A nemá být Karabec v základu? Čím víc Poborský mluví, tím víc si škodí. V TV debatě by mohl radši dělat „žongly“

A nemá být Karabec v základu? Čím víc Poborský mluví, tím víc si škodí. V TV debatě by mohl radši dělat „žongly“
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

V tomto týdnu poutaly v českém fotbale pozornost dvě události – ve středu 12. května klíčová ligová dohrávka Sparta – Viktoria Plzeň (3:1), okořeněná tím, že na plzeňské trenérce lavičce nově usedl exsparťan Michal Bílek, zatímco na té letenské od jara sedí exviktorián Pavel Vrba. Ve čtvrtek 13. května to pak je uzávěrka kandidatur před volební valnou hromadou FAČR (již 3. června). A hlavně jeden ze tři  kandidátů na předsedu asociace, zástupce konzervativních sil Karel Poborský, po delším čase mlčení najednou v této souvislosti poskytuje jeden rozhovor za druhým. Zdá se však, že čím víc mluví, tím víc si sám sobě škodí. 

Slávistickou pomoc nyní Sparta nepotřebuje

Začněme Spartou. Ta v neděli i ve středu na Letné své dva zápasy, důležité pro boj o druhou příčku zajištující kvalifikaci Ligy mistrů, zvládla a posunula se o skóre (plus šest gólů) před třetí Jablonec. Jak duel proti Baníku Ostravu, tak dohrávku proti Viktorii Plzeň s oživlým kapitánem Bořkem Dočkalem v sestavě vyhrála shodně 3:1 díky dvěma slepeným gólům v poslední části zápasu. A pokaždé se na zvratu podílel mladý Adam Karabec, jenž přicházel na plac jako žolík za stavu 1:1, v neděli v 68., ve středu v 60. minutě. Hru pokaždé oživil, proti Plzni dokonce zařídil klíčovou penaltu a třetí branku pak sám přidal.

Spartě tak stačí ve zbývajících třech zápasech v Mladé Boleslavi, na Bohemce a proti Brnu získat tolik bodů, které Jablonec vyválčí v Příbrami, doma se Slavií a ve vršovickém Ďolíčku s Pardubicemi. Letenští mají situaci stále ve svých rukou. I když ještě v 85. minutě středečního duelu s Plzní se za stavu 1:1 zdálo, že se budou muset spolehnout na pomoc slávistů, kteří by mohli Radův tým v předposledním kole připravit o body.

Pak Havel jemně zasáhl v šestnáctce Karabce a sudímu Pechancovi muselo až po mnoha vteřinách poradit video. A jelikož Hancko dodatečně nařízenou penaltu proměnil, mohly naplno propuknout mediální oslavy trenéra Pavla Vrby, „jehož mužstvo přehrálo nový soubor jeho předchůdce u národního celku Michala Bílka na celé čáře“. 

Bílkovina fungovala jen poločas

No, nebýt VARu, možná bychom naopak dnes četli o sice defenzivní, ale účinné taktice pragmatika Bílka a o neplodné převaze Vrbova souboru. Ostatně ještě za stavu 2:1 zachránil sparťanskou výhru skvělým zákrokem proti Hejdově gólové střele rumunský gólman Nita. 

Když Viktorka v půli vedla 1:0, chválil ve studiu O2 TV Sport Michala Bílka zkušený kouč Miroslav Koubek, který o taktice viktoriánů mluvil jako o „typické Bílkovině“.

Penalta však přispěla k zasloužené sparťanské výhře, takže byl médii Vrba rázem veleben jako vynikající stratég skvěle reagující na vývoj duelu změnou rozestavení na 4-4-2 a nasazením Karabce. Zatímco Bílek byl za pasivní hru svých svěřenců zatracen s tím, že za jeho odvolaného předchůdce Guľy hráli Plzeňané hezčí fotbal. 

Ano, a třeba na Slavii s touto svou pěknou produkcí prohráli 1:5… 

Musím se přiznat, že ty mediální oslavy geniálních trenérských tahů léta pečlivě sleduji. Třeba koncem dubna v roce 1995 v letenské kvalifikace ME s Nizozemskem, kdy Češi úplně stejně otočili poločasový výsledek 0:1 na konečných 3:1, a odstartovali tak svou spanilou jízdu zakončenou stříbrem na EURO 1996 v Anglii. 

Pamatuji se, jak tehdy dojatý svazový předseda František Chvalovský velebil trenéra Dušana Uhrina staršího slovy: „Tohoto skvělého úspěchu jsme dosáhli díky genialitě našeho kouče.“

Což o to, Dušan Uhrin starší byl výborný trenér, ovšem jeho „genialita“ v tomto utkání s Nizozemskem spočívala v tom, že nepovedený experiment s ortodoxním levákem Patrikem Bergerem na pravé straně o poločase zrušil s tím, že Patrika vrátil na jeho oblíbené místo na levém křídle. 

Takže já se teď podobně ptám ohledně Adama Karabce, který byl po svých příchodech v duelech proti Baníku a Plzni pro Spartu tak důležitý: Jestli by nebylo jednodušší zařadit tohoto talentovaného mladíka rovnou do základní sestavy, a nehonit to s ním až v samém závěru? 

