Na zářijové duely o mistrovství světa povolal Šilhavý pouze dva útočníky. Po trestu se ale vrací Kúdela

Na zářijové duely o mistrovství světa povolal Šilhavý pouze dva útočníky. Po trestu se ale vrací Kúdela

Předposlední srpnové úterý oznámil trenér české fotbalové reprezentace Jaroslav Šilhavý nominaci pro nadcházející kvalifikační duely o světový šamfionát s Běloruskem a Belgií a přátelský duel s Ukrajinou. Šilhavý se v zářiových duelech bude muset obejít bez potrestaného Patrika Schicka a řady zraněných, ale naopak s navrátilcem Ondřejem Kúdelou, kterému vypršel trest od UEFA za údajný rasismus, a s nováčkem Milanem Havlem.

Reprezentaci v září čekají tři zápasy. Těmi budou dva kvalifikační duely o postup na mistrovství světa proti Bělorusku (2. září v Ostravě) a v Belgii (5. září v Bruselu) a jako poslední i přípravný duel proti Ukrajině (8. září v Plzni).

Do národního týmu se po půl roce vrací Ondřej Kúdela, který kvůli desetizápasovému disciplinárnímu trestu za údajný rasismus na Fina Glena Kamaru přišel i o letošní EURO 2020. Polovinu trestu si totiž odpykal právě na úkor startů v národním mužstvu.

Úplným nováčkem v Šilhavého nominaci je Milan Havel. Sedmadvacetiletý bek sice nastupoval za české mládežnické výběry, ale teprve nyní bude mít premiéru v áčku. Bez reprezentačního startu je ještě brankář Filip Nguyen, který už ovšem sraz fotbalové reprezentace zažil.

„Jsme rádi, že Ondra Kúdela už má po tom dlouhém trestu. Je to zkušený obránce s dobrou rozehrávkou, který do reprezentace v současné formě určitě patří. A Milan Havel? Sledujeme ho delší dobu, předvádí velmi slušné výkony a teď je logickou volbou i kvůli velké marodce. Jsem přesvědčený, že nám pomůže a bude se snažit ukázat v tom nejlepším světle,“ poznamenal reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý.

V nominaci je dvacet jmen, takže na seznamu jsou volná ještě tři místa. S řadou hráčů však trenéři počítat nemohou. Trest na dvě utkání za vyloučení ve Walesu si například odpyká Patrik Schick.

„Sice by mohl nastoupit v přípravě proti Ukrajině, ale Patrika zkoušet nepotřebujeme. Když nemůže nastoupit v těch úvodních dvou soutěžních zápasech, bude pro něj přínosnější, když si v reprezentační přestávce trochu odpočine a potrénuje v klubu. Od říjnového srazu s ním už zase počítáme naplno a jsme si jistí, že se mu bude dařit podobně jako na nedávném Euru,“ vysvětlil trenér Šilhavý.

Několik hráčů nemohlo dostat pozvánku kvůli zdravotním problémům. Z týmu, který nedávno uspěl na Euru, tak chybí kvůli zranění Jiří Pavlenka, Ondřej Čelůstka, Pavel Kadeřábek, Lukáš Masopust, Petr Ševčík, Michael Krmenčík a Tomáš Pekhart.

„U některých z těchto hráčů ještě existuje šance, že se stihnou dát do pořádku. Jsme ve spojení jak přímo s hráči, tak s jejich kluby. Přestože těch absencí je poměrně dost, tak ve všech zářijových zápasech chceme uspět. V sázce je mistrovství světa, na kterém Česko šestnáct let chybělo, což je pro nás obrovská motivace,“ uvedl k nominaci manažer národního týmu Libor Sionko.

Reprezentační nominace:

Brankáři: Kolář, Nguyen, Vaclík.

Obránci: Bořil, Brabec, Coufal, Havel, Kalas, Kúdela, Matějů, Zima.

Záložníci: Barák, Holeš, Jankto, Král, Pešek, Sadílek, Souček.

Útočníci: Hložek, Vydra.

Náhradníci: Koubek, Mandous - Jemelka, Hájek, Lecjaks, Simič, Stronati, Wiesner - Bucha, Lingr, Pavelka, Sáček, Zmrhal - Doležal, Chorý, Krmenčík, Kuchta, Pekhart, Tecl.

Ďuriš si už dres Slovenska neobleče. Přicházíme o kvalitního hráče, smutní Tarkovič

Zdroj: Česká fotbalová reprezentace