Podám kandidaturu na předsedu FAČR, říká Šmicer, který už se sešel se Slavií, ale se Spartou zatím ne

Podám kandidaturu na předsedu FAČR, říká Šmicer, který už se sešel se Slavií, ale se Spartou zatím ne

Když se před několika měsíci rozjel projekt F-evoluce, internacionál Vladimír Šmicer se do role nového předsedy FAČR nikterak netlačil a šlo mu jen o ukončení tehdejších poměrů. Nyní už to neplatí a předseda Dolních Chaber bude ve volbách skutečně usilovat o post prvního muže českého fotbalu a čeká ho tak přímý střet s Karlem Poborským či Petrem Fouskem.

"Myslím, že v regionech se to rozhýbat podařilo. A ti kluci nám říkají: Teď je řada na vás. Podporu z okresů a krajů cítím, a tak chci udělat to, co jsem těm klukům slíbil. Podám kandidaturu na předsedu FAČR a naplním to, co jsme celou dobu říkali. Vy to zkusíte změnit dole a když to vyjde, tak i já nahoře. Necítím tedy podporu jen z okresů a krajů, ale i z dalších vrstev českého fotbalu. A také z komerčního prostředí. I tam dění v českém fotbale pozorně sledují a řada potenciálních obchodních a marketingových partnerů čeká na signál. Na to, jaký signál český fotbal vydá. Pokud se ukáže, že opravdu chce změnu, tak by spousta komerčních partnerů do takového očistného programu ráda vstoupila a pomohla," ozřejmil vítěz Ligy mistrů z roku 2005 na stránkách seznamzpravy.cz.

Celou věc prodiskutoval i se svým kamarádem Ivanem Haškem, jenž už si roli předsedy Fotbalové asociace vyzkoušel v minulosti. "Také se mě ptal, co zamýšlím. Říkal mi, že mě nečeká nic lehkého, že budu muset dost omezit svoje volnočasové aktivity. Oni mě lidi znají skrze ně, že hrávám golf, tenis, jezdím na fotbalové exhibice. Ale málokdo ví, že už jsem taky 9 let předsedou SK Dolní Chabry, že mám svoje podnikatelské aktivity a s nimi spojenou zodpovědnost. Rozhodně nechci, abych byl považován za nějakého zachránce. Právě Ivan Hašek měl takovou nálepku spasitele. Tak takovouhle roli já bych rozhodně nechtěl. Já se rozhodl do toho jít, ale chci mít kolem sebe každopádně tým, kterému věřím a se kterým ty cíle z našeho programu budeme schopni naplnit," pronesl v rozhovoru pro seznamzpravy.cz sedmačtyřicetiletý exreprezentant.

Jaké vztahy ho před volbami pojí se slavnými pražskými "S"? "Jako zástupce F-evoluce jsem kontaktoval oba kluby. Sparta se s námi nechtěla setkat, Slavia ano. Pokud jde o Spartu, věřím, že na to setkání dojde. Mně se zdá, že v našem fotbalovém prostředí ty profesionální kluby v podstatě nechávají žít kraje a okresy svým životem, moc do toho nezasahují. Ale s tím, jak se bude blížit volební valná hromada FAČR, určitě zintenzivním své schůzky i s kluby na všech úrovních. Co se týče Slavie, sešel jsem se s panem Tvrdíkem. Ostatně vzhledem k mojí slávistické minulosti asi logicky dávalo smysl, že mi spíše Slavia vyjde vstříc. Pro mě bylo skvělou zprávou, kterou jsem si z té schůzky odnesl, že Slavia podporuje změny ve fotbale a chce přispět k jeho očištění," zaznělo z úst děčínského rodáka z osmdesáti mezinárodními starty a 27 trefami.

A co si myslí o svých protikandidátech? "Petr Fousek už ve strukturách FAČR působil, zejména coby generální sekretář. Já s ním komunikuju celkem dost, v řadě věcí se s ním názorově potkávám, je to také proreformní kandidát, jako já. Některé jeho budoucí představy o fungování FAČR ale ještě neznám. Naproti tomu Karel Poborský chce zachovat stávající strukturu FAČR, a tam se spolu myšlenkově určitě nepotkáváme. To není správná cesta, já si myslím, že změny by ve fotbale měly nastat. A on to ví, že v tomhle se názorově lišíme. V prosinci mi Karel řekl, že se cítí jako kandidát na místopředsedu pod Martinem Malíkem. Já cítil, že F-evoluce jde jinou cestou a že se tedy asi potkáme v nějakém střetu, že dojde ke konfrontaci. Vedení FAČR je teď spojené s nějakými kauzami, které prošetřuje policie, pan Malík by asi znovu zvolen nebyl. A tak to vypadá, že ta odpovědnost přešla na Karla. On ji přijal, kandiduje. A mně se zdá, že jeho kampaň jde ruku v ruce se svazem, že stávající struktury ve vedení svazu vidí svou budoucnost právě ve spojení s Karlem Poborským," zakončil na seznamzpravy.cz někdejší útočník Slavie, Lensu, Liverpoolu i Bordeaux, který ukončil profesionální kariéru před dvanácti lety.

Vízek: Dočkal je rozvrácený i z mediálních řečí. Ve Spartě už taky střídá a nakonec bude čekat, až ho vykopnou

Zdroj: seznamzpravy.cz