Slavia nezískala „jen“ 21, ale 31 nebo dokonce 37 titulů, chce to jen přezkum statistiků. V sezoně má ještě tři cíle

Slavia nezískala „jen“ 21, ale 31 nebo dokonce 37 titulů, chce to jen přezkum statistiků. V sezoně má ještě tři cíle
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Jedenadvacátý oficiální  titul, jinak ovšem už jedenatřicátý nebo dokonce sedmatřicátý titul, získala v neděli zcela zaslouženě dosud v ročníku neporažená pražská Slavia. Oslavila to koncertem v Edenu pro dva tisíce diváků v duelu s dnes už zcela provinčním a jen lehce nadprůměrným celkem z Plzně (5:1). O třetím titulu v řadě pro Trpišovského tým bylo ale rozhodnuto už půl hodiny před výkopem, když Sparta pouze remizovala 2:2 v Liberci (kde dokonce prohrávala 0:2).  V této sezoně mají červenobílí ještě tři velké cíle: 1. vyhrát Český pohár/MOL Cup, 2. udržet neporazitelnost v ligovém ročníku 2020/2021 a 3. získat pro svého hráče korunu Krále střelců (Kuchta, či Stanciu). 

„Nebyla to jednoduchá situace, když v Edenu dvacet minut před zápasem všichni skákali a pak se měli koncentrovat na hru. Na hřišti to ale z hráčů spadlo, vzali jsme to za správný konec a místo oslav ukázali kvalitní akce,“ řekl po utkání s Viktorií Plzeň trenér staronových šampionů Jindřich Trpišovský.  

Jsem hodně šťastný, ale asi si ještě úplně neuvědomuji, jak výjimečná věc to v českých podmínkách je. Nejvíc si cením toho, že nám odcházeli klíčoví hráči, kteří teď hrají Premier League. Vždycky to byli lídři a jednu zimu to byli tři kapitáni, ale my jsme se s tím vždycky vyrovnali,“ dodal Trpišovský. 

Tvrdík nastavil v týmu lepší podmínky než Křetínský

Slavia vyhrála ligu za posledních pět let (2017 až 2021) čtyřikrát (poprvé v roce 2017 s dnešním trenérem národního týmu Jaroslavem Šilhavým), to už je slušná dominance. A to přesto, že z Edenu postupně odcházeli takoví hráči jako Pavlenka, Barák, Milan Škoda, Hušbauer, Ngadeu, Deli (ten se teď na jaře vrátil na hostování), Zmrhal, Stoch, Král, Souček, Coufal. Po Součkově odchodu Slavia na začátku roku 2020 sice chvíli tápala, ale pak se po koronavirové pauze opět rozjela. 

Jaroslav Tvrdík totiž neudělal stejnou chybu jako Daniel Křetínský, který před časem příliš rozevřel nůžky v platech mezi zahraničními a českými hráči. Zatímco na místní poměry královsky odměňovaní slávisté začali makat jak zběsilí, někteří tuzemští podhodnocení sparťané ztráceli na Letné motivaci (případ Martina Haška, ale i dalších, budiž důkazem).

„Máme nejsilnější mužstvo za poslední léta. Od doby, kdy jsem v lednu 2016 před pěti lety ve Slavii objevil, se konkurence velice zvýšila. I proto teď chceme pokračovat a sbírat další úspěchy,“ říkal navzdory zmíněným odchodům v neděli večer při oslavách jedenadvacátého titulu kapitána týmu Jan Bořil, jehož Slavia posunula až do české reprezentace.

„Chtěli bychom postoupit do Ligu mistrů. Nebo uspět v Evropské lize, ve které bychom se chtěli dostat zase co nejdál, Ale nejdříve je tady domácí pohár. Chceme do finále, chceme ho vyhrát, chceme double. A uděláme pro to všechno,“ dodal odhodlaně Bořil.  

