Sparta rupla v Lyonu 3:0, Jablonec dohnal dvougólové manko. Slavie oplatila Izraelcům prohru

Výhra, remíza a prohra, to je výsledek českých zástupců v pohárové Evropě v úvodních odvetných zápasech. Sparta na půdě francouzského Lyonu inkasovala v polovině druhé půle dvě rychlé branky a těsně před koncem zápasu navíc inkasovala potřetí. Z Francie si tak klub z Letné odváží poměrně vysokou prohru 3:0. Raduje se naopak Jablonec, kterému se povedlo dohnat dvugólové manko z úvodu druhé půle a z Dánska si ze souboje s Randers nakonec odváží bod za remízu 2:2, i Slavia, která oplatila Maccabi Haifě venkovní prohru a domá izraelský cekek porazila 1:0.

Olympique Lyon - Sparta Praha

Odvetné boje Evropské ligy začala Sparta na půdě svého posledního soupeře, Olympique Lyon. Duel pro fotbalisty z Letné ale nezačal ideálně. Kvůli zranění musel totiž už v šesté minutě střídat Ondřej Čelůstka, kterého nahradil Andreas Vindheim. Následnou chybu v rozehrávce českého klubu pak ve velké šanci Xherdan Shaqiri nepotrestal. Sparta se poté dostala do několika šancí, ale nedokázala se gólově prosadit. Obdobně na tom byli i domácí fotbalisté.

Ve druhé půli ale Sparta zažila tři minuty hrůzy. Bylo to poté, co si v jednašedesáté minutě Slimani naběhl za Dávida Hancka a po uvolnění se Ryanem Cherkim se gólově nemýlil. V 64. minutě pak navíc opět Slimani po nákopu Maxence Caquereta zvyšil na rozdíl dvou branek. I když se Sparta dostala v dalších minutách do šancí, nedokázala z nich využít vůbec nic. Naopak, už v nastavení zvýšil na konečných 3:0 Karl Toko Ekambi. Lyon si tak vítězstvím zajistil postup do vyřazovacích bojů jarní fáze Evropské ligy. Sparta naopak o postup ještě musí zabojovat. Příležitost k tomu bude mít 25. listopadu proti v České republice velice oblíbeným Glasgow Rangers.

Olympique Lyon - Sparta Praha 3:0 (0:0)
Branky: 61., 64. Slímání, 90+2. Toko Ekambi.
ŽK: 40. Vindheim (SPA), 62. Ladislav Krejčí ml. (SPA)
Rozhodčí: Maurizio Mariani – Daniele Bindoni, Alberto Tegoni (všichni Itálie).
Lyon: A. Lopes – Diomande, Da Silva, Denayer, Henrique – Mendes, Caqueret (69. Toko Ekambi) – Shaqiri – Cherki (82. M. Barcola), Slímání (69. Paquetá), Aouar (C) (69. Guimarães).
Sparta: Nita – Wiesner, Panák, O. Čelůstka (7. Vindheim), Hancko – Pešek (68. Dočkal), Pavelka (C), Ladislav Krejčí ml., Sáček (68. Pulkrab), Haraslín (82. Karabec) – Minčev.

Randers - Jablonec

Dánský celek vstoupil do utkání velice aktivně a hned během úvodní desetiminutovky se dostal do dvou slibných situací. V šesté minutě dokonce Kamara trefil bránu přesně, ale kvůli ofsajdovému postavení gól nebyl uznán. Do konce prvního dějství zahrozili domácí fotbalisté ještě třikrát, ale nic z toho nevyšlo. Jablonec v prvním poločase nepředvedl prakticky zhola nic.

Ve druhém dějství už se ale Randers radovali. Krátce po změne stran se nepjprve prosadil Vito Hammershöy-Mistrati, který si ve vápně naběhl na perfektní přihrávku Kamary a prudkou střelou pod břevno nedal Hanušovi v bráně žádnou šanci. O sedm minut později vedl dánský klub již o dvě branky poté, co si srazil centr Tosina Kehindeho z levé strany do vlastní brány Vojtěch Kubista. V 73. minutě se ovšem Jablonci po rohu povedlo snížit poté, co se hlavou trefil střídající Čvančara. Sedm minut před koncem pak navíc vyrovnal Kratochvíl. V samotném konci pak byli z bou týmů vyloučeni na každé straně ještě domácí Odey a posléze i jablonecký Kubista.

Randers - Jablonec 2:2 (0:0)
Branky: 46. Hammershöy-Mistrati, 53. V. Kubista vlastní– 73. Čvančara, 83. Kratochvíl.
ŽK: 17. Piesinger, 36. Kallesöe (RND) – 79. Čvančara, 89. V. Kubista (JAB)
ČK: 90+1. Odey (RND) - 90+3. V. Kubista (JAB)
Rozhodčí: Grinfeeld – Hassan, Jarkoni (všichni Izrael).
Randers: Carlgren – Kallesöe, Piesinger, Marxen (C), Kopplin – Tibbling (72. Lauenborg), Johnsen, Hammershöy-Mistrati (78. Egho), Kehinde – Kamara (72. J. Ankersen), Odey.
Jablonec: Hanuš – Libor Holík, V. Kubista, Zelený, Krob – Pleštil (87. Vaníček), Považanec (90+2. Surzyn), Hübschman (C), Kratochvíl, Malínský (90+2. Smejkal) – Doležal (63. Čvančara).

Slavia Praha - Maccabi Haifa

Slavia si připsala důležité vítězství, diky kterému se dostala před svého dnešního soupeře zpět na druhou příčku Evropské konferenční ligy skupiny E.

Pražané se dostali do zajímavé situace již v osmé minutě, ale Kuchtův střet s brankářem Joshe Cohenem nebyl vyhodnocen jako penaltový. I v dalších minutách mli domácí fotbalisté jasnou převahu a mnoho střeleckých příležitostí. Gólov se však nebyli schopni prosadit.

Aktivně vstoupili fotbalisté v sešívaných dresech i do druhé půle, což ve 49. minutě přineslo ovoce. Cohen vyrazil střelu Alexandra Baha pouze před sebe a Kuchta z dorážky poslal Slavii do vedení. Po chvíli pálil Bah pouze do břevna. Poté zahrozili i hosté, ale Atzili ohrozil svým střeleckým pokusem spíše diváky než brankáře Mandouse. Více se toho již na trávníku neudálo a Slavie se tak díky oplacené porážce posunula na druhou pozici v tabulce zajištující boje v jarní fázi soutěže.

Slavia Praha - Maccabi Haifa 1:0 (0:0)
Branky: 49. Kuchta.
ŽK: 9. Masopust, 54. Oscar, 63. Kuchta, 88. Kačaraba, 90+2. Mandous, 90+3. Ševčík (SLA) – 32. Menachem, 50. Chery, 50. Cohen, 88. Atzili, 90+1. Planić (MHA).
Rozhodčí: Steen – Engan, Grønevik - (Hansen) (všichni Norsko).
Slavia: Mandous – Bah, Kačaraba, Ousou, Oscar (82. Ekpai) – Ševčík (C), Samek (57. Traoré) – Masopust (73. Plavšić), Lingr (57. Krmenčík), Olayinka – Kuchta (73. Holeš).
Haifa: Cohen – Meir, Goldberg, Gershon, Menachem (69. Abu Fani) – José Rodríguez (46. Arad), Mohamed (83. Levi), Chery (C) – David (61. Donyoh), Sahar (61. Atzili), Haziza.