to pro něj zničující záležitost. Ve 34 letech je pro něj blížící se EURO jeho nejspíš poslední velký turnaj, navíc je to aktuálně náš nejlepší stoper. Ten trest mi zkrátka přijde přitažený za vlasy.

Prožívá tak nyní Kúdela svou osobní fotbalovou tragédii?
Tak to je otázka pro něj, ale podle mě asi ano. Když v tomhle věku chytnete takhle skvělou formu a pak přijde něco takového, je to hrozné. A to nejen pro něj. Jak pro Slavii, tak i pro národní tým je Ondra zcela nepostradatelný hráč, který teď bude hrozně chybět.

Za šílený faul kopačkou přímo do obličeje trest jen na čtyři utkání, zatímco za údajnou rasistickou nadávku hned desetizápasový flastr! Jaký signál tím UEFA vysílá?
To netuším. Ale podle mě Ondra tak trochu odskákal aktuální dění v celé společnosti. A že zrovna teď probíhá v USA soud s policistou obviněným z vraždy Floyda, mu také zrovna nepomohlo. Většina světa zkrátka volala po jeho potrestání a podle toho to i dopadlo. Je jasné, že to od něj byla hloupost. Za Kamarou neměl vůbec chodit a už vůbec mu neměl něco šeptat do ucha, ať už to bylo ve výsledku cokoliv. Nevím, jak je na tom s angličtinou, ale klidně to mohlo být i tak, že Kamara slyšel něco jiného, než mu Ondra řekl. Ovšem odsoudit někoho bez důkazů prostě není správné.

A co říkáte na tresty pro Kamaru s Roofem?
Že jsou příliš nízké vzhledem k tomu, co vyfasoval Ondra. Každý, kdo hrál fotbal, přitom ví, že Roofe mohl tu nohu před Kolářem na poslední chvíli stáhnout, ale neudělal to. Z jeho strany tam nebyl žádný zájem se té srážce vyhnout. Jeho trest mi tak přijde směšně malý. A ten pro Kamaru ještě víc.

Co říkáte na to, že Slavia se ústy šéfa klubu Jaroslava Tvrdíka Kamarovi po vynesení trestu omluvila a trest pro Ondru přijala?
To vyjádření jsem nečetl. Ale pana Tvrdíka osobně znám a vím, že je to velmi chytrý člověk. Třeba měl zprávy, že ten trest mohl být ještě mnohem horší.  Každopádně asi dobře věděl, proč takové prohlášení dává.
 
Měla by se podle vás Slavia odvolat?
Jednoznačně ano. Trest pro Ondru je obrovské poškození klubu i samotného hráče. Zvlášť ve věku, ve kterém Ondra je. Navíc já si osobně si ani nemyslím, že Kamarovi řekl něco rasistického. Znám ho a vím, že je to hrozně hodný kluk. Prostě mi to k němu vůbec nesedí. Čekal jsem, že za ten konflikt dostane trest tak na tři zápasy, ale určitě ne víc. Deset je strašně moc. Navíc když druhé straně ještě chybí jasný důkaz.

Krmenčík do Sparty? V létě to jistě bude velké téma, říká legendární Siegl

Švancara: Pořád budeme béčko, ten východ. Angličanům se to bude tolerovat, jsme pro ně póvl