Zisk Českého poháru nejtěžším současným cílem

Zisk třetího Českého poháru v posledních čtyřech letech (zatím 2018 a 2019) je pro slávisty asi nejtěžším úkolem ve zbytku sezony. Protože semifinále červenobílé už ve středu 5. května (17.30, ČT Sport) čeká na Spartě a případné finále by se hrálo v Plzni (čtvrtek 20. května, 17.00, ČT Sport). Současná Viktoria Plzeň sice je, jak už jsme zmínili, v této době jen lehce nadprůměrným týmem, ovšem jelikož to s ní v lize nevypadá moc dobře, bude mít v domácím finále velkou motivaci.

A protože v komisi rozhodčích stále převládají postberbrovské vlivy a struktury, nelze ve finále vyloučit zase „nějakej ten suchej hajzl z politickejch důvodů“ pro toho, kdo tu pohárovou výhru nejvíc potřebuje.   

Ovšem, jak už bylo řečeno,  ještě předtím nastoupí slávisté k těžkému semifinále na Letné. Sparťané se sice v Liberci moc nepředvedli, ovšem i oni mají velkou motivaci Slavii konečně po  dlouhých pěti letech porazit. Bude hodně záležet na tom, jak se v Edenu podařilo zkrotit mistrovské oslavy. 

Přede dvěma lety jsem také (po remíze 0:0) slavili v Ostravě titul a za tři dny na to jsme Baník porazili ve finále poháru (2:0 v Olomouci),“ připomněl Jindřich Trpišovský. Uvidíme, jak to se svými svěřenci zvládne letos v případě semifinále na Spartě. 

Osmnáct vítězů nebylo vyhlášeno

Pokud jde o ty tituly, už loni jsme zde konstatovali, že celkem osmnáct, v jistém případě možná i čtyřiadvacet, jich vůbec nebylo v historii vyhlášeno. Chtělo by to jen důkladný přezkum statistiků a nový přístup k věci. Třeba uznat, že na přelomu 19. a 20. století se nejlepší české fotbalové týmy vyskytovaly pouze v Praze, tudíž i jejich mistrovská klání byla v podstatě soubojem nejlepších celků v zemi. 

Když to sečteme, schází vyhlásit celkem osmnáct titulů: 

  • Slavii chybí celkem deset titulů (jaro 1897, podzim 1897, 1898, 1899, 1900, 1901, 1915, 1918, 1924, podzim 1948).
  • Spartě chybějí celkem čtyři tituly (1909, 1920, 1921, 1923).
  • DFC Praha chybějí dva tituly (podzim 1896, 1917).
  • ČFK Kickers Praha chybí jeden titul (jaro 1896).
  • ČAFC Vinohrady chybí jeden titul (1902). 

V tom případě by Sparta Praha měla v této době celkem 40 titulů (36 + 4), Slavia Praha 31 titulů (21 + 10), Dukla Praha 11, Viktoria Plzeň 5, Baník Ostrava 4, Slovan Liberec 3, DFC Praha 2 (0 + 2), Viktoria Žižkov, FC Hradec Králové, Zbrojovka Brno, Bohemians Praha, FC Vítkovice, ČFK Kickers Praha (0+1) a ČAFC Vinohrady (0+1) po 1.

Kdybychom Slavii připočítali i šest „prvenství“ (1903 až 1908) za tzv. českou extratřídu oficiálně vyhlášenou ČSF v roce 1903, měla by jich dokonce 37 (21 + 10 + 6), jen o tři méně než Sparta.  

Vrba je špatný matematik, Sparta má druhé místo ve svých rukou

Ovšem zpět do současnosti a ještě ke Spartě. Kdyby za stavu 2:0 proměnil liberecký Plšek (skončí v létě v Edenu?) i své třetí sólo, Letenští by pod Ještědem podle všeho nezískali ani bod.

