Počítám s tím, že nás Pešek nebo Koscelník opustí, přiznává Hoftych. Jak to vypadá s návratem Gebreho?

Počítám s tím, že nás Pešek nebo Koscelník opustí, přiznává Hoftych. Jak to vypadá s návratem Gebreho?
ROZHOVOR

Další vydařenou sezonu mají za sebou fotbalisté Slovanu Liberec pod vedením úspěšného kouče Pavla Hoftycha. Na podzim se prodrali až do základní skupiny Evropské ligy a v lize se jim po celou dobu dařilo držet krok s těmi nejlepšími, byť na poháry to tentokrát stačit asi nebude. Koho by Severočeši rádi udrželi v kádru a kdo naopak Podještěd v létě opustí, prozradil sám trenér Severočechů v rozhovoru pro eFotbal.

Před posledním kolem stále živíte šanci na evropské poháry, byť už jen hodně malou. Berete to tak, že naděje umírá poslední?
My do toho zápasu s Olomouci půjdeme s jasným cílem vyhrát. Zvlášť když za ty dva roky, co tu jsem, nás kolega Látal hned třikrát 1:0 porazil. My mu to teď budeme chtít vrátit a zakončit sezonu vítězstvím. Je to první předpoklad, aby pak mohla vzniknout diskuze o něčem. Ten druhý potom je, aby Plzeň prohrála v Opavě, což se v tuto chvíli jeví jako sci-fi. Rozdíl ve kvalitě obou týmů je totiž obrovský. Ve fotbale se ale někdy stává i nemožné. My musíme hlavně zvládnout zápas svůj. A to se soupeřem, proti němuž se nám v poslední době moc nedaří.

I kdyby to ale s poháry nevyšlo, tak sezonu můžete hodnotit určitě pozitivně, mám pravdu?
My jsme šli do sezony s tím, že se na jejím startu pokusíme projít až do základní skupiny Evropské ligy. A to se nám povedlo, navíc jsme tam odehráli i velmi dobré zápasy. Pomohla nám ta spolupráce se Slavií, která k nám poslala hodně hráčů hostovat. A i díky nim jsme pak v Evropě sehráli důstojnou roli. V zimě nám pak hodně kluků odešlo a my už kádr až tolik nedoplnili. I tak se nám ale povedlo dojet do první šestky, byť na tu Evropu už nakonec asi nedosáhneme. I tak si ale myslím, že jsme díky podzimní účasti v Evropské lize měli sezonu hodně zajímavou. Vyrostlo během ní hodně hráčů a v lize jsme se po celou dobu drželi v její první polovině, navíc máme druhou nejlepší obranu soutěže. Ale musím pochválit i konkurenci. Třeba Slovácko, které prožilo fantastický ročník. Dostalo se před nás, a to možná i proto, že na podzim tu Evropu nehrálo.

Skvělé výkony předváděl kromě jiných Jakub Pešek, který se dostal až do nominace na EURO. Co na to říkáte?
Že práce trenéra i celého klubu se pohybuje ve třech rovinách. Tou první jsou samozřejmě výsledky, druhou ekonomika a třetí pak rozvoj hráčů, kterým se tím otevře cesta k lepší budoucnosti. Mě samozřejmě těší, že se nám daří kluky zlepšovat, že se zkrátka v Liberci posouvají dál. Bereme to jako jeden z našich hlavních úkolů. Dokázali to tu třeba Roman Potočný nebo Tomáš Malinský, teď zase Kuba Pešek či Martin Koscelník, který se prosadil do národního mužstva Slovenska. Musím říct, že je zásluha celého Slovanu, že je klima v týmu dlouhodobě velmi dobré.

