Glosa Honzy Rajnocha: Vaclík si řekl o angažmá v Realu, Schickův gól už těžko někdo překoná

Glosa Honzy Rajnocha: Vaclík si řekl o angažmá v Realu, Schickův gól už těžko někdo překoná
GLOSA

Euro je v plném proudu a jsem rád, že ho Češi začali důležitou výhrou nad Skotskem. Znovu se prokázalo, že nepříliš povedené výkony v přípravě tým nerozhodily, naopak se semknul a do šampionátu vstoupil v daleko lepším světle. Mluví se o útočníkovi Patriku Schickovi a jeho nádherném gólu z půlky hřiště, stejně jako o brankáři Tomáši Vaclíkovi, který náš tým proti Skotsku několikrát skvěle podržel. Spekulovalo se o zájmu Realu Madrid. Tento zápas jen potvrdil, že by v případě podpisu Tomáše Bílý balet rozhodně neudělal chybu.


Český zápas mi přišel hodně nervózní jak z naší strany, tak i od Skotů. Hra byla dost neurovnaná, neučesaná a nepomohla ani vyšší tráva. Skotsko vsadilo na nakopávané míče, což našim stoperům Čelůstkovi s Kalasem vyhovovalo. Jsou soubojoví a bylo to pro ně lepší, než kdyby tam proti nim hrál hbitý Ital Insigne. Šilhavkovská taktika slavila úspěch. Nepřekvapilo mě , že jsme se zaměřili na dobrý obranný blok a zkusili se prosadit ze standardky. Po jedné z nich se taky poprvé prosadil Schick.

Skotsko mělo také své šance, jednou nás zachránilo břevno. Kluci ale dřeli, skákali do střel a táhli za jeden provaz - právě tohle dělá tým. Když jsem to sledoval, věřil jsem, že zápas zvládneme. A když dal Schick nádherný gól z půlky hřiště, už jsem nepochyboval. Taky jsem to během kariéry několikrát zkusil, ale ze zálohy je to těžší, protože je z větší dálky... Patrik ukázal fotbalovou genialitu, myšlenka i provedení bylo naprosto skvělé. O nejhezčím gólu šampionátu už je asi rozhodnuto. Patrikovi bych tento triumf přál, ale jako fanoušek fotbalu bych byl samozřejmě rád, když podobně krásných gólů padlo co nejvíc. Přesto si nemyslím, že na EURO ještě někdo dokáže vstřelit hezčí gól. Schickovo sebevědomí je po prvním povedeném zápase přirozeně vysoké a bylo by skvělé, když by se mu povedlo navázat na Milana Baroše a stát se nejlepším střelcem mistrovství. 

Druhým hrdinou zápasu byl brankář Vaclík. Před EURO jsem zaslechl pochyby o jeho formě, protože v sezoně toho moc neodchytal. On ale jasně ukázal, jak skvělým gólmanem je. Leckdo v minulosti zmiňoval jeho výšku. Nepatří mezi vysoké brankáře. Ale svým výkonem proti Skotsku jasně všem předvedl své kvality. Mluví se o něm jako o možné dvojce v Realu Madrid, to bych mu moc přál. Byla by to ohromná čest a výzva. Real hraje v sezoně hodně zápasů a na hřiště by se nepochybně dostal.

S třemi body najednou ožili fanoušci a už vidí český tým s postupem v kapse. Na místě je ale velká opatrnost, čekají nás ještě Anglie a Chorvatsko. Musíme jít dál s pokorou, jako ukazují kluci třeba ve Slavii, která u nás drtí soupeře. Ale trenér Trpišovský a jeho tým nedovolí, aby zmizela pokora. Dál jedou na tisíc procent a vyplácí se to. Stejně k tomu musí přistoupit i reprezentace! Každopádně k postupu jsme udělali velmi důležitý krok a věřím, že to zvládneme. Trochu mi vyskočily vzpomínky na EURO 1996. Tam jsme nezvládli první zápas na šampionátu a pak došli do finále a z hráčů se staly legendy. Tady se nám pro změnu nevedlo před EURO… Jsem moc zvědavý, jak to dopadne.

Dobře vstoupili do mistrovství i Slováci a přiznávám, že mě překvapili. Výhra nad Polskem pro ně bude velkou vzpruhou. Čekají je také další těžcí soupeři a bude zajímavé sledovat, jestli na první povedený zápas dokáží navázat. Španělsko remizovalo se Švédskem a mě v tu chvíli napadlo, že když už Švédům nevyšel šampionát v ledním hokeji, mohli by překvapit právě tady. EURO je každopádně úplně jiné než dříve, hraje se v mnoha zemích. Mně se tento nový formát úplně nezamlouvá. Jsou tam náročné přelety, i Češi na zápasy cestují. A pro naše fanoušky je to úplně šílené. Je to celé rozmělněné a ztrácí to kouzlo z doby, kdy byla pořadatelem jedna země a byl to takový festival fotbalu. I když v dnešní době těžko říct, jak by to vypadalo…

Co se mi naopak líbí, jsou výkony rozhodčích. Ty jsou fantastické, pouštějí hru. Ragbisté by si tak konečně nemuseli dělat z fotbalistů srandu, že dělají sport, který je pro slečinky.

Předseda Senátu Vystrčil: „Schick předčil i Pelého!“ Se třemi body na ME 2016 dva týmy postoupily, dva vypadly

EURO 2021 - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.