Systém Eura necení ani Čech: Vůbec se mi to nelíbí, vytrácí se kouzlo, hlavně pro fanoušky je to noční můra

Systém Eura necení ani Čech: Vůbec se mi to nelíbí, vytrácí se kouzlo, hlavně pro fanoušky je to noční můra

Jeden ze současných ředitelů londýnské Chelsea Petr Čech zažil ve své hráčské kariéře hned čtyři mistrovství Evropy, které absolvoval v Portugalsku, ve Švýcarsku, v Polsku i ve Francii.

Nynější systém, kdy je kontinentální turnaj rozvržen do více než 10 pořadatelských zemí, se mu však vůbec nelíbí a patří k jeho kritikům. "Když teď vidím, jak se turnaj chystá po celé Evropě, vůbec se mi to nelíbí. Vytrácí se kouzlo," pronesl v interview pro idnes.cz exreprezentant.

"A to nehledě na současnou situaci kolem pandemie. Kouzlo turnajů bylo vždycky v tom, že se konaly v jednom, maximálně dvou státech, vznikla skvělá atmosféra, zato teď? Zejména pro fanoušky je to noční můra. Pokud jde o hráče, neřekl bych, že pro ně nastala výrazná změna kvůli tomu, že zůstanou v Praze. Stejně by na zápasy létali," přidal na idnes.cz devětatřicetiletý funkcionář.

Oficiální trénink v místě utkání ovšem český soubor trenéra Jaroslava Šilhavého absolvuje jen před úvodním střetem se Skotskem. "Něco takového by mi asi bylo úplně jedno. Jestli máme oficiální trénink na stadionu, nebo někde v tréninkovém centru, jsem neřešil. Dokonce jsem býval radši, když jsme měli svoje zázemí, nikdo nás časově ani jinak neomezoval. Ale pochopitelně je to individuální věc, jsou hráči, kterým to vyhovuje, jiní to mají naopak. Samozřejmě, že je tam víc přeletů, ale když je to třeba do dvou hodin, dá se to zvládnout v klidu, hráči jsou zvyklí z evropských pohárů a některých domácích soutěží. V tomhle ohledu jsou na turnaji i horší skupiny než ta česká," všiml si někdejší gólman Blšan, Sparty či Rennes, jehož vyjádření vyšlo na idnes.cz.

Pokud by ještě byl aktivním hráčem, strach by měl i z takzvané covidové bubliny. "Že bych seděl na jednom pokoji a pak měl vycházku maximálně někam před bránu hotelu, abych se na chvíli nadýchal čerstvého vzduchu, to je pro mě složitá představa. I když jsem doma, snažím se být celý den aktivní. Nedokážu sedět na jednom místě, koukat dlouho na televizi nebo do knížky. Ale je to dost individuální, někteří hráči to budou prožívat hůř, jiní lépe," citoval web idnes.cz slova Čecha.

A co české šance? "Pokud porazí v prvním utkání Skotsko, může mu to dát do dalších zápasů správný impulz, může pak výsledkově překvapit a postoupit ze skupiny. Ale zároveň nezapomínejme na to, že narazí na Anglii, jednoho z favoritů turnaje, a Chorvatsko, které může být černým koněm. Že do zápasů nepůjdou jako favorité, to pro ně bude výhoda. Proti dvěma týmům ze skupiny navíc v nedávné době hráli, vědí, že po výborném výkonu porazili Anglii. Když jim to sedne, mohou zdolat každého," upozornil idnes.cz citovaný zaměstnanec úřadujícího šampiona Ligy mistrů.

Euro je tady! Fanoušci Česku věří, patrioti jsou i Slováci. Kdo je favoritem na titul?

Zdroj: idnes.cz