Ale třeba tomu nerozumím, uznávám, že současná režie vypadá mnohem dramatičtěji a zajímavěji.

Výborný hráč, horší funkcionář

Zajímavé jsou i poslední výroky kandidáta na předsedu FAČR, českého internacionála, nyní ředitele úseku elitní mládeže FAČR Karla Poborského.

Rád vzpomínám na jeho nádherný lob přes Vítora Baíu ve čtvrtfinále ME 1996 s Portugalskem (1:0), který dlouhá léta v ČT vylepšoval znělku Branek, bodů, vteřin. Stejně jako na Poborského rozhodující gól v prodloužení  odvety 3. kola Poháru UEFA Lens-Slavia (0:1 po prodloužení) nebo na jeho slavnou nezištnou gólovou přihrávku svému dnešnímu  protivníkovi v boji o předsednickou funkci ve FAČR Vladimíru Šmicerovi v památném duelu ME 2004 v Portugalsku s Nizozemskem (3:2). Za tyto nádherné fotbalové chvíle si zaslouží Karel Poborský velký doživotní respekt. 

Ovšem „Stevovy“ funkcionářské činy přinášejí čím dál tím větší rozpaky. Stačí vzpomenout na deštivý zářijový den roku 2011, kdy naivně za zády ostatních klubů včetně Sparty a Slavie pomohl majiteli Viktorie Plzeň Tomáši Paclíkovi instalovat do funkce předsedkyně komise rozhodčích manželku Romana Berbra Dagamar Damkovou, a výrazně tak posílit zničující Berbrův vliv na český fotbal. 

„V té době byl z pohledu celého výkonného výboru krok výměny komise rozhodčích hodnocen jako správný a potřebný. Bohužel až s odstupem času se ukázalo, že Berbrův vliv na český fotbal byl devastační,“ prohlásil nyní po deseti letech Karel Poborský v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes.

Opravdu se to ukázalo až s odstupem času? Každý, kdo tehdy český fotbal sledoval, tušil, co se stane. Sám Poborský to zažil už za necelé dva roky. Na jaře roku 2013 v roli spolumajitele a šéfa Dynama České Budějovice, když jeden z Berbrových oblíbených sudích Drahoslav Drábek Jihočechy v existenčním duelu s Příbramí (0:1) brutálně zařízl, a v podstatě je tak poslal do druhé ligy. 

Pro dobrotu na žebrotu.

Opravdu chce člověk s takovouto „prozíravostí“ vést český fotbal?   

Opravdu jsou Berbrovi lidé již odstrčení? A komu pomáhají?

Poborský v posledním týdnu poskytl hned tři velké rozhovory – pro Mladou frontu Dnes (idnes.cz), pro Právo (Sport.cz) a pro server Flowee.cz.

Zní to krutě, ale čím víc slavný internacionál mluví, tím víc si sám sobě škodí. 

„Věřím, že vliv pana Berbra  již zeslábl. Je nutné toto oslabení dokončit a fotbal očistit a postavit zpátky na nohy. Pro mě pan Berbr definitivně ve fotbale skončil, a jak vidíme v krajských volbách, tak lidé s berbrovským smýšlením už nekandidují nebo se neprosadili. Troufám si říct, že jeho síť byla rozbita.  Jeho lidé jsou ze systému odstrčení, což je dobře.  Zároveň musíme do fotbalu přinést mechanismy, které vzniku podobné situace v budoucnu zamezí. Tohle se prostě nesmí opakovat!“ pravil mj. Karel Poborský v jednom z rozhovorů.

Tady mi chybí jedna zásadní otázka: 

Opravdu jsou Berbrovi lidé ze systému již odstrčeni? Proč se tedy Karel Poborský nechává lidmi s berbrovským smýšlením nebo přímo bývalými spolupracovníky Romana Berbra – ať už na Strahově nebo v regionech - veřejně podporovat? Proč dalšímu kandidátovi Petru Fouskovi vyčítá, že byl svého času poradcem expředsedy Miroslava Pelty, když podle našich informací sám Pelta a lidé kolem něj či kolem exmístopředsedy Berbra podporují právě Poborského? Včetně Berbrem vybraného generálního sekretáře FAČR Jana Paulyho mladšího, s nímž Karel Poborský podle svých vlastních slov nemá vůbec žádný problém. 

Karel „Babiš“ Poborský: „Řídit FAČR jako firmu“

V předchozím rozhovoru pro televizi DVTV se Poborský zase nechal slyšet, že chce FAČR řídit jako firmu. To mu možná poradil šéf chomutovského OFS a volební manažer hnutí ANO Jan Richter, který chce Karlu Poborskému na Strahově dělat místopředsedu. Kvůli tomuto výroku si hned český internacionál na Facebooku u některých fotbalových příznivců vysloužil přezdívku Karel „Babiš“ Poborský. Ovšem zatímco premiér už uznal a poznal, že stát se jako firma moc řídit nedá,  myslí si Poborský, že dobrovolný spolek s 330 tisíci členy by se jako firma vést měl. Byť v něm panují úplně jiné vztahy, zákonitosti, konají se v něm demokratické volby na všech stupních atd. 