„V prvních patnácti minutách jsme měli, podobně jako s Pardubicemi, dvě tři dobré situace. Pokud bychom šli do vedení, zápas by se asi vyvíjel jinak. Na druhou stranu si přiznejme, že Liberec vedl 2:0, měl ještě další stoprocentní příležitost na 3:0. Pak by asi bylo po zápase,“ přiznal i sparťanský trenér Pavel Vrba. 

„Situace je po naší remíze 2:2 složitá. Chceme hrát o druhé místo, které znamená kvalifikaci o Ligu mistrů. Určitě je úkolem Sparty, aby se o ni porvala. Máme na to ještě několik kol a chceme uhrát co nejvíc bodů. Doufejme, že Jablonec ještě nějaké body ztratí a my ho doženeme,“ přál si trenér Pavel Vrba v rozhovoru pro klubový web. 

Pavel Vrba nikdy nebyl ve fotbalové matematice zvlášť zběhlý. Uklidněme ho tedy konstatováním, že Sparta díky svému rychlému vyrovnání stavu v Liberci během jedné minuty má situaci výhradně ve svých rukou. Druhý Jablonec sice nyní vlastní o tři body víc, ale Sparta zase ještě hraje odložené domácí utkání s Plzní (ve středu 12. května, 18.00, O2 TV Sport). S Jabloncem má vyrovnanou vzájemnou bilanci (2:1, 0:1), ale celkové skóre nyní o pět gólů lepší než Severočeši.  Takže Sparta nepotřebuje žádné jablonecké ztráty, stačí jí vlastní výhry. 

Nic ve zlém, ale nechápu, že si někteří trenéři tyhle jednoduché základní věci nedokážou spočítat sami.

Křetínský kvůli koronoviru na Letné mění plány

A ještě jedna zajímavá zpráva z Letné. 

„Propad turismu přiměl miliardáře Daniela Křetínského k odvolání stavebních strojů ze staveniště pětihvězdičkového hotelu vedle fotbalového stadionu na Letné. Investor nyní mění podobu projektu,“ píše Seznam Zprávy.

„Už skoro dva roky zeje mezi fotbalovým stadionem Sparty a ústím tunelového komplexu Blanka v Praze na Letné obrovská stavební jáma. Bagry ale ze staveniště odjely a nové stavební stroje nepřijely. Miliardář Daniel Křetínský totiž řeší, co si s projektem luxusního hotelu v nové tržní situaci počít. Ještě předloni realitní část Křetínského skupiny označovala hotelovou investici v miliardách korun za svůj klíčový projekt. Zvažované změny se týkají hlavně interiérů budovy,“ vysvětluje Seznam Zprávy. 

Takže místo hotelu jiné zařízení? A může to mít nějaký vztah k fotbalovému stadionu?  

Zbrojovka musí získat o pět bodů víc Teplice 

Pokud jde o fotbalovou díru, jde o to, které tři celky „zahučí“ do druhé ligy, tedy FNL. Zatím to stále vypadá na trojlístek Opava (16 bodů), Příbram (20) a Zbrojovka Brno (22). Zvlášť když Opava doma jen remizovala (1:1) s Bohemians a Příbram u Litavky dokonce prohrála s Českými Budějovicemi (0:1), které po jedenácti dlouhých zápasech konečně přišly na to, jaké je to vyhrávat. 

Zbrojovka Brno cennou remíze v Ostravě (1:1) sice udržela čtyřbodové manko na patnácté Teplice (26), ale jen díky tomu, že Severočeši doma remizovali 0:0 se čtrnáctým a na jaře tradičně zoufalým Zlínem (30). 

Ovšem Zbrojovka na Teplice ztrácí kvůli horší vzájemné bilanci (0:1, 0:0) vlastně pět bodů a ve zbývajících čtyřech utkáních se hraje už jen o dvanáct bodíků. Takže to má Brno hodně těžké. A místo brněnské Líšně podle všeho postoupí do první ligy Hradec Králové...