Prostořeký Hoftych si za svůj vyhazov může částečně sám, Pozvedne Slovan Liberec rodina Haškova? Nebo Kozel?

Prostořeký Hoftych si za svůj vyhazov může částečně sám, Pozvedne Slovan Liberec rodina Haškova? Nebo Kozel?
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Tohle se čekalo. Trenér Slovanu Liberec Pavel Hoftych ve Slovanu Liberec končí. Středeční senzační porážka s třetiligovým týmem Zbuzan ve 2. kole Českého poháru/Mol Cupu, navíc v domácím prostředí, byla jen poslední ránou z milosti. Čekalo se to už předtím, Liberec je totiž po pěti kolech v lize poslední s jediným bodíkem s nováčkem z Hradce Králové (1:1). Mluví se o tom, že Slovan by mohl pozvednout volný trenér Martin Hašek, který by si s sebou vzal i volného hráče, svého syna – pětadvacetiletého záložníka bez angažmá Martina Haška mladší. I když ve hře jsou i já jména. Třeba další zkušený ligový kouč Luboš Kozel. 

Hoftych: „Byla to ostuda“

Prohrát v domácím poháru s třetiligovým celkem, to se občas ligistům stává. Ovšem na cizím hřišti, před nadšenými diváky bojovného mužstva z nižší soutěže. Ale doma? To je unikát. Skoro to vypadá jako by se často upovídaného Hoftycha chtěli zbavit nejen lidé z klubového vedení, ale i samotní hráči..

„Každý ví, že se to nemělo stát. Je to ostuda. Myslím, že zároveň přijde reakce od vedení, které takovou situaci nemůže přejít,“ byl si už ve středu večer čtyřiapadesátiletý  Pavel Hoftych dobře vědom, co se po pohárové porážce s celkem Zbuzan stane. „Nazval bych to tak, že jsem zkušený a pracoval jsem jako generální manažer, tudíž vím, že je trenér vždy zodpovědný. Já se odpovědnosti v žádném případě nevzdávám, přišel ostudný zápas, který není dobrou vizitkou klubu. Odpovědná osoba jsem já, uvidíme ve čtvrtek,“ dodal Hoftych. A ve čtvrtek se stalo, co kouč i všichni ostatní očekávali, dozvěděl se, že u týmu končí. 

„V klidu jsme se domluvili, byla to korektní debata. Jak s panem Karlem, tak s představenstvem," pravil Hofytch už po čtvrteční schůzce s klubovým vedením. 

Pavel Hoftych absolvoval se Slovanem celkem 75 ligových duelů, v sezoně 2019/2020 s nám byl Slovan Liberec pátý a zahrál si základní skupinu Evropské ligy (a hrál i finále Českého poháru se Spartou, 1:2 s Královcovým „suchým hajzlem“), v sezoně 2020/2021 skončil těsně za pohárovými příčkami šestý.

Po pěti ligových kolech je ale Liberec poslední s jediným bodíkem za remízu s nováčkem z Hradcem Králové (1:1) a s jediným vstřeleným gólem a hrozivým skórem 1:9.

Přijdou pod Liberec otec a syn

(Nejen) podle informací deníku Sport by se Hoftychovým nástupcem mohl stát jedenapadesátiletý Martin Hašek, který naposledy vedl Bohemians mezi lety 2017 až 2019. Ten za Slovan Liberec i hrával – v letech 1991 až 1997 a pak po návratu z ciziny v roce 2005.

Hašek by si do klubu mohl přivést i svého syna, bývalého českého reprezentanta do 21 let Martina Haška mladšího. Je to bez rizika, Slovan Liberec by totiž z hráčova vleklého soudního sporu se Spartou neměl žádné závazky. Ty totiž už před časem převzal německý druholigový (nyní již třetiligový) Würzburger, za nějž na jaře Martin Hašek junior hrával. 

Konkurenční server Sport.cz (pod Novinkami) ovšem tvrdí, že klub s Haškem (zatím?) nejedná.

Ve hře jsou však i další trenérská jména – Luboš Kozel, který v letech 2007 až 2009 už v Liberci pracoval jako asistent Ladislava Škorpila, a Jaroslav Veselý.

Další možností je Vítězslav Lavička, který se Slovanem vyhrál v roce 2006 český titul.

Zatím mužstvo povede dosavadní asistent Miroslav Holeňák s trenérem brankářů Markem Čechem.

Odešlo pět opor

Ještě zpět k Pavlu Hoftychovi. Ano, v klubu majitele Ludvíka Karla, kde každé léto dochází k odchodu řady hráčů a k tvorbě nového týmu, to nebývá zrovna jednoduché. Zacelit díry po oporách, jakými byli Pešek, Mosquera, Jugas, Sadílek či brankář Ngyuen, není vůbec jednoduché. Přestože se z bundesligy vrátil Gebre Selassie. „Začátek sezony pro nás bude jako vždy hodně těžký. Tým prošel změnami, zase si vše musí na začátku sednout, ale na to jsme tady zvyklí,“ říkal Pavel Hoftych před startem nového ročníku 2021/2022. Jenže si to vůbec nesedalo…

Podle mého názoru si však zkušený kouč může za svůj vyhazov i sám. 