O tom, že má Poborský o úloze a struktuře FAČR poněkud neortodoxní představy, svědčí i další jeho pozoruhodný výrok z poslední doby.

„Ty peníze jsou sice obrovské, ale FAČR není  konečným příjemcem státních dotací. My je dále přerozdělujeme podle předem daného klíče a posíláme do krajů, okresů, do klubů, na mládež, na trenéry, na rozhodčí,“  řekl mj. Poborský. 

A lidé v klubech, v krajích či okresech, hráči, trenéři, rozhodčí snad nejsou FAČR, resp. její členové? Opravdu si Karel Poborský myslí, že FAČR je jen ten dům na strahovském kopci a funkcionáři a najatí úředníci, kteří v něm pracují? 

A s tímto „odborným názorem“ chce český internacionál celou asociaci vést? Kdo jiný než FAČR, tedy jeho členové, by měl být konečným příjemcem státních dotací?

Karel Poborský také nyní tvrdí, že jeho soupeř o předsednické křeslo Petr Fousek měl mj. říci: „Fotbal by neměli řídit fotbalisté.“  

To ale nikdy nezaznělo, Fousek během své první tiskové konference pouze řekl, že „neví, zda pozice šéfa elitních akademií je správnou kvalifikací na předsedu  svazu a že je obecně  zastáncem toho, že fotbal mají řídit profesionální funkcionáři. Protože to je pozice, v níž se musíte okamžitě orientovat a ne se v ní učit.“ 

To je poněkud rozdíl.

Kdo tu šíří lživé fabulace?

Karel Poborský si v interview pro Sport.cz postěžoval, že prý čelí „lživým fabulacím jednoho či dvou novinářů“.

„Snažil jsem se připravit na všechny myslitelné varianty, ale že do mě bude cíleně střílet jeden žurnalista? Že o mně bude šířit nepravdu? To jsem nečekal. Zvláště když se proti podobnému nařčení a osočování nelze reálně bránit.“ svěřil se Poborský na Sport.cz.

O koho může jít? Jedním z kritických novinářů, které má internacionál na mysli, by mohl být Luděk Mádl ze Seznamu Zprávy, druhým možná autor těchto řádků – kdo ví. Fotbalových komentátorů s kritickým myšlením, kteří si dovolí i o legendách napsat něco, co se jim nemusí líbit, tu zase tak moc není. 

Zdeněk Strnad, autor rozhovoru na Flowee.cz, dokonce Karlu Poborskému položil otázku: „Jedna z pozoruhodných informací například hovořila o tom, že si (Šmicerova) F-evoluce měla zaplatit článek u jednoho z nejznámějších fotbalových novinářů Luďka Mádla a že vám to měl říct právě Šmíca…“ 

Poborský na ni odpověděl následovně:

„Není to tak, tohle mi Vláďa Šmicer neřekl, nezakládá se to na pravdě. Pan Mádl mě samozřejmě ve svých glosách natírá a je za tím i možné vidět, za co asi kope, ale musím férově říct, že tohle jsem od Vládi neslyšel.“

Bylo by zajímavé vědět, kdo tyhle „lživé fabulace“ fotbalovým zákulisím šíří? Připomíná to praktiky jedné známé „firmy“.  

Jelikož jsme však spolu s Luďkem Mádlem v deníku Sport,  když byl v majetku švýcarského vydavatelství Ringier, společně pomáhali odhalit známou „ivánkovskou“ korupční  aféru z roku 2004 včetně policejních odposlechů, tak o tom, jak vznikaly některé články či komentáře na objednávku, vím své. Kdyby se o nich Karel Poborský chtěl dozvědět nějaké podrobnosti, stačilo by, kdyby na Strahově přešel z jedné kanceláře do druhé, nebo si poslechl první, původní verzi známé divadelní hry Petra Čtvrtníčka. 

Těšme se na televizní debatu

Před volební valnou hromadou FAČR by se měly po vzoru politických předvolebních debat konat televizní diskuse všech kandidátů na předsedu FAČR. 

„Však se na ty diskusní pořady těším. Každý v nich půjde s kůží na trh, každý bude bojovat sám za sebe,“ řekl Karel Poborský.

Z úcty a respektu k tomu, co Poborský pro český fotbal na hřišti udělal, bych mu možná poradil, aby se v těch debatách projevoval pokud možno co nejméně, Pokud tedy chce opakovat svá předešlá vyjádření o tom, že chce fotbal řídit jako firmu nebo, že FAČR není konečným příjemcem státních dotací. 

To už je lepší místo toho udělat v televizním studiu sérii vydařených „žonglů“. 

Podle Trpišovského jde česká liga nahoru. Jen ty žalostné plochy: Nesouhlasím s větou, že je to pro oba stejné

Bartoš jako Babiš. Demagogie politiků neustává: „Proč fotbal - a ne školy?“ Na Západě by si to nedovolili