Glosa Honzy Rajnocha: Překvapilo mě, že Plzeň pustila Kovaříka a chválím Radka Příhodu, jak do toho říznul

Glosa Honzy Rajnocha: Překvapilo mě, že Plzeň pustila Kovaříka a chválím Radka Příhodu, jak do toho říznul
GLOSA

Chvála i kritika. Po prohraném čtvrtfinále Česka s Dánskem na Euru vyplula řada hodnocení, většina byla pochvalná a postup mezi nejlepších osm týmů bere jako úspěch, jiná byla kritická a chtěla víc. Každý má právo na svůj názor. Jsem rád, že můžu hodnotit s odstupem pár dní a stojím si za tím, že čtvrtfinále je úspěch. Euro ještě běží a fanoušci si vychutnají finále. Já už se ale těším na start české ligy, která se blíží, stejně jako předkola evropských pohárů. 


Co se týče Eura, tak je čtvrtfinále úspěch. Udalo nám to směr, jakým máme jít dál, v týmu je potenciál, aby za dva roky na MS, nebo za tři na další Evropě třeba ukázal víc. Výkony proti Holandsku nebo proti Chorvatům byly dobré, v utkání proti Skotsku to beru tak, že účel světí prostředky a my jsme uhráli, co bylo třeba. A Dánové, u kterých určitě není úspěch založený na jednotlivcích, ale na kvalitním týmovém výkonu, nám ukázali, jak se dá udělat dobrý zápas. Jejich ohromným plusem je psychika, jak se semkli po prvním utkání. Od té doby žijí příběhem Eriksena, který zkolaboval během zápasu a tým teď bojuje i za něj a o úspěch pro něj.

Český tým ale předváděl také dobré týmové výkony. Proti Dánům jsme brzy neuhlídali hráče při standardce, což je v dnešní době, kdy standardky rozhodují, skoro nevídaný luxus. To se jen tak nevidí. Naši se zlobili, že roh neměl být, nakonec se ale ukázalo, že se žádná křivda nekonala a kopal se oprávněně. Druhý gól pak dali Dánové po nádherné akci.

Po přestávce jsme snížili na 1:2, ale hráčům v tom horku už pomalu docházely síly. Jasně, lze se bavit o tom, zda bylo správné nasazení Bořila, nebo měl hrát Kadeřábek. Za sebe říkám, že já bych vítěznou sestavu neměnil, ale po boji je každý generál a doma na gauči nebo v hospodě jsou všichni nejchytřejší. Ale přiznávám, že mě překvapilo nasazení Krmenčíka a naopak to, že ani na lavičce nebyl sparťan Hložek. Je snadné to teď trenérovi Šilhavému a jeho týmu vyčítat, ale oni udělali obrovský kus práce.

Řada hráčů si udělala skvělé jméno a nejde jen o pětigólového střelce Schicka. To byl výjimečný výkon, ale je škoda, že se k němu kromě Holeše nikdo nepřidal. Výborně se ukazoval Tonda Barák, když tedy dostal příležitost. Pořád si ale myslím, že čtvrtfinále tohohle výběru bylo maximem. Máme celkem mladý tým, do hry jsou připravení Zima, Hložek, nebo Karabec, nemám o český tým strach.

Hodně už se těším i na českou ligu. Baví mě sledovat přestupy a hodně vidět je Mladá Boleslav. Majitel klubu Dufek už určitě nechce zažít s trenérem Jarolímem sezonu, jako byla ta uplynulá. Mluvil jsem s Markem Matějovským a říkal mi, jak obrovské tréninkové dávky musejí zvládat. Pod trenérem Jarolímem mě to ani nepřekvapuje, sám jsem to zažil. Ale na příkladu Slavie je vidět, že je to podmínka toho, aby byl tým úspěšný.

Zaujal mě přestup Budínského do Baníku, sleduji Hradec, jak doplňuje kádr. Překvapilo mě, že Plzeň pustila Kovaříka, to je za mě pořád nadstandardní levonohý hráč na českou ligu. Spartu opouštějí fotbalisté, co se tolik neprosadili. Odchod Lischky, Hanouska či Trávníka se čekal. Na ligu se těším pochopitelně jako expert O2 TV. Bude jiný model herního systému, chceme být na všechno dobře připravení.

Samozřejmě mi také neuniklo, jak zasáhl nový šéf rozhodčích Radek Příhoda do listiny sudích. Bylo evidentní, že je jedinou možnou volbou na tuhle pozici. Je to muž na svém místě, vědělo se, že do toho musí říznout a on to udělal. Taky vyhlásil, že budou oficiálně komentovat chyby rozhodčích a vše by tak mělo být transparentní. To je jedině dobře. 

Pochvala za čtvrtfinále! Ale toho pavouka štěstí mohli Češi na Euru vycucnout celého

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.