Někdy se totiž chová jako slon v porcelánu. Příkladem budiž klíčová brankářská pozice. Z Liberce odešel reprezentační brankář Filip Nguyen, o nějž před časem měla zájem i pražská Slavia. Nyní opětovně bojuje se Slováckem o pohárové příčky a, dostal se do Šilhavého nominace na zářijové zápasy kvalifikace MS 2022. Zatímco v Liberci dostával opětovně příležitost zatím jen průměrný gólman Milan Knobloch.

Hloupé vtípky o vietnamských restauracích

Ostatně o tomto problému jsme na efotbale psali už letos v dubnu:

Nejen v Liberci se mluví o tom, proč tamní brankářskou jedničku Filipa Nguyena, který se svými výkony dostal až do české reprezentace, vystřídal v poslední době Milan Knobloch. Samozřejmě se to vysvětlovalo sportovními výkony, ale fanoušci na sociálních sítích diskutují i o ničem jiném. Třeba o tom, že Nguyen měl už před časem našlápnuto jinam (hovořilo se o Slavii) a že jeho odchod od Nisy může být zase aktuální.

Filip Ngyuen je, jak známo, synem české matky a vietnamského otce,  A nedávno se mu narodil syn.  Dne 23. ledna 2021 vyšel na serveru isport.cz rozhovor s libereckým trenérem Pavlem Hoftychem po ligovém utkání Zbrojovka Brno – Slovan Liberec (0:3). Kouč v něm hovořil mj. i o tom, že to museli zvládnout i bez Filipa Nguyena.

‚Věděli jsme, že máme mezi sebou dva budoucí otce. Minule to byl Jugas, kterému se narodil prcek den před zápasem, teď to byl Filip. Říkal jsem Márovi Čechovi (trenérovi brankářů), že pokud se k nám Filip nepřidá během čtvrtka, bude chytat Milan Knobloch. I z toho důvodu, že vždycky když nastoupí, ukazuje svou kvalitu a plnohodnotnou konkurenci. Filipovi jsem popřál a říkal jsem mu, že v poslední době sleduju, jak v Praze ubývají české restaurace a přibývají naopak vietnamské. Takže to je asi příprava pro malého Filipa Nguyena,‘ pravil pro isport.cz s úsměvem Pavel Hoftych.

No, nevím, já být v Nguyenově kůži, tak by mi takováto ‚vtipná‘ gratulace asi moc radosti neudělala. Hoftych se tím zařadil vedle jiného vtipálka na téma vietnamských restaurací - ‚kotelníka‘ ze slávistické Tribuny Sever, který na libereckého brankáře před nedávnem pořvával: ‚M45 bez koriandru.‘

 Mimochodem už před devíti lety, v lednu 2012, obvinil Pavla Hoftycha, tenkrát v trenérských službách Trnavy, jeho bývalý svěřenec Koro Koné.

Útočník z Pobřeží slonoviny, který v té době z Trnavy přestoupil do francouzského Dijonu, tvrdil, že Hoftych z jeho odchodu měl radost. Podle Koného se bývalý kouč Zlína a Bohemians 1905 nerad smiřoval s faktem, že někdejší elitní trnavský kanonýr je hráčem tmavé pleti. Hoftych takové nařčení odmítl.

‚Když trenér Hoftych přišel do Trnavy, nelíbilo se mu, že nejlepší hráč v mužstvu, kterého fanoušci milují, má tmavou barvu pleti, a snažil se dělat všechno pro to, aby to změnil. Musí být šťastný, že jsem konečně pryč,‘ citoval v lednu 2012 Koného server profutbal.sk.

Hoftych si z Afričanova výroku těžkou hlavu nedělal. ‚Protože dobře znám okolnosti celého případu, moc to jeho vyjádření nechápu. Spíš se tomu směju a netrápí mě to. A stejně to berou i lidé v Trnavě. Je to pro nás takové zpestření. Z Koného se stala samolibá hvězda, sám se označoval za nejlepšího hráče, i když třeba osobnosti typu Mira Karhana nesahal ani po kotníky,‘ uvedl v lednu  2012  Hoftych v rozhovoru s ČTK.

Jak to bylo před devíti lety na Slovensku, se asi už nedozvíme, ale letošní lednová Hoftychova gratulace Nguyenovi  svědčí o tom, že by si na ty svoje ‚humory bodrého chlapa‘ možná měl dávat větší pozor.“

Tolik citace z dubnového komentáře.  Ten dnešní bych zakončil úplně stejně. Pavel Hoftych někdy dříve mluví, než přemýšlí. Médiím se tohle líbí, proto je již bývalý liberecký kouč mezi novináři většinově oblíben. To je sice fajn, ale jsem přesvědčený o tom, že se spokojeným Nguyenem v bráně by na tom byl dneska Slovan Liberec lépe. 

Glosa Honzy Rajnocha: Slavia má padesátku a dominuje, Pastrňák v kotli? Milionovej kluk. Hradec má můj respekt, trenér Líšně mě zaskočil

Vůbec se mi nelíbí, co teď Trpišovský dělá. Je z toho kolotoč, kritizuje Vízek. Proč s ním Rada už deset dní nemluví?