Franz Straka: Když zůstanu v Třinci, postarám se, aby tu šel fotbal zcela jiným směrem

Franz Straka: Když zůstanu v Třinci, postarám se, aby tu šel fotbal zcela jiným směrem
ROZHOVOR

Má za sebou dvě cenné výhry (s Vyšehradem 3:0, se Žižkovem 2:0), které dodaly jeho svěřencům potřebný klid. Ovšem jen dodneška, kdy je čeká klíčové střetnutí o záchranu na hřišti Táborska. V čem vidí hlavní základ k úspěchu, proč má výtky směrem k útočníkovi Tijanimu nebo jak ho potěšil hokejový titul Ocelářů, o tom všem jsme si před utkáním povídali s koučem Třince Franzem Strakou. 

Vůbec poprvé na jaře jste dokázali vyhrát dvakrát po sobě, navíc pokaždé s čistým kontem. Jaká je to pro vás vzpruha směrem k dalším záchranářským bojům?
Samozřejmě veliká. Jsem rád, že jsme oba ty zápasy zvládli, ještě k tomu s čistým kontem. Ale nejde jen o samotné výsledky, jako i o to, že i náš herní projev už byl celkem fajn. Povedlo se nám totiž úspěšně změnit systém naší hry, z čehož mám radost. A jen doufám, že v podobném duchu budeme pokračovat dál.

Co přesně jste změnili?
Především jsme přešli na tříobráncový systém, což je něco úplně jiného, než jsme hráli v těch zápasech předtím. Tím jsme dokázali stabilizovat naši defenzivní činnost. A v neposlední řadě jsme pak do brány postavili Jirku Adamušku, jenž se v obou těch utkáních jevil víc než slibně. Hlavně myslím, že jako tým jsme prokázali, že fotbal hrát umíme a že určitě máme kvalitu na to se v druhé lize udržet. Teď ale nesmíme polevit. To je základ číslo jedna.Získat podruhé v sezoně skalp Viktorie Žižkov, to je jistě hodně cenná záležitost…
Jasně. Navíc když jsme hráli jen necelé tři dny po utkání s Vyšehradem, které nás stálo spoustu sil. Ten zápas se Žižkovem byl však pro kluky nesmírně důležitý psychicky. Já tvrdím, že všechno je o nastavení v hlavě. Ostatně i nedávný zápas doma s Duklou jsme sehráli výborně, jenže v závěru jsme udělali dvě zbytečné chyby a nakonec brali pouze bod. Ovšem i tohle patří k fotbalu. Kdybychom vyhráli, tak by nás to hrozně nakoplo, ale povedlo se až teď s Viktorkou Žižkov. A já jsem za tu výhru moc rád. I proto, že vždy musíte mít respekt k soupeři. No a u hráčů Viktorky mi přišlo, že byli až moc sebevědomí. Bylo vidět, že přijeli a mysleli si, jak nás tady smáznou. Nakonec jsme porazili my je a já jen doufám, že na to navážeme i teď proti Táborsku.

Proti Viktorii vám tři body vystřelil obránce Tomáš Osmala. Našli jste v něm nového střelce týmu?
Tohle je otázka celého kolektivu. Na gólových akcí se podílí víc hráčů, byť někdo je samozřejmě musí zakončit. Naposledy se to povedlo právě Tomášovi, který je ten správný halvbek. A taky neskutečný dříč, jenž nedá žádný balon zadarmo. Ať bude hrát proti kterémukoliv soupeři, tak na hřišti odevzdá vždy maximum. Jsem rád, že mám takového hráče v kádru. A ať těch gólů klidně vstřelí co nejvíce.

Komu naopak jaro zatím příliš nevychází, to jsou útočníci tmavé pleti Attah s Tijanim. Jak je probudit do náročného zbytku sezony?
Abych řekl pravdu, tak pro mě je to velké zklamání. U Tijaniho jsem čekal, že k nám přichází hráč nesmírně silný v osobních soubojích. Hráč, který bude umět zakončovat. Ale nedaří se a my na to musíme reagovat. A to ať už nasazením Martina Samiece, který na té pozici dokáže zahrát taky, nebo právě Attaha. To ale není úplně hráč do nepohody. Když se však ještě vrátím k Tijanimu, tak abych k němu nebyl moc přísný, musím uznat, že zápas s Viktorkou mu už celkem vyšel. Na druhou stranu se netajím tím, že od hráče jeho kvalit a postavy zkrátka očekávám víc.Může být řešením vysunout na hrot talentovaného Lukáše Ciencialu?
I o téhle možnosti jsme přemýšleli. Lukáš je rychlostní typ, víceméně tahový hráč. A když hrajete dlouhý balón směrem dopředu, potřebujete tam mít urostlého kluka silného na nohách. Zkrátka někoho, komu nedělá problém uhrát míče zády k bráně soupeře. A já nejsem přesvědčený, že je tohle ta správná role pro Lukáše. On potřebuje dostávat míče hlavně do běhu a do rychlosti.

Vás teď čeká důležitý souboj s Táborskem. Když by se vám podařilo zvítězit, byl by to už pořádný krok k záchraně…
Klukům jsem říkal jednu důležitou věc. Že jestli ztratí disciplínu, tak ztratí i úspěchy. A na tohle já kladu velký důraz. My musíme hrát disciplinovaně a na nulu vzadu. To je pro nás absolutní priorita číslo jedna. Zvlášť když máme kluky, kteří jsou schopni rozhodovat utkání. Především ale všichni z týmu musí mít obrovskou vůli dojít k vítězství. To je to, co nás zdobilo v těch předešlých zápasech a musí nás to zdobit dál.

Může být pro vaše hráče inspirací i příběh třineckých hokejistů, kteří před pár dny dokráčeli až k titulu?
Absolutně. Jsem hrozně rád, že to kluci dotáhli do vítězného konce. Musím říct, že jsme jim ten titul strašně moc přáli. Když jsem sledoval jejich poslední zápas, v němž měli během pěti minut snad šest tutovek a nedali je, tak nakonec ukázali obrovskou morální sílu a touhu uspět. Chtěl bych jim touto cestou poblahopřát k celé fantastické sezoně. Prokázali neskutečnou kvalitu oproti ostatním týmům, ať si každý říká, co chce. A i pro nás to je veliká motivace udržet druhou ligu. A pokud tady budu pokračovat, tak se postarám o to, že tu fotbal půjde úplně jiným směrem než dosud.

Střelec Jablonce Schranz: Sparta? Momentálně to pro mě není žádné téma

Podcast: Konflikt v Bayernu a příchod Nagelsmanna. Kdo vyhraje Ligu mistrů a kam půjde Hložek?

FNL - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.