Čekal jste, že by se Pešek mohl na EURO objevit?
Byl jsem v kontaktu s trenérem nároďáku Jardou Šilhavým i jeho asistentem Jirkou Chytrým. Věděl jsem, že má Kuba určité šance, aby se tam dostal. Hodně mu v tom asi pomohlo i to nešťastné zranění Lukáše Provoda, kterému tímto ze srdce přeji co nejrychlejší uzdravení. Jeho absencí se ale uvolnilo místo pro jiného rychlého hráče, kterým Kuba je. Navíc se mu se výborně povedlo to utkání proti Skotsku. Jarda Šilhavý ho viděl na vlastní oči a určitě ví, co dělá.

O Peška už měla projevit zájem pražská Sparta. Jak těžké bude ho udržet v týmu pro příští sezonu?
Já tvrdím, že v Liberci je těžké udržet kohokoliv (směje se). Náš klub je na odchody hráčů připravený. Jejich prodej je součástí toho, aby byl Slovan dobře zabezpečený a mohl si dovolit nákup hráčů jiných. Je to i zadání majitele, pana Ludvíka Karla, aby se hráči tady zlepšovali a klub za ně potom mohl inkasovat peníze na svůj další rozvoj. My jsme samozřejmě rádi, když je o kluky zájem. Je to ta nejlepší známka celého klubu. Proto počítáme s tím, že nás dva kluci typu Kuby Peška a Martina Koscelníka v létě opustí. Vždyť oni oba patří na svých postech mezi nejlepší hráče ligy.

Co Kolumbijec Jhon Mosquera, toho udržíte v týmu?
Jhon od nás dostal nabídku smlouvy na další rok, už ji má 14 dní na stole. Tak uvidíme, jak to dopadne. Já každopádně věřím, že se rozhodne zde pokračovat dál. Je to stoprocentní profesionál. Dokonce mu říkám, že by za kolumbijský nároďák mohl klidně jezdit Tour de France.

A jak to bude s Michaelem Rabušicem, jemuž také končí ve Slovanu smlouva?
Projevil jsem zájem o to, aby tady Rambo pokračoval. A stejné přání má i on. Pořád je nesmírně platný pro určitou typologii zápasů, kdy je třeba přitvrdit v šestnáctce, navíc je důležitým článkem charismatu celé kabiny. Také doufám, že tu v nějaké roli zůstane i po skončení kariéry, aby byl nápomocen ve výchově další generace.

Jak to vypadá s doplněním kádru? Prozradíte, na jaké posty sháníte posily?
Z Německa by se měl vrátit Theodor Gebre Selassie, byť to ještě není úplně hotové. Máme ale o něj velký zájem a probíhají jednání. Obranu budeme mít poskládanou solidně, útok i zálohu však bude třeba posílit. Zvlášť když pravděpodobně odejdou Pešek s Koscelníkem, navíc hostování končí Michalu Sadílkovi. Do přípravy pak určitě vezmeme i několik hráčů z juniorky nebo kluky, kteří na jaře hostovali jinde. A když bude ta možnost, určitě si zase vypomůžeme i hráči, kteří se třeba neprosadí jinde. Myslím, že Liberec dlouhodobě ukazuje, že to na tomhle poli umí velice dobře.

O Gebreho ale stojí také Jablonec. Nakolik procent věříte, že skončí právě u vás?
My se s ním o jiných klubech vůbec nebavíme. Řešíme jen Liberec, o kterém on sám říká, že je pro něj v Česku jednička. Sám projevil zájem tady pokračovat. A to i jako člen managementu po skončení kariéry. Proto pevně věřím, že od června bude zase hráčem Slovanu Liberec.

A ještě se zeptám na Michala Sadílka jenž se nakonec stejně jako Pešek podívá na blížící se EURO. Existuje šance, že by i v příští sezoně hrál za Liberec?
Jelikož Sáďa patřil celý ročník k nejlepším hráčům soutěže, myslím, že ho u nás už asi neuvidíme. Podle mě se vrátí do Holandska, možná dokonce skončí v ještě lepší lize. A já mu to moc přeji. Je to skvělý hráč jak fotbalově, tak i po charakterní stránce.

Na 99 % jsem rozhodnutý skončit, potvrzuje Kladrubský. Změní na tom něco schůzka s novými šéfy Dynama?